Грчкиот министер Музалас го осуди „лицемерието“ на Европа во однос на децата мигранти

Грчкиот министер за миграциска политика Јанис Музалас го осуди „лицемерието“ на Европа која одбива да го подели товарот, кога е во прашање грижата за стотици малолетници во кампот за бегалци „Морија“ на Лезбос. - Имаме проблеми со малолетни бегалци без придружба. Бараме од Европа да преземе некои од нив, но тие не сакаат, изјави Музалас за грчката агенција АНА-МПА. Во тој камп има 250 деца без придружба и уште 68 со роднини. Во „Морија“, најголем од петте кампови за мигранти на островите во Егејското Море, има повеќе од 5.000 луѓе, а капацитетот е само 2.300. - Европа мора да го запре лицемерието...Лесно е да игра улога на обвинител...Тешко е да се занимава со бегалците и мигрантите, а да не се предизвика судир со локалните интереси, изјави министерот. Покрај децата во кампот, има и многу бремени жени, како и околу 500 луѓе на листа на чекање за психијатриско лекување.
| | веќе видена | слични
4 копии

Турските граничари денеска задржаа вкупно 1.632 илегални мигранти при различни операции, соопшти „Хуриет дејли њуз".Од нив 1.556 мигранти се уапсени при обид да преминат илегално од Сирија во Турција, петмина при обид да преминат на турска територија од Грција и двајца при обид да навлезат од Иран, информира турскиот Генералштаб.Освен тоа граничарите задржале 64 мигранти, кои се обидувале од Турција нелегално да влезат во Грција, како и петмина мигранти, кои сакале илегално да преминат во Сирија.На турско-иранската граница запленети се повеќе од 12.000 пакети шверцувани цигари.
| | веќе видена | слични
5 копии

На грчките острови Лезбос, Самос и Хиос, коишто се наоѓаат во близина на турското крајбрежје, во текот на минатата 2017 година пристигнале 24.970 бегалци и мигранти, објавија властите во Атина. Повеќе од половината од нив, или 12.506 лица, од Турција дошле на Лезбос, кој воедно е и островот најпогоден од бегалската криза во изминатите години. Според официјалните податоци на грчките власти, минатата година на трите острови најмногу пристигнувања имало во септември 3.519 лица и во октомври 3.478, а најмалку во февруари, само 699 мигранти. Новогодишната ноќ 173 лица, меѓу кои и жени и деца, ја минале во три чамица и кусо по полноќ пристигнале на островите Лезбос и Самос. Во понеделникот, 30 минути по полноќ, 52 бегалци и мигранти со пластичен чамец стигнале на Лезбос, а еден час подоцна на истото место пристигнал уште еден чамец со 83 лица. Во исто време, брод на европската погранична мисија ФРОНТЕКС спасил 38 бегалци и мигранти источно од островот Самос, кои со чамец од Турција тргнале кон Грција. Сите 173 ...
| | веќе видена | слични

Околу 135 бегалци и мигранти со пластичен чамец стигнале на Лезбос на првиот ден од новата година. Во исто време брод на Фронтекс спасил од давење 38 бегалци и мигранти источно од островот Самос кои со чамец тргнале од Турција кон Грција. Тие биле пренесени во центрите за прием на бегалци. Вкупно 25 илјади бегалци и мигранти од Турција пристигнале на грчките острови Лезбос, Самос и Хиос во текот на 2017 година. Половина од нив дошле само на островот Лезбос, покажуваат официјалните податоци на грчките власти. Во текот на минатата година најмногу пристигнувања имало во септември, а најмалку во февруари.
| | веќе видена | слични

Во текот на 2017 година на грчките острови Лезбос, Самос и Хиос пристигнале 24.970 бегалци и мигранти. Повеќе од половина од нив пристигнале на Лезбос, остров кој е најпогоден од бегалската криза изминативе години.Според официјалните податоци на грчките власти, минатата година на трите острови најмногу пристигнувања имало во септември (3519 лица) и октомври (3478), а најмалку во февруари (699).Новогодишната ноќ 173 лица, меѓу кои и жени и деца, ја минале во три чамици и кусо по полноќ пристигнале на островите Лезбос и Самос.
| | веќе видена | слични
4 копии

Шпанската поморска служба за спасување соопшти дека спасила 117 мигранти кои со шест чамци се обиделе да го преминат Средоземно море. Во најголемиот од чамците имало 55 мигранти, кои биле забележани од авион на Европската гранична контрола. Илјадници мигранти од Африка секоја година се впуштаат во ризик да го преминат Средоземно море во надеж дека ќе стигнат до европскиот брег. Најчесто се префрлуваат со мали чамци кои не се подобни за пловидба на отворено море.
| | веќе видена | слични

Мигрантите со шест бротчиња се обидувале од Африка да го преминат Средозменото Море. Во најголемиот чамец имало 55 мигранти,кои биле забележани од авион на Европската гранична патрола. Мигрантите , кои во огормен бројс е обидуваат да дојдат до земјите на ЕУ, се пренесени во прифатен центар во Шпанија.
| | веќе видена | слични

Хуманитарните групи велат дека околу 500 луѓе живеат под отворено небо низ цела Србија, избегнувајќи да го регистрираат своето присуство кај властите од страв дека ќе бидат депортирани во Македонија, а потоа ќе бидат вратени во своите матични земји – главно во Авганистан и Пакистан. На 26-ти декември, неколку десетици бегалци протестираа во пограничниот премин меѓу Србија и Хрватска во близина на градот Шид со барање да им се дозволи да го продолжат патувањето кон Западна Европа. Комесарот за бегалци и миграции, Владимир Цуциќ, изјави дека полицијата префрлила група мигранти кои протестирале кај Шид во прифатниот центар кај Бела Паланка и додаде дека се работи за луѓе кои го „користат безвизниот режим и гостопримеството на Србија“. Полицијата мораше да реагира рече Цуциќ за агенцијата Бета бидејќи протестираа во пограничниот појас, а најмногу од нив се Иранци и помала група Курда, кои тие ги користат како робови. Тој додаде дека протестот на оваа група мигранти, кој трае од понеделникот, е поддржан од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 150 мигранти поставија импровизиран камп, од шатори во таканаречена ничија земја меѓу Србија и Хрватска. Тие бараат да преминат во Хрватска и понатаму кон други земји на Европската унија. Хрватската полиција распореди специјална едниница за справување со нереди со цел да ги запре мигрантите, вклучувајќи жени и деца, да ја преминат границата. Според официјалните податоци, има околу 4.500 мигранти во редовните кампови во Србија. Групите за човекови права велат дека стотици се разместени и во главниот град Белград, како и во гратчињата по должината на хрватската граница. Мигрантите поставија и неформален камп меѓу Шид во Србија и Товарник во Хрватска. Таканаречената „Балканска мигрантска рута“ беше затворена во 2016 година кога Турција се согласи да го запре приливот во замена за финансиска помош од Европската унија и за ветување за безвизно патување за турските граѓани.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватска и Унгарија во текот на 2017 година од своите територии во Србија незаконски депортираа околу 1.500 мигранти, обвини денеска претставникот на српскиот Центар за заштита и помош на барателите на азил, Радош Ѓуровиќ. - Хрватска и Унгарија депортираат мигранти на територијата на Србија, обидувајќи се да ја претворат земјата во тампон зона. Така, на пример, Хрватска секојдневно во Србија депортира по 30-тина мигранти, изјави Ѓуровиќ. Според него, во текот на 2017 година од Унгарија во Србија биле депортирани 1.000 мигранти, а од Хрватска - вкупно 500. - Илегалното депортирање на мигранти не претставува само кршење на меѓународните закони и правила, туку и на законите на Европската унија и на шенгенскиот договор, изјави Ѓуровиќ. Низ Србија минуваше главната линија на т.н. балканска бегалска рута, преку која во последниве три години кон државите членки на ЕУ минаа околу 900.000 лица. Најголемиот број на мигрантите кои пристигнуваат во Србија не сакаат да останат во земјата, туку само ја користат како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 136 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 256 | | | веќе видена

Во текот на претседателската кампања, Гордана Силјановска – Давкова на вечерашната дебатна емисија на ТВ21 рече дека новинари го следеле и го ставале на ...
сите 253 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 83 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчкиот министер Музалас го осуди „лицемерието“ на Европа во однос на децата мигранти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: