Над 1.200 романски новинари годинава отпуштени од работа поради кризата

Над 1.200 новинари оваа година ја загубиле работата како резултат на економската криза, а на почетокот на 2010 година се очекуваат уште отпуштања од работа, покажуваат податоците на Сојузот на новинари на РоманијаПадот на продажбата на приходи од реклами ги принуди повеќето медиуми во Романија да ги намалат платите и бројот на вработените, пишува романскиот весник „Финанчиарул“.Најголем удар претрпеа печатените медиуми, од кои десет беа затворени. Приходите на повеќето од печатените медиуми се намалија за околу 40% во споредба во минатата година. (Тотал)
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Атина не е таа која ја започна сериозната дебата за иднината на Западен Балкан во ЕУ и не е Ципрас тој кој го постави на дневен ред пристапувањето на Република ...
сите 78 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 1.200 романски новинари годинава отпуштени од работа поради кризата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: