Првиот контингент војници испратен на мексиканската граница


Американската сојузна држава Тексас одлучи да испрати 250 припадници на Националната гарда на границата со Мексико. Одлуката на Тексас следи по повикот од претседателот Доналд Трамп да се испратат најмалку 4.000 припадници на Националната гарда да ја обезбедуваат федералната граница со Мексико. Зајакнување на граничната контрола е побарано и од сојузните држави Ново Мексико и Калифорнија. „Соработуваме со гувернерите за да поминеме низ овој процес и се надеваме дека Националната гарда ќе биде на терен што побрзо. И ќе продолжиме да работиме со Калифорнија и се надеваме дека ќе го направат потребното и ќе помогнат да ги заштитиме нашите граници“, вели Сара Хакаби Сандерс, прес секретарот на Белата куќа. Трошоците за учеството на Националанта гарда во обезбедувањето на границата може да надминат 120 милиони долари годишно. За финансирањето на оваа операција може да биде потребно и одобрување од Конгресот, но министерот за одбрана Џим Матис тврди дека тоа нема да биде проблем. „Бараме начин како најдобро да ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Околу 1.600 припадници на национална гарда на САД почнаа да се распоредуваат на американско-мексиканската граница, потврдија властите на сојузните држави Тексас, Аризона и Ново Мексико. Се очекува да пристигнат уште дополнителен број припадници на гардата, како дел од мерките на властите за справување со илегалната миграција. Калифорнија, која исто така една од пограничните држави, се уште не соопшти дали ќе испратат свои трупи на границата кон Мексико.
| | веќе видена | слични

Војниците ќе бидат распоредени во близина на Тусон, каде нема ѕид Американската сојузна држава Аризона ќе испрати 225 војници на Националната гарда на границата со Мексико. Гувернерот Даг Дуси денес изјави дека дополнително ќе бидат распоредени и други војници. Тој најави дека војниците ќе бидат распоредени на границата на Аризона со Мексико, во близина на Тусон, каде нема ѕид. „Истото се случи и во времето на претседателот Обама, кога претседателот Буш беше на власт, така што не е ништо ново и уникатно претседателот Трамп да повика војници да ја чуваат границата со Мексико “, изјави гувернерот на Аризона. Граничните држави Ново Мексико и Калифорнија не испратија војници, иако гувернерот на Ново Мексико посочи дека државата ќе учествува во таквата активност. Гувернерот на Калифорнија, пак, не кажа како ќе постапи неговата држава.
| | веќе видена | слични

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис одобри користење финансиски средства од неговото Министерство за исплата до 4.000 припадници на Националната гарда кои ќе бидат ангажирани во мисија за заштита на границата со Мексико. Матис ја донел таа одлука синоќа и тоа значи дека федералната влада ќе плаќа за мисијата на Националната гарда што ќе биде под команда и контрола на сојузните држави кои се вклучени. Аризона и Тексас објавија дека до почетокот на следната недела ќе испратат 400 припадници на Националната гарда на границата на САД со Мексико како одговор на повикот на американскиот претседател Доналд Трамп воени трупи да се изборат против шверцување дрога и илегална имиграција на таа граница. Трамп потпиша меморандум за укинување на политиката кон имигрантите која овозможуваше пуштање мигранти од притвор до донесување судска одлука за нивниот стат
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првиот контингент војници испратен на мексиканската граница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: