Матис одобри погранична мисија за 4.000 припадници на Националната гарда на САД


3 копии

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис одобри користење финансиски средства од неговото Министерство за исплата до 4.000 припадници на Националната гарда кои ќе бидат ангажирани во мисија за заштита на границата со Мексико. Матис ја донел таа одлука синоќа и тоа значи дека федералната влада ќе плаќа за мисијата на Националната гарда што ќе биде под команда и контрола на сојузните држави кои се вклучени. Аризона и Тексас објавија дека до почетокот на следната недела ќе испратат 400 припадници на Националната гарда на границата на САД со Мексико како одговор на повикот на американскиот претседател Доналд Трамп воени трупи да се изборат против шверцување дрога и илегална имиграција на таа граница. Трамп потпиша меморандум за укинување на политиката кон имигрантите која овозможуваше пуштање мигранти од притвор до донесување судска одлука за нивниот статус.
| | веќе видена | слични
7 копии

Околу 1,600 припадници на американската национална гарда започнаа да се распоредуваат на американско-мексиканската граница, потврдија денес гувернерите на Тексас, Аризона и Ново Мексико. Како што пренесуваат американските медиуми, наскоро се очекува долж границата да бидат распоредени уште стотици дополнителни припадници на американската Национална гарда чија што задача ќе биде да ги спречат илегалните премини на границата. Покрај распоредувањето на Националната гарда, владите на американските сојузни држави кои што се граничат со Мексико моментално разговараат како да ја унапредат безбедноста на границата и што треба дополнително да се стори со цел да се спречи илегалната имиграција. Калифорнија е една од „пограничните“ држави чии што власти се уште немаат дадено наредба да се испратат припадници на Националната гарда долж јужната граница со Мексико. Американскиот претседател Доналд Трамп, минатата седмица најави дека ќе испрати од 2 до 4 илјади припадници на Националната гарда долж границата со Мексико со ...
| | веќе видена | слични

Војниците ќе бидат распоредени во близина на Тусон, каде нема ѕид Американската сојузна држава Аризона ќе испрати 225 војници на Националната гарда на границата со Мексико. Гувернерот Даг Дуси денес изјави дека дополнително ќе бидат распоредени и други војници. Тој најави дека војниците ќе бидат распоредени на границата на Аризона со Мексико, во близина на Тусон, каде нема ѕид. „Истото се случи и во времето на претседателот Обама, кога претседателот Буш беше на власт, така што не е ништо ново и уникатно претседателот Трамп да повика војници да ја чуваат границата со Мексико “, изјави гувернерот на Аризона. Граничните држави Ново Мексико и Калифорнија не испратија војници, иако гувернерот на Ново Мексико посочи дека државата ќе учествува во таквата активност. Гувернерот на Калифорнија, пак, не кажа како ќе постапи неговата држава.
| | веќе видена | слични

Американската сојузна држава Тексас одлучи да испрати 250 припадници на Националната гарда на границата со Мексико. Одлуката на Тексас следи по повикот од претседателот Доналд Трамп да се испратат најмалку 4.000 припадници на Националната гарда да ја обезбедуваат федералната граница со Мексико. Зајакнување на граничната контрола е побарано и од сојузните држави Ново Мексико и Калифорнија. „Соработуваме со гувернерите за да поминеме низ овој процес и се надеваме дека Националната гарда ќе биде на терен што побрзо. И ќе продолжиме да работиме со Калифорнија и се надеваме дека ќе го направат потребното и ќе помогнат да ги заштитиме нашите граници“, вели Сара Хакаби Сандерс, прес секретарот на Белата куќа. Трошоците за учеството на Националанта гарда во обезбедувањето на границата може да надминат 120 милиони долари годишно. За финансирањето на оваа операција може да биде потребно и одобрување од Конгресот, но министерот за одбрана Џим Матис тврди дека тоа нема да биде проблем. „Бараме начин како најдобро да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американските сојузни држави Аризона и Тексас, најавија дека до следната недела ќе испратат вкупно 400 припадници на Националната гарда на американско-мексиканската граница.Тие ќе ја испратат гардата како одговор на повикот на американскиот претседател, Доналд Трамп, за распоредување на трупи за борба против трговијата со дрога и илегалната миграција. Националната гарда на Тексас синоќа објави дека на границата планира да распореди 250 гардисти во следните 72 часа.Синоќа, два хеликоптера од Остин, главниот град на Тексас, се упатиле кон пограничната зона на југ. Гувернерот на Аризона, Даг Дуси, пак, рече дека оваа држава следната недела на границата ќе испрати 150 гардисти.Инаку, вкупниот број на гардисти за кои досега е најавено дека ќе бидат распоредени на границата е далеку под бројката од 2.000 до 4.000, колку што Трамп изјави дека има намера да распореди. Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, синоќа одобри средства за финансирање за околу 4.000 припадници на Националната гарда од буџетот на ...
| | веќе видена | слични

Националната гарда на американската сојузна држава Тексас започна со распоредувањето на своите трупи на јужната граница со Мексико, откако претседателот Доналд Трамп ниту од американскиот Конгрес ниту од соседната јужна земја не доби ветување за финансирање на ѕидот меѓу двете држави, пренесува во саботата агенцијата Reuters. Испраќањето на припадниците на Националната гарда на границата на Мексико доаѓа откако претседателот Доналд Трамп му упати барање на министерот за одбрана Џејмс Матис Националната гарда, резервна структура на американската армија, со цел да се заузди илегалната имиграција да му помогне на министерството за внатрешна безбедност во обезбедување на границите на четирите југозападни американски држави, вклучително и Тексас.ж Тексас на границата со Мексико испраќа 250 припадници на Националната гарда, како и возила, хеликоптери и опрема за надзор на теренот. Распоредувањето на трупите, возилата и другата опрема би требало да биде завршено во рок од 72 часа. Следната седмица на границата со ...
| | веќе видена | слични

Доколку САД сакаат да постигнат договор, Мексико е подготвен, но нема намера да преговара од страв, изјави мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието во обраќање до нацијата. Доколку САД сакаат да постигнат договор, Мексико е подготвен, но нема намера да преговара од страв, изјави мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието во обраќање до нацијата. Тој се обрати до нацијата по повод барањето на Трамп долж границата со Мексико да се распоредат неколку илјади припадници на Националната гарда додека не биде изграден ѕидот на границата. – Доколку вашите скорешни изјави се резултат на фрустрации поради поради проблеми во домашната политика, и поради вашите закони или вашиот Конгрес, занимавајте се со нив, не со Мексиканците, изјави Нието. Тој додаде дека властите во Мексико нема да дозволат негативната реторика да ги обликува нивните дела и дека ќе дејствува само во најдобар интерес за Мексиканците. – Убедени сем дека ако дојдеме до договор како пријатели, партнери и добри соседи, нашите држави ќе поминат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 166 | | | веќе видена

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...
сите 375 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 334 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Матис одобри погранична мисија за 4.000 припадници на Националната гарда на САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: