Катимерини: Владата во Скопје го сака името „Нова Македонија“

6 копии

Според добро информирани извори, јасно е дека за време на минатонеделните средби на грчкиот премиер Алексис Ципрас со шефот на грчката дипломатија Никос Коциас и архиепископот Јеронимос, Грција е повеќе за името Република Вардарска Македонија (Republic of Vardarska Macedonia) како дел од договорот во спорот за името, пишува грчкиот весник Катимерини. Од друга страна пак Македонија, според Катимерини, е повеќе за името Република Нова Македонија (Republic of New Macedonia ).
| | веќе видена | слични

Повеќе грчки извори деновиве упатуваат на решенијата кои што ги предложил медијаторот Нимиц а кои што официјално двете страни сеуште јавно не ги откриваат. Според овие предлози медијаторот Нимиц предложил по две алтернативи за јазикот и нацијата на Македонците. За јазикот наводно е предвидено да се именува како „Makedonski“ на латиница а алтернатива би требало да биде „официјалниот јазик на Република Нова Македонија“ (language of the Republika Nova Makedonija) доколку биде избрана додавката Нова. Од предходно е познато и дека една од варијантите за името е Македонија да биде напишана на латиница односно да се чита како „Македониџа“ што според се не е најреална опција Слично е и кај името на нацијата, предложеното решение е „Makedonska” на латиница со дополнителна варијанта „Националност на Република Нова Македонија“ (nationality of the Republika Nova Makedonija) ако биде избрана додавката Нова. Овие варијанти веднаш по последната средба на преговарачите Василакис и Наумовски во Њујорк ги споменуваа и некои ...
| | веќе видена | слични
5 копии

„Волстрит журнал“ денеска пишува дека малата балканска нација е на пат да стане членка на двата најмоќни западни сојузи, но најпрво мора да го реши спорот со Грција за името. Според весникот расправиите за значењето на два и пол милениумската историја се блузи до решение, во одредена мера и поради денешните предизвици кои доаѓаат од Русија. Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот македонски колега Зоран Заев, пишува „Волстрит журнал“, по средбата во Давос најавија мерки за градење доверба. Двете страни изразија оптимизам за постигнување компромис за името пред следниот Самит на НАТО, кој е закажан за 11 јули, потсетува „Волстрит журнал“. Весникот потсетува дека Македонија произлегла од поранешна Југославија и по стекнувањето на независноста и прифаќањето на сегашното име почнува спорот со соседна Грција, во која се наоѓа регионот Македонија, кој името го добил по античкото кралство на Александар Велики. Како можни солуции за името ги наведува Нова Македонија, Горна Македонија или Северна Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Според весникот расправиите за значењето на два и пол милениумската историја се блузи до решение, во одредена мера и поради денешните предизвици кои доаѓаат од Русија, пренесува МИА. Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот македонски колега Зоран Заев, додава „Волстрит журнал“, по средбата во Давос најавија мерки за градење доверба. Двете страни изразија оптимизам за постигнување компромис за името пред следниот Самит на НАТО, кој е закажан за 11 јули, потсетува „Волстрит журнал“. Како можни солуции за името ги наведува Нова Македонија, Горна Македонија или Северна Македонија, пренесува МИА. Весникот потсетува дека Македонија произлегла од поранешна Југославија и по стекнувањето на независноста и прифаќањето на сегашното име почнува спорот со соседна Грција, во која се наоѓа регионот Македонија, кој името го добил по античкото кралство на Александар Велики. Грција, потсетува весникот, го употреби правото на вето за да го спречи влезот на Македонија во НАТО и во Европската унија, но додава дека по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека македонските власти анализираат и се консултираат за предлозите на Нимиц, дел аналитичари велат дека Република Македонија (Скопје) е можеби најприфатливиот предлог. Идејата за името да се пишува на латиница, без англиси превoд, според нив, нема да има сериозни реперкусии./РСЕ Од петте можни предлози за решение на спорот за името, на дел аналитичари предлогот Република Македонија (Скопје) им е најприфатлив. Властите не ги коментираат можните предлози за кои наголемо се пишува во грчките медиуми. Нема коментар ниту од опозицијата. Ниту медијаторот Метју Нимиц не сакаше да ја коментира нивната содржина, но посочи дека се работи за нови идеи, кои се комбинација од претходните предлози. Грчките власти веќе се среќаваат и дискутираат за ова прашање, а премиерот Алексис Ципрас се сретна и со архиепископот Јеронимос. Кај нас пак на дневниот ред на владината седница во понеделникот, немаше точка која се однесува на предлозите на Нимиц. Македонските власти велат дека работат на анализа и консултации по ова ...
| | веќе видена | слични

Двајца млади свршеници до редакцијата на Либертас испратија предлог за решение на спорот кој Грција го има со името на Република Македонија. „Ние, Жарко Ѓуров и Лилјана Ацковска сме официјални предлагачи на граѓанско предлог-решение за спорот со името помеѓу Р. Македонија и Р. Грција. Веруваме дека нашето решение е универзално “Win-Win” решение во кое нема губитници. Со цел да го претставиме на целокупната јавност е јасно дека мора истото да биде медиумски поддржано, па водејќи се од разумноста и совесноста на тоа дека уште едно пропаднато решение нема да му смени на никој ништо, но доколку ова граѓаните го прифатат конечно ќе може да излеземе сите од овој проблем горди и со кренати глави без да жртвуваме дел од достоинството, од јазикот, од идентитетот, или било што друго што е наше во насока на членство во меѓународните организации и сојузи. Знаете после 20, 30, 50 години од сега, сигурно следните генерации ќе се прашуваат дали имало подобро решение од Горна или Нова Македонија… тогаш ќе може да се каже ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 85 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 211 | | | веќе видена

Продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за судбината на СЈО и истовремени разговори со пратениците во потрагата по двотретинско мнозинство, најави денеска ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Катимерини: Владата во Скопје го сака името „Нова Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: