Храна која ќе ви помогне ако имате ... (флеки и кожа без сјај)

Флеки на кожата Што треба да јадете? Изложувањето на сонце е еден од основните причинители за појава на пеги! Затоа антиоксидантите кои ги има во црното чоколадо, калинката, брокулата се вашето најдобро оружје. Истражувањата покажуваат дека зелениот чај може да заштити од појава на сончеви изгореници како и да спречи појава на рак. Што треба да избегнувате? Алкохол посебно пивото поради хмељот кој предизвикува појава на темни флеки на кожата. Кожа без сјај Што треба да јадете? Зелениот и портокаловиот зеленчук го зголемуваат нивото на витамин А во организмот. Тоа го забрзува отстранувањето на површинскиот слој на мртвите клетки поради што се зголемува сјајот на кожата. Зрно соја содржи расителни естрогени кои ја освежуваат кожата и и го враќаат здравиот изглед. Што треба да избегнувате? Зачини, црн и бел лук кои потикнуваат побрза циркулација на кожата и го нарушуваат здравиот изглед. Конзумирајте ја оваа храна во помали количини за да не предизвикате непријатно црвенило на кожата. Исто ...
| | веќе видена | слични

Летото е сезона за забава, но ако не бидете внимателни, сонцето може да создаде хаос на вашата кожа. Др. Џералд Имбер, пластичен хирург од Њујорк, потврдува дека најголема опасност, сепак се УВА и УВБ сончевите зраци. УВА се виновни за создавањето брчки и канцер на кожата (најчесто меланом), а УВБ се виновни за изгорениците и намалувањето на колагенот на кожата, како и други видови кожни канцери. Соодветна заштита може да обезбедиме со заштитни фактори поголеми од 30 СПФ , кои што блокираат дури 97 проценти од овие зраци. Исто така треба да се заштите и од формирањето на слободните радикали, бидејќи изгорениците предизвикуваат оксидација на кожата. Серум со витамин А , ги регенерира старите оштетувања од сонце и со време обезбедува заштита од понатамошни оштетувања. Најубаво е ако во серумот што го користите има додадено и витамин Ц и витамин Е , а вистинската комбинација се постигнува кога е додаден и мелатонин . Секој ден, прво го нанесувате антиоксидирачкиот серум , а потоа и навлажнувачот со заштитен ...
| | веќе видена | слични

Се прашувате зошто постојано се заштитувате, а никако не е доволно? Секое лето кожата ви зацрвенува, ви се појавуваат пликови и непријатна болка? Проверете дали соодветно се грижите за вашата кожа, а доколку ја увидите грешката веднаш поправете се. Многу чувствителна кожа На овој тип припаѓате ако имате: Светла кожа Светло руса коса или коса со црвенкаст пигмент Светли очи Пеги Кожа која полесно поцрвенува, отколку што темнее Време на самозаштита на кожата: до 5 минути Почетен заштитен фактор: 30+ По 10 дена: 20 Чувствителна кожа На овој тип припаѓате ако имате: Светла кожа Руса до светло-кафена коса Светли очи Пеги Време на самозаштита на кожата: до 10 минути Почетен заштитен фактор: 20 до 30 По 10 дена: 15 Нормална кожа На овој тип припаѓате ако имате: Кожа со средно темен тен Кафена коса Кафени/темни очи Време на самозаштита на кожата: 10 до 15 минути Почетен заштитен фактор: 20 По 10 дена: 6 Темна, отпорна кожа На овој тип припаѓате ако имате: Темна кожа Темно кафена до црна коса Темни очи ...
| | веќе видена | слични

Сте одлучиле да се одлободите од вишокот килорами наталожени на стомакот? Одлична идеја, но внимавајте само да немате проблеми со млитава кожа на крајот од вашата мисија. ЗАЈАКНЕТЕ ГИ МУСКУЛИТЕ Иако кај слабеењето најважно е да го намалите внесот на калории, потребно е и да вежбате за килограмите да не се вратат и наместо масно изградете мускулно ткиво кое ја потпира кожата. Се препорачува аеробик, пливање и вежби кои го јакнат стомакот. ЈАДЕТЕ УРАМНОТЕЖАНО Брзите и екстремни диети можеби и даваат резултати, но истовремено лошо влијаат на здравјето, а тоа го вклучува и здравјето на кожата. Потребна ви е диета богата со хранливи состојки, а сиромашна со калории. Значи, јадете повеќе заленчук, особено лиснат зеленчук, и овошје богато со витамин Ц, како што се цитрусите. Храната богата со сулфур, како маслинките, краставиците и целерот, исто така, го поттикнуваат создавањето на колаген. Квалитетната диета ќе овозможат постепен губиток на килограми, па телото полесно ќе се адаптира на промената на обликот. ...
| | веќе видена | слични

Многу делови од класичната нега на лицето можат да се прескокнат, но покрај чистењето, ниту една жена не би смеела да заборави на хидратацијата... Без оглед на типот на кожа и степенот на нејзината чувствителност, поради временските влијанија, лошата исхрана и сувиот воздух во становите и канцелариите, повеќето жени имаат барем благо дехидрирана кожа па така производите кои ја враќаат влагата се повеќе од потребни. Без оглед дали имате сува или масна крема, зима (но и лето) задолжително обезбедете се со хидратантна крема која длабоко продира во кожата, а ако сакате да и обезбедите на кожата влажен третман, набавете цел комплет хидратантна крема, крема за подрачјето околу очите, хидратантен лосион и маска од иста истата колекција. Верувајте, вашата кожа ќе ви биде бескрајно благодарна.
| | веќе видена | слични

Ако работите во голем град, веќе ви е јасно дека нечистотијата, бактериите, загадувањето и сонцето, секој ден се повеќе да ја оштетуваат вашата кожа. Др. Ерик Швајгер од клиниката Клир Клиник од Њујорк открива тајни како да ја заштитиме кожата од овие градски опасности. Се појакото сонце Дури и неколку минути надвор, на пауза за ручек или додека стигнете на другиот состанок, може значително да ја оштети кожата и да допринесе за побрзо создавање брчки. Затоа не заборавајте на факторот за заштита од сонце и не го штедете. Акни Да, ова звучи грозно, но се што фаќате обично завршува на вашето лице. Парите што ги допирате или шипките во автобус се преполни бактерии и тие ја предизвикуваат состојбата Пробактериум акни која може да доведе до воспалување. Затоа обидете се да ги држите рацете настрана од лицето. Градското загадување Издувни гасови од колите и камионите, фабриките во близина допринесуваат за се поголема загаденост на воздухот посебно во големите градови, а таквиот воздух ги задушува порите на кожата, ...
| | веќе видена | слични

Дознајте која летна храна може да ви помогне при изгорениците од сонцето! Иако редовно се заштитувате со крема со заштитен фактор и никогаш не одите на плажа без капа или очила за сонце, сонцето сепак може да предизвика изгореници на вашата кожа. Меѓутоа, болката можете ја ублажите со следниве намирници. Бобинки Боровинките и малините содржат елегична киселина, која помага во заштитата на кожата од оштетувања предизвикани од сонцето, додека јагодите содржат високо ниво на витамин Ц, кој исто така ја штити кожата. Цитрусно овошје Портокалите и лимоните исто така содржат големо ниво на витамин Ц и имаат заштитни својства кога станува збор за здравјето на вашата кожа. Зелен чај Состојките во зелениот чај се семоќни! Помагаат во спречување на цела листа на болести, а помагаат и при изгореници предизвикани од сонцето и последиците од УВ зраците. Црно грозје Грозјето е одличен извор на антиоксиданси, вклучувајќи и кверцетин, па слободно наполнете го фрижидерот со ова овошје и уживајте во ...
| | веќе видена | слични

Не е доволно само да лежите на плажа и да собирате сончеви зраци, за да се радувате на сјајниот тен... Кожата има потреба од посебна грижа за да се открие најубавата страна по макотрпното стекнување на тен. Прво и задолжително е хидратација. Веднаш "после- плажа" туш, во кој е подобро да користите многу нежен гел за туширање, кој ќе и го даде на кожата она што има најмногу и треба - влага. Одберете лосион за после плажа, кој ќе ја направи вашата кожа мазна како свила и ќе и даде сјајен изглед. После третиот де на плажа вклучете и нежен пилинг кој ќе го отстрани горниот слој на клетки и ќе ја открие меката и бронзена кожа. Активните состојки на козметиката наменета за кожа, изложена на сонце, го хидрираат и зајакнуваат тенот. Затоа не игнорирајте ја добрата козметички подготовка пред одморот.
| | веќе видена | слични

Сите го сакаме темниот тен и понекогаш знаеме и по цел ден да се „пржиме“ на силното сонце се за да го постигнеме чоколадниот ефект.Иако додека се сончаме на плажа користиме креми со заштитен фактор понекогаш може да се случи да изгориме од силните сончеви зраци.Најчестите совети за да се справите со изгорениците од сончањето е смесата од мраз и јогурт, кисело млеко или многу вода.Како да ги подготвите овие „лекови“ за вашата кожа, прочитајте на fashionel.mk
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот ...
сите 398 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша рано утрово ( понеделник, 21 јануари, 2019) се врати во Белград, со ќерките Атина и Ника. Јелена на аеродромот Никола Тесла пристигнала во ...
сите 208 | | | веќе видена

Владата информира дека согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за нивоа и видови  на загадувачки супстанции во ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храна која ќе ви помогне ако имате ... (флеки и кожа без сјај)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: