На Србите и на Турците им смрди од кај Груевски и Ахмети

Откако опозициските партии отворено посочија дека владејачките партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се испазариле околу пописниот резултат, некои претставници на партиите на помалите етнички заедници побарале увид врз процесот на попишување, од страв дека евентуалното фингирање на процентите може да падне врз грбот на останатите малцинства што живеат во земјава. Дел од коалициските партнери во владата се сомневаат дека владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се испазариле околу резултатите од претстојниот попис, кој владејачкото мнозинство наумило да го спроведе за време на првично закажаниот рок - првите две недели од април следната година, дознава „Шпиц“. Нашите извори брифираат дека затоа некои претставници на партиите на помалите етнички заедници побарале свои претставници во пописните комисии, пред се, во регионите каде што живеат Срби, Турци и Роми. - Тоа ќе овозможи увид врз процесот на попишување и контрола врз евентуалното фингирање на процентите во интерес на Македонците и Албанците, а на штета на останатите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Продолжува „војната“ со соопштенија помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Сега со реакција се јави најголемата опозициска партија. „СДСМ треба јасно да каже дали имало ...
сите 153 | | | веќе видена

Заменик претседателот во Владата на РМ и министер за одбрана Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска на трибина во Прилеп, ...
сите 36 | | | веќе видена

Дали луѓето кои ја нападнаа телевизиската екипа во Маврово и го спречија новинарот да го снима имотот на Петре Шилегов се членови на СДСМ и блиски луѓе на ...
сите 30 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 53 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Србите и на Турците им смрди од кај Груевски и Ахмети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: