ВМРО-ДПМНЕ победи во дијаспората

2 копии

Неофицијално од партиски извори дознаваме дека од трите Изборни единици (ИЕ) во дијаспората, најголем број на гласови освоиле кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ Новите пратеници во Собранието од дијаспората неофицијално се Ристо Манчев од Италија, Милорад Додовски од Мелбурн, Австралија и Павле Саздов од Канада. Според информациите на Државната изборна комисија (ДИК) во ИЕ 7 - Европа, излезноста на гласачите била 53,35%, во ИЕ 8 – Америка и Канада 68,21% и во ИЕ 9 – Австралија излезноста била 77,82%. Претседателот на ДИК, Борис Кондарко, најави дека официјалните резултати од гласањето во дијаспората ќе бидат соопштени текот на вечерта.
| | веќе видена | слични

Дали владејачката коалиција ќе го има истиот изглед и по изборите? Дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја сочинуваат идната македонска влада? Почнаа ли веќе преговорите за составување на новата извршна власт? Ова неколкуте прашања што се наметнаа веднаш по изборите во неделата. Актуелните партнери во власта денеска не сакаа јавно да коментираат дали се почнати првите калкулации и договарања. Груевски денеска одби да даде изјава за медиумите онаму каде што јавно се појави - на промоцијата на македонското село. Ниту генералниот секретар на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска од Мала Речица не беше поконкретен. - Рано е за комбинаторики за идната влада. Се уште не се завршени изборите, беше резервиран Адеми. Извори од “интегративците“ за Алфа тврдат дека досега немало ниту средба, ниту пак иницијатива. Ниту од нивна страна, ниту пак од кого било друг. Сепак, изборниот резултат, но и ставот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од пред некој ден “дека си продолжуваме по старо“, зачинето со денешната владина седница, покажува дека логички е ...
| | веќе видена | слични

10 партии ги доставиле финансиските извештаи за изборната кампања во законскиот рок денот по изборите, по рокот уште две партии испратиле извештаи кои пристигнале во Антикоруциската комисија. Во комисијата уште не се стасани финансиските извештаи на 6 партии меѓу нив се Обединети за Македонија на притворениот Бошковски, ВМРО-Народна, ПДП и НДУ. Во антикорупциската комисија не се стасани извештајите на Социјал демократската унија и Социјал демократската партија на Јаневски, но затоа ги имаат во Државната изборна комисија. Сите партии имаат обврска да достават финансиски извештаи во три државни институции - во Антикорупциската комисија, во Заводот за ревизија и во ДИК. И во овие втори извештаи се појавуваат разлики меѓу пријавените приходи и потрошените пари, ВМРО-ДПМНЕ пријавила дека 400 донатори поединци дале по илјада евра за кампањата, но дека биле потрошени 6 и пол пати повеќе или над 2, 7 милиони евра. СДСМ има тројца донатори и уште еден дел од кредитот земен од Комерцијална, приходите во ...
| | веќе видена | слични

Ахмети нема да коалицира ни со Тачи ни со Османи, во новата влада влегува сам Ахмети нема да коалицира ниту со Тачи ниту со Османи. Во новата влада влегува сам. Во меѓувреме, по оставката на Манасиевски од лидерската позиција во ЛДП и Имер Селмани, по изборниот неуспех на неговата Нова Демокартија денеска поднесе оставка. ДУИ први го скршија мразот, проговорија за идната владина коалиција. Отфрлија секакво коалицирање со албанските опозиционери во новата влада. Ние сме апсолутни победници сами ќе влеземе во Владата. - За жал, ние нема со кого да зборуваме, бидејќи ние сме апосултни победници. Ние повикувавме пред изборите Албанците да гласаат и да се сконцентрира албанскиот глас и така се случи. ДУИ е апсолутниот победник. Мислам дека другите политички партии ќе бидат конструктивна опозиција. Ние сеуште не сме контактирале со ниедна политичка партија околу формирањето на новата Влада, вели Абдулаќим Адеми од ДУИ. Во партијата на Ахмети не сакаат дополнително ништо да кажат за нивните ...
| | веќе видена | слични

Парламентарен состав од кој се очекува високо ниво на демократија, опозиција чија конструктивност треба да биде вистинска корекција на власта. Мнозинство кое ќе носи закони во функција на европската интеграција на Македонија. Овие карактеристики ги очекуваат граѓаните од идните парламентарци, за кои се определија на изборите во неделата. Иако мал дел од имињата кои од владеачаката ВМРО-ДПМНЕ влегоа во парламентот, засега се сигурни дека ќе се најдат во извршната власт, сепак пратеничката група на владеачкото мнозинство веројатно ќе претрпи мали измени. Она што најверојатно ќе остане непременето е составот на опозиционата коалиција. Тие освоија 42 места во парламентот. Но колку реално пратеници во следниот состав ќе има пратеничката група на СДСМ. Бројките покажуваат дека Социјалдемократите од своите редови имаат 28 пратеници. Останатите до бројката од 42 се имиња кои доаѓаат од коалиционите партнери. НСДП на Тито Петковски има четири пратеници. Либералите на Андов еден, ПЕИ на Фијат Цановски, три места, а по ...
| | веќе видена | слични

Сепак, строгата поделеност во Собранието е само привидна. Во парламентарните клупи ќе седнат и претставници на социјалистите на Љубисав Иванов-Ѕинго, на ПЕИ на Фијат Цановски, на Ромите - Самка Ибраимовски и Амди Бајрам и на Србите - Иван Стоиљковиќ и Драгиша Милетиќ (преку СДСМ) Изборен синџир на исхрана ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, македонски и албански дел. Тоа е сликата на новиот собраниски состав по неделните избори. Македонскиот парламент, како никогаш досега, е поделен и по вертикална и по хоризонтална линија. Идеолошки (иако експертите нагласуваат дека не станува збор за чисти политички опции) собраниските столчиња се поделени помеѓу двата огромни блока на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и делумно НДП на Руфи Османи (како десница) и СДСМ и ДУИ (како левица). Ниту една помала партија не освои мандат, што е првпат во плурална Македонија. Хоризонталната линија, пак, парламентот веќе 15 години го дели по етничка основа: Македонци наспроти Албанци. - Сега ситуацијата е многу едноставна. Ако во парламентот повлечеме една ...
| | веќе видена | слични

Во последен момент ДУИ доби едно пратеничко место на сметка на СДСМ во шестата изборна единица. На гласање излегле 63,48 отсто од избирачите. Одзивот во дијаспората беше 56,67 отсто. Споредба со резултатите од 2008 година ВМРО-ДПМНЕ изгуби седум пратеници, а СДСМ речиси го удвои бројот на мандати. ДУИ изгуби три пратенички места, а ДПА остана без двајца пратеници во споредба со резултатите од изборите во 2008 година. Според првичните официјални податоци од Државната изборна комисија, на овие избори ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, заедно со тројцата од дијаспората. Коалицијата на СДСМ во новото Собрание ќе има 42 пратенички места. ДУИ ќе има 15, ДПА 8, а НДП на Руфи Османи ќе има двајца пратеници. На претходните парламентарни избори коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ имаше 63 пратеници, коалицијата на СДСМ 27 пратеници, ДУИ имаше 18, а ДПА влезе во Собранието со 11 пратенички места. На гласање излегле 63,48 отсто од избирачите. Одзивот во дијаспората беше 56,67 отсто. На пребројувањето во последен момент се утврди ...
| | веќе видена | слични

Не е проблем бројот на освоени мандати, туку пазарот. Во игра се сите варијанти: во Владата повторно да седат Груевски и Ахмети, Груевски да го игнорира Ахмети и да ги земе Тачи и Османи или во владејачката коалиција да влезат сите три партии на Албанците што освоија пратенички мандати Ќе биде тешко да се формира новата влада, велат политичките аналитичари откако Државната изборна комисија (ДИК) вчера ги објави конечните резултати од изборите. Иако бројот на пратенички мандати што ги освоија ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ покажува дека Груевски и Ахмети без проблем можат повторно да формираат коалиција, сепак позицијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на партнер не е толку комотна како по изборите во 2008 година. Според ДИК, ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8, а партијата на Руфи Османи има два пратенички мандати. Преостанатите партии не освоија ниту еден пратеник. Клучен албанскиот фактор Во игра се неколку варијанти: првата, Владата да биде составена само од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Втората варијанта е Ахмети да ...
| | веќе видена | слични

Новата влада мора да се состави најдоцна до 10 август Според политичките експерти, новата влада нема да понуди изненадувања во однос на можните коалиции. Извесно е дека во неа ќе седнат ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Која од партиите освен победничката коалиција за Подобра Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе седне во новата влада официјално се уште не се знае. Факт е дека победничката партија ќе мора да коалицира со некоја од албанските партии. Извесно е дека тоа ќе биде Демократската Унија за интеграција која освои 15 пратенички мандати. ДУИ овој пат ќе има на некој начин поголеми барања во делот на прашањето за решавање на името па можеби и некои други аспекти, можни се и некои рокови кои ќе бидат зададени од страна на албанскиот политички партнер. Непосредно пред изборите, премиерот Никола Груевски изјави дека досегашната соработка со ДУИ била одлична и функционална, иако призна дека не секогаш имале заеднички став околку одредени прашања. Не коментираат дали со одредени партии е исклучена соработка или не. ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на завчерашните парламентарни избори освои 437.665 гласа, односно 39 проценти, а опозициската коалиција предводена од СДСМ доби 367.876 гласови, односно 32,78 проценти. Ова се конечните резултати што вчера ги објави Државната изборна комисија по стопроцентната обработка на гласачките ливчиња. На трето место се наоѓа ДУИ со освоени 114.870 гласа, односно 10,24 проценти, ДПА доби 66.055 или 5,89 проценти, НДП освои 29.981 гласа или 2,67 процента од гласовите, ВМРО-НП 28.125 или 2,51 процента, Нова демократија 19.732 гласа, односно 1,76 процент, Обединети за Македонија 17.015 или 1,52 процент, ЛДП 16.556 или 1,48 процент од гласовите. Останатите партии освоија по помалку од еден процент од гласовите. На предвремените парламентарни избори, според ДИК, гласале 1.158.459 граѓани, од што бројот на важечки ливчиња изнесува 1.126.392, а неважечки биле 32.067. Одѕивот изнесува 63,36 проценти, најголем досега. Според симулацијата направена врз основа на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 130 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 97 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 131 | | | веќе видена

Денеска времето во Република Македонија ќе биде променливо облачно, попладне во западните делови со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува ...
сите 165 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ победи во дијаспората

Од:
До кого (е-маил):
Порака: