Мекларен не се доволно добри – Џенсон Батон

Возачите на Мекларен Џенсон Батон и Кевин Магнусен повторно имаа лош викенд откако не успеаа да освојат поени на трката во Кина и имаа проблеми со болидите во текот на целата трка. Двајцата возачи се искачија на подиумот во Австралија и го завзедоа првото место на конструкторската табела, но одтогаш имаат лоша серија и се движат само по надолна линија. Не завршија на патеката во Бахреин пред две недели, а сега не успеаа да освојат поени откако завршија на единаесеттата и тринаесеттата позиција. И покрај тоа што го имаат моќниот мотор на Мерцедес, ниту еден од двајцата возачи не успеа да ја помине последната сесија на квалификациите во саботата а резултатот на трката беше далеку од задоволителен за тимот што освои второ и трето место на првата трка во оваа сезона. “Нема што да се каже освен дека не сме многу брзи во моментот. Имавме лош прв круг но и без тоа не сме доволно брзи и ситуацијата со деградацијата на гумите е катастрофална. Болидот е во ред, но не можеме да го извлечеме максимуот од гумите што сега ...
| | веќе видена | слични

Кевин изјави дека е задоволен од моменталната возачка постава на Мекларен. Фернандо Алонсо за кој се смета дека е еден од најдобрите на гридот во Формула1, често се поврзува со трансферот во Мекларен во 2015 година, а таа шпекулација се повеќе се зголемува, поради тешката стартна сезона за Шпанецот која е петта по ред, а исто така поради заминувањето на Стефано Доменикалиј од тимот. Доколку оваа шпекулациа се оствари тој вероватно би го превзел местото на 34-годишниот Џенсон Батон, на кого му истекува договорот оваа година, но кога му беше поставено прашањето на Кевин “Дали би му посакал добредојде на Алонсо”, тој на тоа одговори со: “Не би ми сметало, но вистина е дека сега сум среќен. Мислам дека е идеално да имате некој како што е Џенсон, некој кој што е опуштен и доста добро говори англиски, а воедно и добро ги објасува работите и е доста брз и искусен. Подобар тимски колега не можев да имам!”
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 58 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мекларен не се доволно добри – Џенсон Батон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: