Фрлени 122 тони сол на скопските сообраќајници

4 копии

Од Град Скопје соопштуваат дека екипите на зимската служба во текот на вчерашниот ден излегоа на терен и го расчистуваа снегот од улиците со 15 возила. За да се спречи појавата на голомразица по коловозите фрлени се вкупно 122 тони индустриска сол на главните градски сообраќајници, мостови, надвозници, подвозници и таканаречените „црни точки“. Екипите на „Улици и патишта“ со 116 тони сол интеревенираа на клучките „Естекада“, „Дијамант“, „Континентал“, „Детелинка“, мост Солобода, мост 8 Септември, Булевар Србија и улица Првомајска. Исто така, екипите 6 тони индустриска сол фрлиле и на патот од средно Водно кон „Милениумскиот крст“ и кон Сеизмолошки Завод. Кризниот штаб на зимската служба на Град Скопје во текот на денешниов ден ќе ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите. извор: skopje.gov.mk
| | веќе видена | слични
12 копии

Екипите на зимската служба на Град Скопје изминатава ноќ фрлија 46 тони сол на градските сообраќајници. Снегот е расчистен од екипите на Јавното претпријатие „Улици и патишта“ на главните сообраќајници, мостовите, надвозниците, подвозниците и од таканаречените „црни точки“ за да се спречи појавата на голомразица. Како што соопшти прес-службата на Град Скопје, кризниот штаб на зимската служба на Град Скопје во текот на денот ќе ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите.
| | веќе видена | слични

Од Градот Скопје соопштуваат дека екипите на зимската служба изминатава ноќ фрлиле 46 тони индустриска сол на градските сообраќајници. Снегот беше расчистен од страна на екипите на ЈП „Улици и патишта“ на главните сообраќајници, мостовите, надвозниците, подвозниците и од таканаречените „црни точки“ за да се спречи појавата на голомразица. Кризниот штаб на зимската служба на Град Скопје во текот на денешниов ден ќе ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите. Вчера од Градот Скопје соопштија дека биле фрлени 122 тони сол на скопските сообраќајници... извор: skopje.gov.mk
| | веќе видена | слични

Со почетокот на зимската сезона и паѓањето на првите снегови, фирмите ангажирани за зимско одржување на подрачјето на општина Гази Баба, Билд Инг и Река Интернационал, интервенирале на патните правци низ населените места Раштак, Булачани, Црешево, Виниче, Смилковци, Брњарци и Страчинци, како и на повисоките делови во населбите Железара и Ченто. За време на овој период на овие патни правци се фрлени вкупно 50 тони сол со ризла, а ангажирана била механизација - соларки со плуг за чистење на снегот и камиони за рачно посипување на сол. Последна интервенција е направена во населеното место Раштак и на високите делови од населбите Железара и Ченто, каде што поради снежните врнежи се фрлени 15 тони сол со ризла.
| | веќе видена | слични

Како што информираат од Град Скопје, интервенирано е на клучките „Естекада“, „Дијамант“, „Континентал“ и „Детелинка“, мостовите „Солобода“ и „8 Септември“, улицата „Првомајска“, булеварот „Србија“, како и на патот до Средно Водно и од Средно Водно кон „Милениумскиот крст“. Според највите од Градот, во текот на денот дежурните екипи на Зисмката служба на Улици и патишта во постојана корелација со Кризниот штаб на Град Скопје, будно ја следат состојбата на патиштата и ќе интервенираат според потребите.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 386 | | | веќе видена

Унгарската Влада ја исклучува можноста за екстрадиција на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Македонија, изјави денеска унгарскиот министер за ...
сите 256 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 49 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на Фејсбук, обвини дека власта, и покрај ветувањата, сеуште нема најдено решение за рестартирање на ...
сите 57 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фрлени 122 тони сол на скопските сообраќајници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: