ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа

3 копии

Иднината на Македонија е во сигурни раце, Никола Груевски останува премиер, изјави вечерва Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ Тој рече дека овие избори биле класичен судир меѓу две различни опции, една транзициона на Бранко Црвенковски и една реформска на Никола Груевски. Според калкулациите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ би имала околу 39 пратеници, додека коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 55 пратеници. Ѓорчев ги повика приврзаниците на победничката коалиција на прослава пред Домот на АРМ во Скопје.
| | веќе видена | слични

Татковината е во сигурни раце, рече Влатко Ѓорчев, објавувајќи ја изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ во рацете на Никола Груевски А и Груевски е на сигурни гради - на маичките на подмладокот на неговата партија. Со маичките со натпис „Го сакам Никола Груевски“, при што не се користени само зборови, туку и лесно разбирливи симболи, ВМРО-ДПМНЕ ја продолжи интригата што на минатите избори ја отвори СДСМ кога лансираше маички со натпис „Социјалдемократијата е секси“.
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО–ДПМНЕ и премиер во последниве пет години, Никола Груевски, доби уште еден мандат од народот! Македонија гласаше и го избра него да ја води кон подобра иднина преку продолжување на веќе почнатите реформи во сите области. Откако пет години преродуваше, Груевски сега ќе продолжи со исто темпо како што вели, преку сите ветувања срочени во Манифестот! ВМРО–ДПМНЕ однесе огромна победа на изборите! Партијата која во последните шест изборни циклуси ја добива поддршката од народот едноставно ја има зацементирано својата позиција! Вчера рековме дека се мери падот на Груевски! Денеска го измеривме! Мал е! Точно дека тој веќе ја нема комотната позиција на 63 пратеници, оти (без тројцата од дијаспората) паднал за 10 на 53! Меѓутоа, фактот дека СДСМ и нивната коалиција освоија само 42 нему му дава апсолутно право да заклучи дека води политика која народот ја обожава! Народот го разбира Груевски! И Груевски го разбира народот! Затоа, тој уште еднаш покажа дека е неприкосновен лидер, со рекорден број освоени ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Десничарската владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ се прогласи за победник на парламентарните избори во Македонија, пишуваат денеска водечките скандинавски дневни весници. Медиумите, како што јави дописникот на МИА од Гетеборг, ја пренесуваат изјавата на Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ, дека „татковината е во сигурни раце, Груевски останува премиер на Република Македонија“. „Дагенс нихетер“ пишува на својот сајт дека според проценките на ВМРО-ДПМНЕ, партијата освоила 55 пратенички мандати, додека лево ориентираниот опозициски СДСМ добил 35 пратенички места. Норвешкиот дневен весник „Афтенпостен“ посочува дека во Македонија многумина се надеваат на брзи реформи за земјата да биде примена во членството на ЕУ и НАТО.
| | веќе видена | слични

По тишината што завладеа во штабот на ВМРО-ДПМНЕ откако беа затворени гласачките места во 19 часот и шпекулациите дека раководството се крие бидејќи не е задоволно од резултатот, синоќа во 22,45 часот досегашната владејачка партија објави уште една победа. Победата можеше да се насети уште со најавата дека првата и воедно единствена прес-конференција што ја одржа Влатко Ѓорчев, чие пристигнување беше проследено со стотина вмровски члена и симпатизери што го исполнија прес-центарот во очигледна победничка еуфорија. „Македонските граѓани не треба да се грижат. Татковината останува во сигурни раце, Никола Груевски повторно ќе биде премиер“, рече Влатко Ѓорчев, проследен со скандирања: „Победа“, „Цело Скопје е вмровски град“... ВМРО-ДПМНЕ ја прогласи, како што рекоа, прославата на победата на платото пред Домот на Армијата на РМ, а притоа беше најавено доаѓањето на премиерот и партиски лидер, Никола Груевски, заедно со своите најблиски соработници. Првите реакции на новинарите беа дека иако ВМРО-ДПМНЕ сака да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа. Влатко Ѓорчев, висок функционер на партијата и носител на листата во ИЕ 3 во изјави дека „Татковината останува во сигурни раце, а Никола Груевски останува премиер“. Изнесувајќи партиски податоци по изборни единици и изборни места, Ѓорчев на крајот ги сумираше резултатите и објави дека коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ најверојатно ќе има 55 места во новиот парламент, а СДСМ 39 пратеници. - Најсилна победа против СДСМ е извојувана во Третата изборна единица и тоа со 12 спрема 8 пратеници, изјави Ѓорчев според кого во новиот парламент нема да влезат помалите партии кои настапија самостојно на изборите. Ѓорчев на крајот рече дека изборите означија крај на кариерата на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски. Ова е втор пораз за Шекеринска, порача Ѓорчев кој ја повика СДСМ да се реформира. (Крај)
| | веќе видена | слични
3 копии

„Татковината е во сигурни раце, Никола Груевски останува премиер на Македонија, рече Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција на која ги соопшти резултатите од добиените и обработени податоци во нивниот аналитички центар. Од податоците што ги презентираше, ВМРО-ДПМНЕ води во сите изборни единици. Според Ѓорчев, од првите неофицијални податоци ВМРО-ДПМНЕ би требало во новиот парламентарен состав да има 55 пратенички места, додека од помалите политички партии речиси ниту една нема да има пратеник. Тој ги повика сите членови и симпатизери на коалицијата „За подобара Македонија“ пред Домот на АРМ каде е лоциран Изборниот штаб да ја прослават победата“.
| | веќе видена | слични

Татковината е во сигурни раце, Никола Груевски останува премиер. Со овие зборови носителот на ИЕ3 Владимир Ѓорчев ја прогласи победата на ВМРО-ДПМНЕ на предвремените парламентарни избори. Како што рече Ѓорчев ВМРО-ДПМНЕ победила во сите 6 Изборни единици, при што тие освоиле 55 пратеници вклучувајќи ги и трите од дијаспората, наспроти 39 пратеници на опозициската СДСМ.
| | веќе видена | слични

Педесет и пет за ВМРО-ДПМНЕ, триесет и пет за СДСМ. По олку пратеници освоиле двете најголеми политички партии, предмалку прогнозираше Влатко Ѓорчев од ДПМНЕ, врз основа на досега преброените гласови во избирачките места низ цела држава, наведувајќи дека партијата победила во петнасетина општини, пред се во третата изборна единица. Таму, според него, вмрвците однеле победа од 12 спрема 8, притоа опозициските лидерите на опозициските десничарски партии ВМРО-НП, ОМ и Достоинство, Марјан Додовски, Љубе Бошкоски и Стојачне Ангелов не освоиле ниту еден пратеник. Најверојатно, без место во идниот парламент ќе остане и фронтменот на „народњаците“, инаку поранешен премиер, Љубчо Георгиевски. - Од 24 општини во „тројката“ не постои ниту една каде што не победија. Во Штип резултатот е 12 наспроти 9 илјади. Во Виница 2 наспрема 1. Во Велес победивме со 15 над 12 илјади... - наброи тој, додавајќе дека неговите сопартијци победиле и во Пробиштип, Македонска Каменица, Гази Баба, Берово, Градско, Раштак, Радовиш, Кичево, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 173 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: