ВМРО-ДПМНЕ сака избори на 15, а СДСМ на 29 мај?

Во партиски кругови блиски до власта и до опозицијата се шпекулира дека желба на ВМРО-ДПМНЕ за парламентарни избори бил 15 мај, додека СДСМ би прифатил изборите да се одржат два викенди подоцна, односно на 29 мај, но само ако претходно бидат исполнети нивните услови за фер и демократски избори. На 15 или на 29 мај - кога ќе се одржат итните предвремени парламентарни избори, кои деновиве ги најавува премиерот Никола Груевски? Во партиски кругови блиски до власта и до опозицијата се шпекулира дека желба на ВМРО-ДПМНЕ бил 15 мај, додека СДСМ би прифатил изборите да се одржат два викенди подоцна, односно на 29 мај, но само ако претходно бидат исполнети нивните услови за фер и демократски избори. Некои „помали“ политички партии, пак, се подготвуваат за избори на 8 мај. Изборниот циклус теоретски може да се спроведе и последниот викенд на април (30 април). Како што неофицијално дознава „Шпиц“, власта во текот за завчерашниот ден ги собирала потребните потписи за поднесување точка на дневен ред за ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори веднаш по Велигден. Ако се одбере недела како ден за гласање, тогаш датумот би бил 1 мај. Раководството на партијата, заедно со спикерот Вељановски, како што дознава Алфа, правеле анализа и план, како да се скусат максимално уставните и законските рокови за одржување на избори. Процениле, дека со оглед на новонастанатата состојба, тоа е тајминг во кој најрано би можеле да се одржат избори. Веќе е видливо дека планот сакаат да го преточат во конкретни чекори. Освен утрешната, претходно најавена координација за која Вељановски уште вчера ги повика опозиционерите да дојдат и да почне договарањето за изборите, уверени се дека опозициските барања кои се подготвени да ги исполнат - измената на изборната регулатива и особено избирачкиот список можно да се исполнат експресно. Бидејќи за власта ова е само формалност, во ВМРО-ДПМНЕ неофицијално сметаат дека може да се заврши за една недела. Единствена задршка им е дали опозицијата има сериозна намера да ги бојкотира изборите или, ...
| | веќе видена | слични

Владата веќе ги обезбедила парите што се потребни за предвремени избори, кои ќе треба да и се дадат на Државната изборна комисија, соопшти вчера вицепремиерот Зоран Ставревски иако датумот за нивно одржување се уште е неизвесен. Според процените, гласачките кутии, најверојатно, ќе се отворат во мај. ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се уште калкулираат и остануваат на своите ставови, владејачката партија бара опозицијата да се врати во парламентот и да се отворат прашањата поврзани со Изборниот законик и со избирачките списоци, а СДСМ сака прво да се одмрзнат сметките на телевизијата „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Дури потоа, велат социјалдемократите, ќе бидат подготвени да разговараат за другите прашања. Натегнувањето меѓу власта и опозицијата, според познавачите, само го одложува датумот за избори бидејќи, како што очекуваат, премиерот Никола Груевски нема да оди на избори без согласност на опозицијата. Тоа, посочуваат аналитичарите, би бил преголем ризик. Одлуката на СДСМ и натаму да го бојкотира ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 72 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ сака избори на 15, а СДСМ на 29 мај?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: