„Соколите` направија брејк во „Градски парк`

2 копии

Кошаркарите на Карпош Соколи го добија првиот натпревар од полуфиналната пресметка во плејофот со Работнички откако вечерва во доигрувањето без навивачи во салата „Градски парк" победија со 77:76. По инцидентите вчеравечер мечот беше прекинат при резултат 67:60 за АБА лигашот, предност која успеа да ја преточат во триумф по одигрувањето на последната четвртина во денешното продолжение. При резултат 75:77 Ѓорѓи Чековски реализираше само едно од двете слободни фрлања, гостите не го искористија својот последен напад, а на спротивната страна Владо Илиевски не успеа да погоди тројка за триумф на Работнички. Во другото полуфинале, МЗТ Скопје Аеродром води против Куманово исто така со 1-0 во победи. Вторите натпревари во серијата прв до три победи ќе се играат на терените на Куманово и на Карпош Соколи.
| | веќе видена | слични
4 копии

Раководството на актуелниот кошаркарски првак на Македонија, тимот на МЗТ Скопје Аеродром донесе одлука финалните натпревари од плејофот против Карпош Соколи да се играат во големата сала на СЦ „Јане Сандански“. Воедно во МЗТ Скопје донесоа одлука, влезниците за овие дуели да се продаваат по цена од 100 денари. Влезниците се веќе пуштени во продажба, а како и досега ќе може да се купат на билетарницата при СЦ „Јане Сандански“, како и онлајн преку интернет-страницата http://ticketplus.mk/. Првиот меч во серијата подобар до три победи ќе се игра во недела 14 мај, со почеток од 18 часот.
| | веќе видена | слични

Со елиминацијата на Работнички во кошаркарското полуфинале од разигрувањето за шампион на Македонија, Kарпош Соколи, првпат во својата историја се избори да игра за титулата и тоа со добро познатиот ривал МЗТ Скопје Аеродром. Овие две екипи сезонава го претставуваа мак-баскетот во регионалното натпреварување, АБА-лигата, од каде што по завршувањето на обврските, се приклучија во доигрувањето на домашната сцена за титулата. Финалната серија почнува в недела во салата „Јане Сандански“. Екипите наизменично ќе се менуваат во улогата на домаќини во серијата кој прв до три победи. Тренерот на Соколи, Драган Николиќ, посакува оваа серија да ја доведат до мајсторка, која ќе го реши новиот шампион. МЗТ Скопје е бранител на титулата и ќе игра за својот шести шампионски трофеј, а Kарпош Соколи за првиот. - Ова ќе биде првпат во историјата на македонската кошарка во големото финале да играат два АБА-лигаша, што гарантира квалитет, возбудливост и голема неизвесност до крајот на серијата. И Kарпош Соколи и МЗТ Скопје ...
| | веќе видена | слични

Двата најдобри македонски кошаркарски клуба, актуелниот шампион, МЗТ Скопје, и актуелниот освојувач на Купот на Македонија, Карпош соколи, ќе играат во финалето за освојување на шампионската титула во Македонија.И двата клуба со чисти 3-0 во победи стигнаа до посакуваното финале. МЗТ Скопје за шестото последователно финале го победи Куманово, а Карпош соколи за своето прво, деби-учество во финалето го совлада најтрофејниот кошаркарски клуб Работнички. Сепак, Карпош соколи за разлика од МЗТ Скопје две од трите победи ги остварија на гости.Серијата што ќе се игра до три победи или со максимални пет дуели почнува в недела на терен на првопласираниот во Суперлигата, а тоа е МЗТ Скопје, кој, пак, во евентуална серија со пет меча би ја имал предноста на меч повеќе дома. Д.С.
| | веќе видена | слични

Пресметката за шампионската титула, меѓу двата најдобри македонски клубови, МЗТ Скопје и Карпош Соколи стартува в недела со почетокот во 18 часот. Домаќин на првиот финален натпревар е бранителот на титулата, кој сосема очекувано овие мечеви ќе ги игра во СЦ „Јане Сандански“, а цената на билетите изнесува 100 денари. И МЗТ Скопје и Карпош Соколи во полуфиналето од плеј-офот, по „брза постапка" со „чисти" (3-0) ги елиминираа своите противници, Куманово односно Работнички. И двете екипи до сега одиграа четири натпревари, два од нив во АБА лигата и две во Суперлигата, а „металците" добиле три, а загубиле само еден. МЕЃУСЕБНИ РЕЗУЛТАТИ АБА ЛИГА 23.10: 2016: МЗТ Скопје – К. Соколи 74:71 20.01.2017: К. Соколи – МЗТ Скопје 77:74 СУПЕРЛИГА 01.04: К.Соколи – МЗТ Слопје 87:85 26.04.2017: МЗТ Скопје – К. Соколи 80:61
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје и Карпош Соколи се двете најдобри екипи во оваа сезона. Доказ плус дека нивното „појавување" на Јадранот, и играњето во АБА лигата беше крајно оправдано, се и резултатите кои овие два клуба ги покажаа и во оној дел од шампионатот во кој се приклучија подоцна – Суперлигата. Но и потоа, во полуфиналето од плеј-офот, каде по „брза постапка" со „чисти" (3-0) ги елиминираа своите противници. Бранителот на титулата беше подобар од Куманово, додека пак новиот освојувач на Купот со „трочекор" ги симна сите надежи на Работнички дека може да се бори за уште една титула. Па за некој ден, поточно од недела ќе го гледаме се чини и најочекуваното финале на оваа сезона. Или најмалку три меча во кои на едната страна ќе се најде клубот од Аеродром а н другата оној од Карпош. Или една вистинска „скопска пресметка" по која Македонија ќе го добие новиот кошаркарски шампион. И ако се мери според она то двете екипи го постигнаа во досегашниот дел, односно оние нивни меѓусебни дуели, во некоја мала предност се ...
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје Аеродром ќе ја брани титулата на македонската кошаркарска сцена во финалето од кошаркарското првенство во Македонија против актуелниот куп-победник Kарпош Соколи. Двата македонски претставници МЗТ Скопје и Kарпош Соколи во регионалната АБА-лига ја оправдаа фаворитската улога на домашната сцена во полуфиналната серија против Kуманово, односно Работнички. Двете екипи со максимални 3-0 во победи ги добија полуфиналните дуели. Бранителот на титулата МЗТ Скопје Аеродром во третиот меч против Kуманово кој се играше во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ забележа убедлива победа со 84-64. Во салата „Градски парк“ екипата на Kарпош Соколи беше подобра од Работнички со 76-65 и се избори за своето прво финале во плејофот. МЗТ Скопје ќе игра да ја освои шестата титула. Финалната серија ќе се игра во три добиени натпревари, наизменично дома - гости, а според календарот треба да започне в недела. Предноста на домашниот терен ќе ја има МЗТ Скопје. Соколи ќе бидат домаќини во вториот меч во вторник (16 мај), а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи ќе играат во финалето на кошаркарскиот шампионат на Македонија. Финалната серија ќе се игра во три добиени натпревари, наизменично дома-госити. Предноста на домашниот терен ќе ја има МЗТ Скопје кој ја брани титулата. Ова е дуел на двете наши екипи кои настапуваат во АБА лигата.
| | веќе видена | слични

Освојувачот на Купот на Македонија ќе гостува во Аеродром на првиот меч од плејофот во финалето од кошаркарскиот шампионат Откако синоќа екипите на МЗТ Скопје и на Карпош Соколи дојдоа до третата победа во полуфиналето од плејофот во кошаркарскиот шампионат на Македонија, двата тима веќе се подготвуваат за двобоите од финалето. Со оглед на тоа што бранителот на титулата во првенството го освои првото место во регуларниот дел сосема извесно е дека МЗТ Скопје ќе го има првиот меч на домашен терен. Карпош Соколи е состав кој сезонава веќе освои трофеј и тоа во Купот на Македонија што е најголем успех на овој клуб. Во регуларниот дел на сезоната финишираше на 3. позиција, па затоа ќе мора да направи брејк доколку сака да има надеж за титулата. Јасно е дека ова ќе биде финале со големо надигрување, а истото ќе го решаваат нијанси. Токму поради тоа, од недела
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарските тимови на МЗТ Скопје и Карпош соколи ќе ги одмерат силите во финалната серија од плејофот, која ќе се игра во три добиени натпревари. „Соколите“ по освоениот куп најавуваат атак на двојната круна, додека „металците“ ќе сторат се за да ја одбраната тирулата од минатата година. Македонската Кошаркарска Федерација ги одреди термините за оваа финална серија, па така првиот дуел ќе се игра в недела, на 14 мај во салата „Јане Сандански“, а домаќин ќе биде МЗТ Скопје како првопласиран тим во Супер-лигата. „Соколите“ првпат ќе бидат домаќини во вторник на 16 мај, а третиот меч е закажан за три дена подоцна, повторно во скопската населба Аеродром. Четвртата финална пресметка, ако биде потребна, ќе се одигра на 21 мај (недела) во салата на Карпош Соколи додека евентуалната „мајсторка“ за новиот кошаркарски шампион е закажана за 24 мај со МЗТ Скопје Аеродром во улога на домаќин.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Музичарот Мирсад Кериќ кој управуваше со автомобилот во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ вчера им подлегна на повредите откако претходно беше на апарати по ...
сите 193 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Соколите` направија брејк во „Градски парк`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: