МЗТ го испраќа Леонид Тодоровски во Куманово

Младинскиот репрезентативец на Македонија, Леонид Тодоровски сезоната ќе ја доигра во дресот на Куманово. Неговиот клуб, МЗТ Скопје Аеродром реши да го испрати на позајмица во кумановскиот прволигаш за како што соопштуваат од клубот да го „развива својот талент“. По завршувањето на обврските кај кумановци, тој повторно ќе се врати во МЗТ со кој има договор за наредните две сезони. „Станува збор за центар кој уште минатата сезона сериозно се наметна за работа со првиот тим, а за кого луѓето од клубот проценија дека ќе биде подобро привремено да продолжи во друг прволигаш, каде што секако би добил далеку поголема минутажа со оглед на исклучително силната конкуренција меѓу високите играчи во моментов во МЗТ Скопје Аеродром, особено по доаѓањето на Предраг Самарџиски“ – стои во соопштението од клубот. Тодоровски сезонава на два меча доби шанса за настап во АБА2-лигата и тоа против Хелиос и Борац, а минатата сезона дебитираше и во најсилното регионално натпреварување и тоа на гостувањето кај Будуќност.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на МЗТ Скопје сосема заслужено славеа убедливо со 97-75 против Зрињски во 16. коло од АБА 2 лигата. Според стратегот на „металците“, Ѓорѓи Кочов агресивноста под кошевите е клучна ако се сакаат победи на овој начин во регионалното натпреварување. Тоа треба да го краси тимот и на секој натпревар во иднина… „Мора да кажам дека пресуди борбеноста, агресивноста на кошаркарите под обрачите. Имавме мотив затоа што сакавме да им вратиме и за поразот во Мостар па сето тоа се преточи во убедлива победа. Одигравме квалитетни три четвртини, со исклучок на првата четвртина во која примивме 28 поени и бевме лоши во одбраната. За се после тоа немам замерки“ – вели Кочов. За МЗТ Скопје ова беше седма победа на домашен терен, за второ место на табелата во АБА 2 лигата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Екипата на МЗТ Скопје ја оправда улогата на фаворит и славеше пред своите гледачи над Зрињски со 97-75 во рамките на 16. коло во АБА2 лигата. Ова за металците беше седма победа пред своите гледачи, вкупно 11 во оваа сезона со што ја зазема втората позиција во ова регионално друштво. Своето задоволство од прикажаното го посочи тренерот Ѓорѓи Кочов кој воедно обелодени од што е најзадоволен, односно што им ја донесе новата победа. – Со исклучок на првата четвртина во која примивме 28 поени и бевме лоши во одбраната, во останатиот дел бевме одлични и заслужено го добивме натпреварот. Честитки за играчите за борбеноста. Покажавме и планирана агресивност што ни донесе дури 16 украдени топки, зотоа што сакавме да им вратиме за поразот во Мостар, во тоа успеавме, – рече Кочов.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на МЗТ Скопје остварија убедлива победа против босански Зрињски со 97-75 (46-41) во меч од 16 коло од АБА2-лигата. Избраниците на Ѓорѓи Кочов имаа негатива само по првата четвртина, но потоа ја подобрија играта и на полувреме заминаа со пет поени предност. „Металците“ одиграа одлично во третиот дел и со серија од 23-5 дојдоа до убедливи плус 20, предност која ја одржуваа до крајот на мечот. Андрија Бојиќ заврши со 26 поени, Магдевски помогна со 17 поени, додека Вудард се истакна со 14 поени. Кај гостинот од Мостар, прв стрелец беше Шутало со 16 поени. По победата, тимот од Аеродром остана на втората позиција на табелата со скор 11 победи и 6 порази. Следниот меч за МЗТ во АБА-2 лигата е следниот четврток, кога гостуваат на тимот на Сплит
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја пронижија 11. победа во 16 сезонски натпревар во АБА2-лигата. Нашиот вицешампион беше подобар од тимот на Зрињски кого го реши во СЦ „Јане Сандански“ со убедливи 97-75. Првиот дел мина во израмнета игра, па така „штрковите“ дојдоа по позитива од „само“ пет разлика, но во продолжението домаќините додадоа гас, комплетно го надиграа ривалот и на крајот запишаа триумф од 22 разлика. Андрија Бојиќ со 26 поени беше најпрецизен кај аеродромци, а веднаш до него беше одличниот Андреј Магдевски со 17 поени и четири украдени топки. Двоцифрен поентерски ефект имаа уште и Џејмс Вудард со 14 и Иве Иванов со 13 поени. Во следното коло МЗТ ќе му гостува на Сплит.
| | веќе видена | слични

„Штрковите" со фуриозна игра во третата четвртина стигнаа до 11. триумф во втората АБА лига, вечерва пред своите фанови ја добија пресметакта против Зрињски со 97-75.МЗТ Скопје се зацврсти на втората позција на табелата откако во рамките на 16. коло забележа убедлива победа. Пред своите фанови во „Јане Сандански“, избраниците на Кочов триумфираа над Зрињски со 97-75.Гостите беа рамноправен противник само во првата четвртина која ја реализираа во своја корист со 27-28. Но „Штрковите“ притиснаа во продолжението од мечот и на пауза заминаа со +5 (46-41).Разликата во квалитет дојде до израз во третиот перид, со неколку фуриозни минути, МЗТ скопје се одлепи на 20 поени разлика (71-51) и тука веќе се беше решено. Во последниот период МЗТ Скопје рутински ја одбрати задачата и се радуваше на 11. триумф во втората АБА лигаБојиќ со 26 поени беше прв стрелец во редовите на МЗТ Скопје, Магдевски реализираше 17 поени, Вудард 14 поени, а двоцифрен уште беше и Иванов со 13 поени.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја забележаа 11. победа во Регоналната АБА 2 лига, откако во СЦ „Јане Сандански“ славеа над Зрински со 97:75. Избраниците на Ѓорѓи Кочов имаа негатива од еден поен (27:28) по првата четвртина, но потоа заиграа многу подобро и на одмор заминаа со пет поени предност (46:41). Во третиот период „металците“ ја обезбедија клучната разлика, добивајќи го 27:16, по што рутински го приведоа мечот до крајот со сигурен трриумф. Најефикасен во победничкиот тим беше Андрија Бојиќ со 26 поени, додека Андреј Магдевски запиша 17 коша. На спротивната страна Марко Шутало постигна 16 поени. ФОТО: Н. Батев
| | веќе видена | слични

Две победи во три одиграни кола се зад кошаркарите на МЗТ Скопје во 2019 година. По оној непријатен пораз од Приморска прв на домашен терен ов АБА 2 сезоната, стигнаа триумфите против Ловќен, и вечерва над Зрињски. Убедлив, изразен со резултат (97:75), кој го става МЗТ Скопје цврсто на позицијата бриој 2, која води во полуфиналето на плеј-офот, и што е поважно, носи предност на домашен терен во серијата која води кон онаа финална пресметка која треба да го даде новиот учесник во АБА лигата. Иако е рано до крајот на регуларниот дел, ефектот од 11.победи и 5. порази ги води „металците" кон таа првична цел, влез во првата „четворка" која ќе се бори за главната премија. „Освен во првата четвртина во која примивме 28.поени и бевме лоши во одбраната, воостанатиот дле од мечот бевме одлични. И заслужено победивме. Честитки за играчите за борбеноста. Покажавме и планирана агресивност, што резултира со дури 16 украдени топки. Затоа што сакавме да вратиме за поразот во Мостар, во што и успеавме" – уште еднаш беше ...
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје Аеродром благодарение на добрата игра во третата четвртина, дојде до нова победа во втората АБА лига, овојпат со 97:75 над босанскиот првак Зрињски од Мостар. „Металците“ примија дури 31 поен во првата четвртина, но потоа заиграа поагресивно, поцврсто, и во наредните 20 минути примија само 26 поени, па може да се каже дека одбраната во втората и третата четвртина беше клучна за победата. Со оваа победа, МЗТ останува на второто место во регионалното друштво. Играчите на МЗТ имаа 16 украдени топки, го примораа Зрињски да загуби 21 топки и ова заедно со ефикасниот напад (15 тројки, од кои беа на плејот Магдевски), беа факторите со кои аеродромци го надиграа противникот. Бојиќ со 26, Магдевски со 17, Вудард со 14 и Иванов со 13 поени, беа најефикасни кај МЗТ, додека кај Зрињски петмина беа двоцифрени кои најдобар беше Шутало со 16 поени. Наредниот предизвик за МЗТ во АБА 2 е гостување кај Сплит на 24 јануари.
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје го удв ои она што пред нецела недела го донесе од Цетиње. По победата над Ловќен, стигна уште една,с ега и на домашен терен, против екипата на Зрињски. Една од оние кои се водеа како голем „должник" за нашиот претставник во АБА 2 лигата, и која ги изненади непријатно на домашен терен во Мостар. Во Скопје сепак се беша малку поинаку, и би се рекло, очекувано... МЗТ Скопје – Зрињски 97:75 (27-28; 19-13; 27-16; 24-18) МЗТ Скопје само еднаш имаше водство во првата четвртина. По нецели шест минути, расположениот Стојановски донесе изедначување (18:18), а во деветтата, по влегувањето во игра, Самарџиски погоди за (25:23). Но до истекот на првиот дел, гостите од Мостар ја вратија предноста, макар и минимална (28:27). Таа доста ефикасна четвртина, која ја одликуваше одличната шутерска реализација, особено за три поени (на двете страни), продолжи и во онаа наредната. Двете, по ред, тројки на Иванов, и реализацијата која дојде од Соколов, го вратија МЗТ во нова позитива (35:33). Но Зрињски продолжи да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 217 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 252 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 269 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 146 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска по повод празникот Водици приуствуваше на чинот на положување на светиот крст во водите на Охридското езеро, исто како и ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗТ го испраќа Леонид Тодоровски во Куманово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: