МЗ:1.102 деца примиле МРП вакцина


Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот МРП вакцина примиле 23 деца. Досега се вакцинирани 1.102 деца. Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), инфомираат од Министерството и апелираат до сите родители да ги вакцинираат своите деца. МРП вакцината е висококвалитетна, производител е компанијата Глаксо Смит Клајн од Белгија. Вакциналните пунтови во поликлиниките „Букурешт“, „Бит Пазар“ и „Јане Сандански“, од утре ќе работат во две смени, од 07:30 до 19 часот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Соопштение за јавност ВМРО-ДПМНЕ, партијата која 11 години системски го уништуваше здравствениот систем во земјава и ги понижуваше лекарите и пациентите, денес продолжува да шири лажни вести со цел да предизвика неоснована паника меѓу граѓаните. Епидемијата на морбили што се појави е ставена под контрола. Денес се употребуваат проверени и сигурни вакцини, едни од најдобрите произведени и увезени од Белгија. Граѓаните се навремено и точно информирани, единстевно врз основа на факти и медицински докази. Лошото управување со здравството, неквалитетните лекови во земјава што ги внесуваше тогашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, силно влијаеше на губењете на општата довербата на граѓаните кон здравствениот систем. Падот на опфатот на имунизацијата е директна последица од загубената доверба на граѓаните кон здравствениот систем. Со доаѓањето на владата предводена од СДСМ веднаш се смени законот за лекови и медицински средства. Сега за секој лек во земјава мора да има два сертификати: за квалитет од производителот и од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Маја Славева Почитувани, Здравствениот систем е во тотален хаос. Скандалот со вакцините што ја потресе јавноста е дното на оваа власт. Недозволиво е да се пронајдат 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба и потоа само да се повлечат од 11 впунктови за вакцинирање во земјата. Во ек на прогласена епидемија и тоа токму од министерот за здравство, Венко Филипче излегува на виделина информација дека има вакцини со изминат рок на траење. Прашуваме какви казнени мерки ќе бидат преземени? Кој е одговорен? Дали и на колку деца им се дадени вакви вакцини? Зошто надлежните уште од првиот ден по обелоденување на овој пропуст упорно тврдат дека сите вакцини против морбили, рубеола и паротит – МРП имаат валиден рок на употреба? Почитувани, За овој скандал треба веднаш одговорност да поднесат сите надлежни. Прво, одговорност мора да поднесе министерот за здравство, Филипче. Како е можно личност која е на ваква функција да ...
| | веќе видена | слични

Здравствениот систем е во тотален хаос, обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ, од каде прашуваат кој е одговорен за погрешните декларации залепени на 500 МРП вакцини.„Зошто надлежните уште од првиот ден по обелоденување на овој пропуст упорно тврдат дека сите вакцини против морбили, рубеола и паротит – МРП имаат валиден рок на употреба? За овој скандал треба веднаш одговорност да поднесат сите надлежни. Прво, одговорност мора да поднесе министерот за здравство, Филипче. Како е можно личност која е на ваква функција да дозволи макар и да проструи ваква информација? Во прашање е нешто што може да го загрози животот на децата. СДСМ и Филипче уште еднаш докажаа дека единствено се борат само за свое лично богатење и богатење на поединци од СДСМ. Сето ова претставува уништување на се што е направено во здравствениот систем“, изјави Маја Славева од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција.Од СДСМ пак возвратија дека ВМРО-ДПМНЕ е партијата која го уништувала здравствеиот систем во земјава за време на ...
| | веќе видена | слични

Нова „преписка“ меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Овој пат тема беше вакцините и спорните декларации. Од опозицијата обвинија и истакнаа дека скандалот со вакцините е дното на оваа власт. „Здравствениот систем е во тотален хаос. Скандалот со вакцините што ја потресе јавноста е дното на оваа власт. Недозволиво е да се пронајдат 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба и потоа само да се повлечат од 11 впунктови за вакцинирање во земјата. Во ек на прогласена епидемија и тоа токму од министерот за здравство, Венко Филипче излегува на виделина информација дека има вакцини со изминат рок на траење. Прашуваме какви казнени мерки ќе бидат преземени? Кој е одговорен? Дали и на колку деца им се дадени вакви вакцини? Зошто надлежните уште од првиот ден по обелоденување на овој пропуст упорно тврдат дека сите вакцини против морбили, рубеола и паротит – МРП имаат валиден рок на употреба?“, прашува Маја Славева од ВМРО-ДПМНЕ. Од СДСМ, пак, веднаш вратија обвинувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични

Недозволиво е да се пронајдат 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба и потоа само да се повлечат од 11 впунктови за вакцинирање во земјата. Во ек на прогласена епидемија и тоа токму од министерот за здравство, Венко Филипче излегува на виделина информација дека има вакцини со изминат рок на траење. Прашуваме какви казнени мерки ќе бидат преземени? Кој е одговорен? Дали и на колку деца им се дадени вакви вакцини? Зошто надлежните уште од првиот ден по обелоденување на овој пропуст упорно тврдат дека сите вакцини против морбили, рубеола и паротит – МРП имаат валиден рок на употреба? Почитувани, За овој скандал треба веднаш одговорност да поднесат сите надлежни. Прво, одговорност мора да поднесе министерот за здравство, Филипче. Како е можно личност која е на ваква функција да дозволи макар и да проструи ваква информација? Во прашање е нешто што може да го загрози  животот на децата. СДСМ и Филипче уште еднаш докажаа дека единствено се борат само за свое лично ...
| | веќе видена | слични

Кинеските власти објавија дека отвориле истрага за тврдењата според кои преку 100 деца примиле полио-вакцина со поминат рок, во последниот скандал за неисправни лекарства во здравството во најмногубројната светска држава, пренесува магазинот „Тајм“. Се проценува оти барем 145 деца ја примиле спорната вакцина во кинеската провинција Џијангсу, на 7 јануари, и покрај тоа што рокот за вакцините истекол на 11 декември, минатата година, според кинеските медиуми. Децата кои ги примиле вакцините биле на возраст помеѓу шест месеци и четири години. Гневните родители протестирале пред владините канцеларии во Џијангсу минатата недела, блокирајќи го сообраќајот и владините установи, при што три лица биле уапсени. Родителите тврдат дека имунизацијата со вакцини со поминат рок е долгорочен проблем во Кина, кој повторно излегол на виделина. Локалната власт преку соопштение објавила оти проблемот со вакцините со поминат рок бил резултат на „неорганизиран менаџмент и на лошо раководење“, ветувајќи дека ќе покрене засебна ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 12. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Во рамките на внатрешната контрола, извршена во сите здравствени домови во државата, пронајдени се 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации. Залепените декларации биле од претходниот увоз, кои бил со важност до октомври 2018 година. Тие се пронајдени во здравствените домови во Охрид, Струга, Вевчани, Крушево, Велес, Демир Хисар, Крива Паланка и Скопје. – Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската унија. Има два сертификати, за квалитет од производителот и од контролна лабораторија. На секоја кутија вакцина и на секое шишенце вакцина има т.н воден жиг на кој стои дека се со важност до мај 2019 година, односно јули 2019 година. Ова е единствената потврда дека сите вакцини се апсолутно безбедни и со важечки рок, посочуваат од Министерството за здравство. Тие додаваат дека во текот на денешниот ден, ...
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство апелира сите невакцинирани да ја примат МРП-вакцината пред да почне школската година. Вакцинирањето ќе продолжи и кога ќе заврши зимскиот распуст. „Штом ќе заврши училишниот распуст, ќе има и теренска вакцинација во училиштата. Ги упатуваме сите родители што се сомневаат дека детето има морбили или тие самите можеби заболеле, од матичен лекар веднаш да се упатат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Пациентите се прифаќаат таму“, велат од Министерството за здравство. На денешниот состанок на Комисијата за заразни заболуања било утврдено дека денеска до 10 часот во Скопје се хоспитализирани 7+1 дете, вкупно 8 деца за едно деноноќие, сите на возраст од 2 години и сите од населбата Ново Лисиче од Скопје и сите оделе во градинката „Сонце“. Од овие нови осум пријавени случаи, 5 се потврдени, а за 3 се чека лабараториска потврда, но имаат јасна клиничка слика за морбили. „Досега се заболени 9 деца од оваа градинка, сите невакцинирани со МРП-вакцината. Инаку, во ...
| | веќе видена | слични

Се уште нема разрешница за скандалот со декларациите со поминат рок на МРП вакцините. Од министерството за здравство соопштија дека не е завршена контролата на инспекторите на МАЛМЕД во Компанијата увозник “Македонија лек” и Здравствените домови каде биле дистрибуирани вакви вакцини. - Деновиве е направена внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови пронајдени се вкупно 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации. Залепените декларации биле од претходниот увоз, кои бил со важност до месец октомври 2018 година. Истите се пронајдени во ЗД Крушево, ЗД Струга, ЗД Велес, ЗД Демир Хисар, ЗД Крива Паланка, ЗД Вевчани, ЗД Охрид и ЗД Скопје. Нема информација на колку вакцини од 28.000 колку што била целата серија биле залепени погрешни декларации ниту колку од нив им биле аплицирани на децата. Од министертсвото за здравство и денеска потенцираа дека тие вакцини се со важечки рок и се безбедни. Во меѓувреме расте бројот на новозаболени од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗ:1.102 деца примиле МРП вакцина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: