ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на политички прогон, денес во 18 часот, ќе организира протест пред Министерството за правда


10 копии

Одлуката на судот со која се потврдуваат притворите за пратениците е срамна и доказ за политички прогон на политичките неистомисленици на власта. Најавата за меѓународна истргага за терористите од Диво Насеље, кои убија 8 припадници на макеоднската полиција во момент кога се обвинуваат за тероризам актери, уметници и режисери е срамна, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста. -Хунтата врши политички прогон. Секој политички неистомисленик е ставен на тапет на институциите под контрола на власта. СДС како во времето на комунизмот се пресметува со искрените патриоти и родољуби. Десетици граѓани, меѓу кои актери, режисери, уметници и полицајци без никаков основ се ставени во притвор, во целосно монтиран случај. На удар е секој кој си ја сака државата. Искрените патриоти се обвинуваат и се ставаат во затвор, а од затвор се пуштаат убијци и се подготвува закон за амнестија за стотина криминалци, сторители на тешки кривични дела. Владеењето на правото повеќе не е основен принцип по кој се водат ...
| | веќе видена | слични

Протест во 18 часот пред истражниот затвор во Шутка и блокирање на раскрсници. Ова ќе биде денешниот епилог од протестот кој го најави опозициската ВМРО ДПМНЕ. Крстосницата кај Соборен Храм, кај „Мавровка“, кај „Нова Македонија“ и кај Црвен Крст денес од 15 до 17 ќе бидат блокирани, затоа доколку не сакате да заглавите во сообраќајот избегнувајте ги.
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ ќе блокира различни гранични премини во текот на наредните четири дена, информира МВР.-Од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ добиено е известување во кое се најавува дека секој ден ќе се одржува јавен собир со блокада на гранични премини. И тоа по следниот редослед: денеска во времето од 16 до 18 часот на ГП „Богородица“; утре во времето од 17 до 18 часот на ГП „Ќафасан“; в петок, 22 декември, во времето од 17 до 18 часот на ГП „Деве Баир“ и в недела, 24 декември, година во времето од 16 до 18 часот на ГП „Богородица“ -соопшти МВР.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

МВР соопшти дека добило известување од ВМРО ДПМНЕ за секојдневни блокади на граничните премиени. Најавените блокади се по следниот редослед: На граничен премин Богородица, денеска ќе има блокада во периодот од 16 до 18 часот, на 21 декември во перидот од 17 до 18 часот на граничен премин „Ќафасан“, на 22 декември блокадата е најавена во периодот од 17 до 18 часот на граничен премин „Деве Баир“, а на 24 декември во периодот од 16 до 18 часот на граничен премин „Богородица“.
| | веќе видена | слични

Вчера,19 декември, во Министерството за внатрешни работи (МВР) од политичката партија ВМРО-ДПМНЕ добиено е известување во кое се најавува дека секој ден ќе се одржува јавен собир со блокада на гранични премини.Како што информираа од МВР најавените блокади се по следниот редослед, блокадата на 20 декември во периодот од 16 до 18 часот на граничен премин „Богородица“. На 21 декември блокадата ќе биде во пероидот од 17 до 18 часот на граничен премин „Ќафасан“. За 22 декември блокадата е најавена во периодот од 17 до 18 часот на граничен премин „Деве Баир“, а на 24 декември во периодот од 16 до 18 часот на граничен премин „Богородица“.
| | веќе видена | слични

И денеска ќе бидат блокирани неколку улици во Скопје. Четирите крстосници кои ќе бидат блокирани во Скопје се: крстосницата кај Соборниот Храм, крстосницата кај „Мавровка“, крстосницата кај „Нова Македонија“ и крстосницата кај Црвен Крст. Воедно, комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ во просториите на „Даре Џамбаз” денес од 09 – 17 часот организира крводарителска акција во знак на поддршка на притворените.
| | веќе видена | слични
3 копии

Oпозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе блокира четири раскрсниците во градот Скопје и ќе одржи протест пред Истражниот затвор во Шуто Оризари во 18 часот во знак на протест против приведените за насилствата во Собранието на 27 април. Партијата од 15 до 17 часот ќе ги блокира раскрсниците кај Соборен Храм, кај „Мавровка“, кај „Нова Македонија“ и делегацијата на ЕУ и раскрсницата кај Црвен Крст. Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ во просториите на „Даре Џамбаз” денеска од 9 до 17 часот ќе организира и крводарителска акција во знак на поддршка на притворените. „Нападот од страна на полицијата под контрола на Оливер Спасовски врз демонстрантите кои мирно протестираа и го блокираа граничниот премин Табановце е уште еден доказ во низа за полициската хунта и заробената држава. ВМРО-ДПМНЕ го осудува нападот на полицијата врз демонстрантите кои мирно протестираа и го блокираа Табановце. Користењето на полицијата за заплашување на граѓаните е противправно. ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротивстави на сите кои ја уриваат ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и началникот на СВР Куманово доцна синоќа го посетиле полицаецот кој беше хоспитализиран по повредите здобиени за време на протестот организиран од приврзаници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на граничниот премин Табановце. На вчера најавениот протест на граничниот премин се случи инцидент меѓу приврзаниците на ВМРО ДПМНЕ и полицијата. При судирот, еден од демонтрантите бил уапсен од полицијата. Според МВР причина за приведување е напад врз полициски службеник. ВМРО-ДПМНЕ веќе трета недела организира блокирање на неколку крстосници во Скопје, а вчера беше првпат да блокира граничен премин. Партијата ова го прави во знак на револт поради притворањето на нивни пратеници, припадници на партиските тела и симпатизери, а поврзано со крвавите настани во Собранието на 27 април годинава.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и денеска ќе излезе на протест со истите барања, да се ослободат приведените за настаните од 27 април. Тие најавуваат блокада од 15 до 17 часот, крстосницата кај Соборен храм, кај Нова Македонија и крстосницата кај Црвен крст. Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ во просториите на „Даре Џамбаз" денеска од 09 - 17 часот ќе организира и крводарителска акција во знак на поддршка на притворените. Во 18 часот е закажан протест пред Истражниот затвор во Шутка, каде ќе има повеќе обраќања пред присутните. „Обвинението кое им се става на товар во целост е апсурдно. Кривичното дело тероризам за кое се товарат е политички производ и служи за дефокус на јавноста од антидржавните политики, економскиот колапс и корупцијата на криминогената банда на чело со Заев“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Република Македонија е единствена земја во Европа, каде во 21 век има политички затвореници, реагираат денес од ВМРО-ДПМНЕ во врска со притворот на нивни членови и уметници за насилствата во Собранието од 27 април. Како револт поради ваквата постапка на новата власт, од партијата најавија дека и денес ќе блокираат четири скопски крстосници во периодот од 15 до 17 часот, а ќе има и протест во 18 часот пред Истражниот затвор во Шутка, каде ќе се одржат повеќе обраќања пред присутните. „Се конструираат обвиненија, се монтираат цели случаи, се со цел влевање на страв кај секој еден кој не се согласува со политиките на хунтата. Обвинението кое им се става на товар во целост е апсурдно. Кривичното дело тероризам за кое се товарат е политички производ и служи за дефокус на јавноста од анти-државните политики, економскиот колапс и корупцијата на криминогената банда на чело со Заев“, стои во соопштението на опозициската партија. Според нив, притворите кои ги побара Јавното обвинителство се неосновани бидејќи, како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети апелира до најголемата опозициска партија да продолжи со учество во работните групи при ...
сите 218 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 300 | | | веќе видена

Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот. ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на политички прогон, денес во 18 часот, ќе организира протест пред Министерството за правда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: