Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски


2 копии

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски денеска во кривичниот суд во Скопје ќе ја чуе пресудата за случајот „Триста“ во кој му е обвинет за незаконска набавка на полициски возила.Обвинетиот Ѓоко Поповски се изјасни дека не е виновен и дека очекува одбивателна и ослободителна пресуда. Поповски е обвинет од страна на СЈО дека извршил набавка на 300 возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година, при што не ги почитувал законските прописи за јавна набавка и го оштетил буџетот 453.570 евра. Првото рочиште почна лани во ноември.Преземено од: Макфакс
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи веќе десет години ги користи возилата набавени набавени на тендер во 2008 година за кои што е отворен предметот „Триста“, но актуелното раководство на овој безбедносен ресор избегнува да одговори на новинарските прашањата дали тие возила сѐ уште се во упореба, иако поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, во предметот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство беше осуден на казна затвор во времетраење од девет години. Со овие возила се вршат увиди, се реализираат претреси, се врши обезбедување и сите останати полициски задачи. Според информации од полицијата, дел од овие возила во почетокот биле позајмени и користени за потребите на Специјалното јавно обвинителство, пишува во вторникот порталот Република.мк. Ѓоко Поповски ниту ги присвоил, ниту, пак, со нивната набавка за себе присвоил некаква материјална корист. Сепак, судијката Добрила Кацарска процени дека Поповски мора да врати и 500.000 евра за овие возила. Заедно со предметот „Тенк“, во само два дена, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

МВР веќе 10 години ги користи возилата набавени набавени на тендер во 2008 година за кои што е отворен предметот „Триста“. Со нив се вршат увиди, се реализираат претреси, се врши обезбедување и сите останати полициски задачи. Според информации од полицијата, дел од овие возила во почетокот биле позајмени и користени за потребите на Специјалното јавно обвинителство. Поранешниот помошник-министер во МВР Ѓоко Поповски во предметот „Триста“ доби казна затвор во времетраење од 9 години. Ѓоко Поповски ниту ги присвоил, ниту пак со нивната набавка за себе присвоил некаква материјална корист. Сепак Добрила Кацарска процени дека Ѓоко Поповски мора да врати и 500 000 евра за овие возила. Заедно со предметот Тенк, во само два дена, Добрила Кацарска му изрече пресуда во времетраење од 15,5 години на помошник министер кој ниту прибавил имотна корист за себе или некој друг, ниту пак направил реална штета со оглед на тоа што набавените возила се во сопственост на државата и се користат од институциите. Во интерес на ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот помошник-министер во МВР Ѓоко Поповски е осуден на 9 години казна затво, за незаконска набавка на 300 возила за МВР и да му ја надомести штетата на МВР од 28 милиони денари во рок од 15 дена во предметот на СЈО „Триста“. Пресудата во Основниот суд Скопје 1 денеска му ја изрече судијката Добрила Кацарска, која дојде на местото на Лидија Петровска. Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи побара притвор за осудениот поради опасност од бегство. Поповски, кога почна судењето лани, се изјасни дека е невин и оти очекува ослободителна пресуда за кривичното дело Злоупотреба на службена положба и овластувања. Тој е осуден дека извршил набавка на 300 возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година, вон одредбите на Законот за јавни набавки. Со пресудата потврдено е дека Поповски го оштетил буџетот на МВР за 453.570 евра. Пред изрекувањето на пресудата, Кацарска накратко потсети на доказите, односно посочи како дошло до тоа со потписот на Поповски, кој ги прескокнал прворангираните автодилери. МВР платило од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова што го видовме денеска не е суд и правда, туку реализација на партиско политички нарачки и неправда. Невини луѓе кои ниту оствариле каква било имотна корист и не предизвикале никаква штета се осудуваат со драконски казни, а Зоран Заев кого целата јавност го виде како бара поткуп се ослободува од каква било одговорност, ова на денешната прес-конференција го истакна Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ. -Без ниту еден доказ, без никаква надлежност, судот прифати обвинение покренато од партискиот орган СЈО и судијата Добрила Кацарска денеска изрече осудителна пресуда и казна затвор во времетраење од девет години. Вакви процеси, какви што води судот под притисок на криминалниот картел на власта се водат само во Северна Кореа, а можеби ни таму. Вакви пресуди врз вакви докази не изрекувале ниту црвените кмери во Камбоџа. Правосудството денеска го допре дното. Ниту некој прибавил против-правна имотна корист, ниту е направена материјална штета. Набавените возила се уште се користат во Министерството за внатрешни ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски од судница директно ќе биде однесен во притвор додека пресудата од 9 девет години затвор не стане правосилна, одлучи судечкиот совет на чело со судијката Добрила Кацарска во предметот „Триста“ на СЈО. Притворот го побара обвинителката Фатиме Фетаи. Таа рече дека тој е обвинет и во друг предмет и ако се земе предвид и дека двајца други обвинети од СЈО кога се соочија со обвинение, Горан Грујевски и Никола Бошковски, избегале во Грција и сега се недостапни за органите на прогонот. Адвокатите на Поповски се противеа на ваквата одлука. – Сметам дека ниту еден основ не постои во моментов и покрај изречената прдвисока казна затвор. Имено обвинетиот и досега свесен за кривичните дела и за казна уредно се јавуваше на судења и ги извршуваше обврските околу пријавување во судот – рече адвокатот на Поповски, Старио Зиков. Поповски рече дека нема причина за бегство, тука има син кој се школува во земјава, има стара и неподвижно мајка и повредена сопруга што се ...
| | веќе видена | слични

Судот му одреди притвор на поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, сè додека не почне да ја издржува затворската казна. Судот претходно го осуди на 9 години затворска казна за случајот „Триста“ за незаконска набавка на 300 полициски возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година. Поповски треба и да ја надомести штетата од приближно половина милион евра и судските трошоци. Судијката рече дека Поповски бил свесен дека со неговото постапување може да настапи штетна последица и дека бил должен да се грижи за финансиите на МВР кои всушност се пари на даночните обврзници. „Министерството исплатило 318. 050. 292 денари, односно 27.894.522 денари повеќе од збирот на економски најповолните понуди за набавка на возила. Со ова е нанесена е штета на МВР од големи размери или поточно од 27. 894. 522 денари“, рече судијката. „И во разговорите се слуша како и самата Гордана Јанкулоска вели дека направиле фитна и дека некому му дале по 10, некому по 20 возила“, рече судијката, читајќи ја пресудата. Поповски ...
| | веќе видена | слични

Ѓоко Поповски по денешната пресуда, не сака да ја слушне и утрешната за „Тенк“, каде исто така е обвинет. По одлуката на судот, неговиот адвокат, Стерјо Зиков, рече дека казната е превисока за кривично дело кое се случило пред 10 години, по што судската полиција го пренесе до возилото со кое понатаму ќе биде однесен во затворот во Шуто Оризари. Поповски денеска беше осуден на 9 години заворска казна за случајот „Триста“ за незаконска набавка на 300 полициски возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година. Поповски треба и да ја надомести штетата од приближно половина милион евра и судските трошоци. Судот му одреди притвор до извршувањето на казната. (Makfax)
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски ја злоупотребил службената положба и незаконски спровел набавка на 300 полициски возила во 2008 година поради што доби 9 години затвор, - „Обвинетиот Ѓоко Поповски како помошник министер за јавни набавки во МВР бил должен да се грижи за сретствата на министерството. Тој морал домаќински да се однесува при секоја јавна набавка, а не да се дозволи да се нанесе штета на Министерството, со големи размери. Станува збор за сума од 27.894.522 денари. Притоа тој морал да биде свесен дека незаконито се трошеле парите на даночните обврзници на РМ“, истакна Добрила Кацарска, судијка. Пресудата и висината на казната беше неочекувана за неговиот адвокат кој најави жалба. „Да се даде девет години за кривично дело сторено пред десет години во јавна набавка за која сега постои различно толкување на прописите дали биле правилно применети или не, не можам да го коментирам. Ќе се воздржам. Тоа го бараше од мене достоинствено, да ја сослушаме пресудата и да продолжиме да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Обвинетиот поранешен помошник министер во МВР Ѓоко Поповски виновен е за кривичното дело злоупотреба на службената положба и денес му беше изречена казна затвор од девет години. Ваквата пресуда денеска во новата зграда на Кривичниот суд ја соопшти судијката Добрила Кацарска која е претседателка на судечкиот совет во случајот „Триста“. Покрај тоа тој треба да ги плати судските трошоци од речиси 250.000 денари, како и да ја надомести штетата направена врз МВР од 27.894.522 денари во рок од 15 дена откако пресудата ќе стане правосилна. Судскиот процес за овој предмет на СЈО започна во ноември лани. Со подигање на обвинението, на Поповски му се стави на товар злоупотреба на службената положба и овластување при јавна набавка на 300 возила во МВР со којашто бил оштетен буџетот за 453.570 евра. СЈО со обвинителниот акт тврдеше дека поранешниот помошник министер незаконски доделил договори за купопродажба и одржување возила на Порше Македонија ДООЕЛ Скопје, Ка-Дис ДОО Скопје, Бохемија Автомобили Роус ДООЕЛ Скопје, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку ...
сите 136 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: