Приведен е Горан Ангелов од здружението „Ќосето“ кој директно му се закануваше на Заев


На информативен разговор се повикани уште четири лица учесници во насилните протести на 27 април Уапсен е велешанецот Горан Ангелов од македонското патриотско здружени „Ќосето“, соопштуваат од СВР Скопје. Од таму велат дека во 09.30 часот пред полициската станица Кисела Вода се собрале 25 граѓани од здружението „Ќосето“. Ангелов беше регистриран на повеќе видео материјали од 27 април, како директно му се заканува на Зоран Заев, но и на другите пратеници. Тој веднаш по насилниот упад во Собрание и претепувањето на пратениците, преку социјалните мрежи побара амнестија од претседателот Ѓорге Иванов. Во меѓувреме МВР соопшти дека на информативен разговор се повикани уште четири лица учесници во насилните протести на 27 април. „Притоа, поради констатирано постоење на основи за сомнение за сторено кривично дело – „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“ по чл 384 од КЗ на РМ од страна на лицата Д.Т. (42), Ѓ.М. (52) и Т.О. (52) сите од Скопје, како и кривично дело – „учество во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во врска со настаните што се случија на 27.04.2017 година во Собранието на Република Македонија, на 10.05.2017 година од страна на СВР Скопје до Основното јавно обвинителство-Скопје доставено е Известување за А.Ј. (57) и А.К., двајцата од Скопје, како лица кои, исто така, преземале дејствија кои имаат елементи на сторено кривично дело. Притоа, А.Ј. беше повикан на разговор на 04.05.2017 година по што истиот беше ослободен, а А.К. се уште не е обезбеден. Воедно, во врска со настаните, повикани се лицата Н.В. (39), В.К. (53) и К.Д. (25), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“. По извршените разговори истите се ослободени. Секторот за внатрешни работи Скопје во консултација и соработка со Основното јавно обвинителство Скопје и понатаму презема мерки и активности во врска со настаните случени на 27.04.2017 година во Собранието на Република Македонија и обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица, идентификација и ...
| | веќе видена | слични

Полицијата вчера повикала на разговор во станица уште неколку лица кои учествувале во нападот на Собранието на 27 април. Лицата А.Ј. (57) и А.К. од Скопје преземале дејствија кои имаат елементи на сторено кривично дело. А.Ј. бил повикан на разговор на 04 мај по што бил ослободен, а А.К. се уште не е обезбеден. Повикани се и лицата Н.В. (39), В.К. (53) и К.Д. (25), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“. По извршените разговори теи се ослободени. „Секторот за внатрешни работи Скопје во консултација и соработка со Основното јавно обвинителство Скопје и понатаму презема мерки и активности во врска со настаните случени на 27.04.2017 година во Собранието на Република Македонија и обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица, идентификација и документирање и на други лица учесници во настаните, а се работи и на повикување на лица на службени разговори кои досега се идентификувани како лица кои биле присутни или учесници во ...
| | веќе видена | слични

Во врска со немилите настани што се случија на 27.04.2017 година во Собранието на Република Македонија, од страна на Секторот за внатрешни работи Скопје преземени се мерки и активности за идентификување на други лица учесници во настаните, а Centarnews.net од полициски извори ексклузивно ги објавува фотографиите. Во прилог објавуваме фотографии од можните сторители на кривично дело „Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“ по член 384 од КЗМ и „Учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ по член 385 од КЗМ, извршено на ден 27.04.2017 година пред и во Собранието на Македонија. Од полицијата велат дека за било каква информација околу идентитетот на лицата, во најбрз можен рок да бидат известени. Фотографиите се пуштени во сите полициски станици за да се идентификуваат лицата, а МВР ќе ги апси сите што влегле во Собранието, 245 насилници се идентификувани, но секојдневно пристигаат ново идентификувани. Од МВР соопштија дека бара помош за идентификација на овие 30 лица, по ...
| | веќе видена | слични

МВР соопшти дека привела 37-годишен скопјанец осомничен дека физички го нападнал Заев и фрлил стол кон собраниското обезбедување. По распитот во обвинителството осомничениот е пуштен. Полицијата го товари И.К. дека сторил кривично дело „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејство“ поради што бил повикан на информативен разговор вчера во 12.30 часот. -Полициски службеници од СВР Скопје извршиле разговор со лицето, во кој истиот ги појаснил преземените дејствија. Имено, откако И.К. влегол во салата каде се одржувала прес конференција, со употреба на физичка сила го нападнал пратеникот З.З.(Зоран Заев), а воедно фрлил стол кон вработени од обезбедувањето. По извршениот разговор, во 16.15 часот на 09.05.2017 година, лицето е ослободено и против истиот ќе биде поднесена кривична пријава, соопшти МВР. Македонија Има видео?:
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопското јавно обвинителство вчера поднесе обвинителен предлог против девет лица учесници во нередите во Собранието на Република Македонија. Осомничените се товарат дека сториле кривично дело учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејство од членот 384, став 1, од Кривичниот законик.За две од лицата за кои е поднесен обвинителниот предлог, надлежен обвинител поднесе и предлог за продолжување на мерката притвор.За едно лице што досега беше во притвор, јавниот обвинител што постапува во предметот ценеше дека има простор за ублажување на предложената мерка, па поднесе предлог за определување мерка куќен притвор.За едно лице на кое му беше определена мерка на обезбедување куќен притвор, според обвинителството, законските основи за нејзиното продолжување постојат, па, оттука, до надлежниот суд достави и предлог за продолжување на мерката куќен притвор.За едно лице, во согласност со оцената на Основното јавно обвинителство Скопје, не е побарано продолжување на мерката притвор. За истото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судија од кривичниот суд веќе го добил на работа предметот за обвинетите учесници во инцидентите во Собранието, откако обвинителството доставило обвинителен предлог против девет лица. Сите се товарат за сторено кривично делои Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие. Делото за кое се обвинетите било утврдено согласно прибраните докази информираат од обвинителството. - Согласно законот, правната квалификација за сторено кривично дело ја дава јавниот обвинител кој при тоа се раководи од доказите што се прибрани до тој момент. Тоа значи дека доколку дополнително се пронајдат нови докази кои укажуваат дека определено лице извршило друго кривично дело, јавниот обвинител во текот на целата постапка може да изврши преквалификација или лицето да го гони и за други кривични дела, пишуваат во соопштението. Обвинителот кој го води случајот донел решение за отфрлање на кривичната пријава за три лица за кои МВР поднесе пријава. За две од нив била извршена погрешна идентификација, а ...
| | веќе видена | слични

Првата група која ќе седне на обвинителна клупа, за упадот и насилствата во македонскиот парламент брои деветмина учесници во немирите. Јавното обвинителство соопшти дека сите се товарат за – учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие – дело за кое кривичниот законик пропишува максимум 3 години казна затвор. На две од лицата на кои денеска им истече притворот им е продолжен, едно ќе замине во домашен притвор, а за останатите во сила се други мерки на претпазливост. Но дел од стручната јавност остро реагира , тврдејќи дека ЈО лицата кои со фантомки насилно влегоа во собранискиот прес центар и сурово тепаа пратеници , што е евидентирано на медиумските снимки, се товарат за многу поблаго дело. По ова Јавното обвинителство соопшти дека не ја исклучуваат можноста за преквалификација на делата. „Согласно законот, правната квалификација за сторено кривично дело ја дава јавниот обвинител кој при тоа се раководи од доказите што се прибрани до тој момент. Тоа значи дека доколку ...
| | веќе видена | слични

Обвинителството поднесе обвинителен предлог за девет лица кои на 27 април беа дел од толпата која упадна во Собранието, повреди повеќе лица и демолираше неколку сали како и новинарска опрема. Сите девет лица се пријавени за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејствие. Според Кривичниот законик за ова дело предвидено е: „Тој што учествува во толпа што со заедничко дејствување ќе спречи или ќе се обиде да спречи службено лице во вршење на службено дејствие или на ист начин ќе го присили да изврши службено дејствие, ќе се казни со затвор од три месеци до три години“, стои во КЗ. Истиот член предвидува казна затвор од една до пет години за водачот на толпата, но до сега Обвинителството не се изјасни како постапува по известувањето од МВР за оганизаторите на протестите. Обвинителството денеска се наведува дека од доказите не препознале друго дело, во услови кога и Хелсиншкиот комитет и професори по кривично право наведоа повеќе од 20 прекршувања на законот. Според поранешниот ...
| | веќе видена | слични

Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејство. Ова е кривичното дело по кое основното обвинителство гони деветмина демонстранти кои учествуваа во инцидентот во собранието. Обвинителството на низата обвинувања дека ги товари за лесни кривични дела се правда дека обвинителот ги одредува според доказите што се прибрани до овој момент. Тоа значи дека доколку дополнително се пронајдат нови докази кои укажуваат дека определено лице извршило друго кривично дело, јавниот обвинител во текот на целата постапка може да изврши преквалификација или лицето да го гони и за други кривични дела, соопштија од Основното јавно обвинителство. За тепаните пратеници работата на обвинителството е да дојде до луѓето кои имаа намера да ги убијат. Според поранешниот министер за внатрешни од СДСМ, Оливер Спасовски, се работи за злосторничко здружување предводено од пратеници од ВМРО ДПМНЕ. Смета дека првиот човек на обвинителството Марко Зврлевски, треба да се повлече од функцијата и да дозволи истрагата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 112 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 234 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 201 | | | веќе видена

Во случајот со дивоградбите на советникот од ДУИ во Охрид ќе покажеме , најпрвин локалната власт а за многу брзо време и извршната власт , што значи законот и ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Приведен е Горан Ангелов од здружението „Ќосето“ кој директно му се закануваше на Заев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: