МВР контра Мицкоски: Полициските акции не се политички мотивирани


2 копии

Министерството за внатрешни работи ги демантира ,,дезинформациите изнесени од страна на Христијан Мицковски преку социјалната мрежа Фејсбук за наводни упади во домови на активисти на ВМРО-ДПМНЕ поради, како што вели, нивното незадоволство од она што се случува во државата”.,,Полицијата, по смената на раководството во 2017 година, работи професионално и само и исклучиво врз основа на законите. Согласно законските надлежности се преземаат различни акции, но ниту една не е мотивирана од политички мотиви, туку исклучиво за санкционирање на одредено криминално делување, со цел подобрување на безбедноста на граѓаните. На тој начин полицијата ќе продолжи да работи и во наредниот период, се со цел граѓаните да се чувствуваат безбедно”, се вели во реакцијата.Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, обвини дека минатата недела полицијата влегла во домовите на повеќе активисти и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ. Тој на „Фејсбук“ напиша дека луѓето кај кои влегле специјалците со оружје биле чесни луѓе, кои отворено ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на денешната прес-конференција истакна дека му е прекинат работниот однос на Цветан Трипуновски, државен советник во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, поради тоа што е член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и заради тоа што во име на партијата јавно изразувал сомнеж дека актуелната политика на власта оди на штета на земјоделците. По ова на социјалните мрежи се огласи и Трипуновски чиј статус ви го пренесуваме интегрално во продолжение. -Црнилата кои ги донесе СДСМ надвиснаа над секоја пора од нашето општество. Власта преку политички прогон сака да ја умртви секоја критички настроена мисла во Македонија. На Николовски не му се потребни професионалци кои даваат значаен придонес во подобрување животот на земјоделците, туку потребни му се партиски членови кои ќе му аплаудираат на сите негови погубни политики. Избркан сум од работа од местото државен советник во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство само и само заради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Политичкиот прогон, партизацијата на институциите, пресметките со политичките неистомисленици беа одлика на црните 11 години во кои владееше криминалното ВМРО-ДПМНЕ предводено од криминалецот Никола Груевски“, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ. Очигледно е дека таквата насилничка, деструктивна матрица се уште е присутна и во актуелното антинародно раководство на ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ. „Тоа е истата матрица на ВМРО-ДПМНЕ кое во минатото преку тогашната министерка за внатрешни работи за неистомислениците велеше „да направиме список и да ги сотреме“ а актуелниот генерален секретар Игор Јанушев им порачува „одете си со арно додека можете“. Истата матрица на закани, насилства, деструкција“, стои во реакцијата на СДСМ. Од партијата велат дека залудни се лажните информации и конструираните случаи на антинародното ракводство на ВМРО-ДПМНЕ. „Според официјалните информации на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство целата дисциплинска постапка е водена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство остро реагира на денешната прес конференција на Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, во која што, како што соопштува МЗШВ, тој изнесува груби невистини во врска со донесената одлука на Министерството за престанок на работниот однос на државниот советник Цветaн Трипуновски. МЗШВ потенцира, дека целата процедура за покренување на дисциплинска постапка за државниот советник Цветaн Трипуновски е водена траспарентно, согласно законските прописи. „Од страна на Државниот секретар на МЗШВ донесен е Предлог за покренување на дисциплинска постапка и формирана е Комисија за водење на дисциплинска постапка. Комисијата утврди дека државниот советник Цветан Трипуновски е одговорен за сторен дисциплински престап по член 73 став 1 точка 22 од Законот за административни службеници, кој што предвидува однесување спротивно на одредбите на Кодексот на административни службеници. Во Кодексот за административни службеници јасно стои: „Административниот ...
| | веќе видена | слични

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство остро реагира на денешната прес конференција на Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, во која што тој изнесува груби невистини во врска со донесената одлука на МЗШВ за престанок на работниот однос на државниот советник Цветaн Трипуновски. МЗШВ потенцира, дека целата процедура за покренување на дисциплинска постапка за државниот советник Цветaн Трипуновски е водена траспарентно, согласно законските прописи. -Од страна на Државниот секретар на МЗШВ донесен е Предлог за покренување на дисциплинска постапка и формирана е Комисија за водење на дисциплинска постапка. Комисијата утврди дека државниот советник Цветан Трипуновски е одговорен за сторен дисциплински престап по член 73 став 1 точка 22 од Законот за административни службеници, кој што предвидува однесување спротивно на одредбите на Кодексот на административни службеници. Во Кодексот за административни службеници јасно стои: „Административниот службеник во службата, во приватниот живот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Република Македонија е единствената држава во Европа во која се води постапка против најголемата опозициска партија и во којашто политичкиот прогон станува основен начин на дејствување на власта, истакна Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ. „Република Македонија е единствената држава во Европа каде што поранешни функционери се испраќаат во притвор врз основа на фабрикувани службени белешки, а се носат пресуди какви што ќе нарача премиерот којшто трипати претходно е аболициран за тежок криминал. Наместо да оди напред, со секој изминат ден со однародената и криминогена и црна власт, Република Македонија оди назад и се оддалечува од европските стандарди. Во Република Македонија криминогената власт го узурпира целиот систем и ги злоупотребува институциите за политички пресметки. Република Македонија и официјално е држава во којашто се бркаат луѓе од работа само заради тоа што имаат различен политички став од криминогената власт. Република Македонија е земја во којашто се делат откази само заради укажување nа лошите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред јавноста обелодени дека има полициски упади во домови на членови на ВМРО-ДПМНЕ. Тој обвини дека полицијата влегла во домовите на повеќе активисти и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ. На „Фејсбук“ напиша дека луѓето кај кои влегле специјалците со оружје биле чесни луѓе, кои отворено ја критикувале власта. „Министерот за прогон и тортура Спасовски со политички контролираниот дел од полицијата (значи не оние чесни полицајци кои работат за плата,туку оние на кои им се делат политички задачи) минатата недела упаднаа во домовите на петнаесетина активисти и отворени поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, значи не поранешни или актуелни функционери, туку обични, лојални членови на партијата, кои отворено застанаа против црното владеење на Заев и СДСМ незадоволни од она што се случува во нашата држава. Со специјалци, огнено оружје во домовите на честити луѓе, домаќини, но однеднаш за соседите, и согласно употребената полициска сила стануваат сомнителни поединци за кои има “сомнеж за ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред јавноста обелодени дека се случуваат полициски упади во домови на членови на опозициската партија, што министерството за внатрешни работи го негираше, но потоа се појавија сведоштва на лица во чии домови се случиле ваквите упади. Мицкоски обвини дека полицијата влегла во домовите на повеќе активисти и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ. На фејсбук профилот напиша дека луѓето кај кои влегле специјалците со оружје биле чесни луѓе, кои отворено ја критикувале власта. „Министерот за прогон и тортура Спасовски со политички контролираниот дел од полицијата (значи не оние чесни полицајци кои работат за плата,туку оние на кои им се делат политички задачи) минатата недела упаднаа во домовите на петнаесетина активисти и отворени поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, значи не поранешни или актуелни функционери, туку обични, лојални членови на партијата, кои отворено застанаа против црното владеење на Заев и СДСМ незадоволни од она што се случува во нашата држава. Со специјалци, огнено оружје ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полициски специјалци заплашуваат учесници на протестите на ВМРО-ДПМНЕ, тврди лидерот на партијата, Христијан Мицкоски. Во статус на фејсбук тој пишува дека во изминатиот период, вооружени специјалци на МВР влегле во домовите на 15-тина партиски активисти и правеле претрес. „Министерот за прогон и тортура Спасовски со политички контролираниот дел од полицијата (значи не оние чесни полицајци кои работат за плата,туку оние на кои им се делат политички задачи), минатата недела упаднаа во домовите на петнаесетина активисти и отворени поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, значи не поранешни или актуелни функционери, туку обични, лојални членови на партијата, кои отворено застанаа против црното владеење на Заев и СДСМ незадоволни од она што се случува во нашата држава“, напиша Мицкоски. Министерството за внатрешни ги отфрли ваквите тврдења нарекувајќи ги дезинформации. Во демантот МВР пишува дека полицијата работи професионално и ги почитува законите.. „Согласно законските надлежности се преземаат различни акции, но ниту ...
| | веќе видена | слични

Зачестено пишувам за фактите кои го разголуваат црното владеење на оваа Влада. Но ова за што пишувам денес, не е само статистички податок, туку многу повеќе од тоа, суров факт за болната реалност во нашата земја и како владата ја гуши слободната мисла и крикот на граѓанинот против овие црнила кои надвиснале на нашата земја, стои во најновиот Фејсбук статус на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Морам да кажам дека пред да ги споделам фактите имаше размисли од моите соработници да не се отворам премногу затоа што може тоа да предизвика резервираност кај граѓаните, но јас како човек, но и како водач на ВМРО-ДПМНЕ имам обврска да се држам до вистината, и искрено верувам дека карактерот на Македонецот е пред се пркост кон неправдите, и суштината на неговото постоење е безусловна борба за слободата, против сите оние кои ќе ја потиснат, извалкаат или ќе пробаат да ја одземат. На последниот протест пред владата само споменав, но денес пишувам подетално за работите кои не ги ветија, но ги остваруваат. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

– На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на ...
сите 322 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Британскиот премиер Борис Џонсон се сретна со кралицата Елизабета Втора и формално побара да формира влада во нејзино име. Џонсон помина повеќе од половина час ...
сите 193 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР контра Мицкоски: Полициските акции не се политички мотивирани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: