Демонстрантите бараат оставки од Јанкулоска и Котевски

2 копии

Демонстрантите кои веќе седум дена протестираат поради убиството на Мартин Нешкоски од страна на припадникот на „Тигрите“, Игор Спасов, во вторникот поднесоа претставка со барања за промени до неколку институции Едно од главните барања кои ги поднесоа е барањето за оставки од Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска , како и нејзиниот портпарол, Иво Котевски . „Пред Народниот правобранител на Р. Македонија излеговме со барања кои беа заклучени на протестите против полициското насилство. Омбдусманот кажа дека сериозно ќе ги разгледа сите точки по доставената претставка, и во најскоро време би требало да се произнесат по истите. Верувам во сите кои нè поддржуваа на овој протест, ние и понатаму продолжуваме со протести сè додека не почне нешто да се менува, односно нема да запреме тука само со доставување на овие претставки и понатаму до институциите, сè додека нема промени, додека не го почувствуваме тоа на своја кожа, дека во државава има промени“, изјави за медиумите Петар Стојковиќ , еден од ...
| | веќе видена | слични

Младите демонстранти се навредени од одговорот на МВР во врска со нивните барања. Откако од Министерството вчера одговорија, дека дел од барањата се или нелогични, или веќе сработени или пак се слични со ставови на опозицијата, денес следи лута реакција од демонстрантите. „Kако група млади луѓе целосно ослободени од било каков притисок, воопшто не сме задоволни од одговорите на МВР по основ на нашите барања, туку сме згрозени од иронијата и цинизмот на одговорот, кој не доликува на формален одговор од државна институција“. Од вкупно десет десет дена протести, два пати се протестираше и пред Министерството за внатрешни работи. Прием кај министерката не добија. Единствениот кој покажа интерес за средба со нив беше народниот правобранител. Вели дека нивната истрага околу полициските постпаувања таа вечер кога загина младиот Мартин се уште трае. А како и многи пати досега, се уште порачува дека се потребни реформи во секторот за внатрешна контрола во МВР. „Сметам дека на Република Македонија и треба ...
| | веќе видена | слични

Младите кои единаесетти ден маршираат по скопските улици и бараат одговорност од Јанкуловска и Котевски за тоа што го одмолчија убиството на момчето од раката на специјалецот, не се задоволни од одговорот на МВР на нивните барања. Згорезни сме од иронијата и цинизмот во одговорот кој не и доликува на институцијата МВР.Својот одговор министерството повторно го насочува кон партиски војници и го потврдува својот став дека светот е црно-бел. Дали припадниците на МВР заборавија дека некогаш и тие беа млади ,убави и независни?-стои во рекацијата на младите. И Народниот правобранител апелира до МВР- да им посвети поголемо внимание на младите и на нивните барања. Казна за сите кои му помогнале на тигарот Спасов да побегне од плоштадот и го одмолчиле убиството, преку канцеларијата на правобранител бара и семејството на Мартин. Министерката Јанкуловска, за која случајот во МВР е завршен ,денеска од Охрид изјави дека нема да си поднесе оставка и дека не гледа одговорност за случајот. Во една демократска правна ...
| | веќе видена | слични

Згрозени сме од иронијата и цинизмот на одговорите на МВР кои не личат на формален одговор од државна институција, вака реагираа на вчерашниот допис на МВР групата млади кои десетина дена протестираат по убиството на Мартин Нешковски и бараат промени во системот на функционирањето на специјалните единици и на полициската Внатрешна Контрола. Меѓу нивните барања истакнати и на протестите беше оставка на министерката Јанкуловска. Таа по подолго време повторно се појави во јавноста и го поистовети барањето за оставка на младите што протестираат со истото барање на опозицијата. - Не смее да се дозволи таква трагедија да се користи и да се политизира за партиски профит. Доколку сакаат може да побараат одговорност преку надлежните институции во државата, како што тоа СДСМ го правеше изминатите 4,5 години додека беше опозиција. А може да го прави и во наредниот период од најмалку 4,5 години колку ќе остане во опозиција, изјави Гордана Јанкуловска, министер за внатрешни работи. Групата млади испратија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 16 јуни - Младите кои веќе десетти ден протестираат на улиците во Скопје, поради убиството на Мартин Нешковски од страна на полицискиот специјалец згрозени се од, како што велат, иронијата и цинизмот на МВР. „МВР во едно од своите соопштенија за јавност во текот на вчерашниот ден призна дека до 2006 година работело под влијание на СДСМ, а од 2006 година е под влијание на ВМРО-ДПМНЕ. Оттука не ни е јасно со кој рационален аргумент може да се спротивстават на иницијативата за Независен систем на контрола од страна на независна група граѓани“, се вели во соопштението на граѓанската иницијатива против полициската бруталност. Демонстрантите се разочарани и од нивото на свесноста на Министерството за внатрешни работи за концептот на човекови права, бидејќи со своите одговори МВР покажало дека за нив, човековите права се гарантирани затоа што сме добиле визна либерализација и затоа што Македонија членува во Поткомитетот против тортура при ОН. „Дали припадниците на МВР заборавија дека некогаш и тие беа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Протести Протестите на младите по убиството на младиот Мартин продолжуваат и денеска попладне. Вчера МВР конечно се огласи на барањата на демонстрантите. Вината е индивидуална и покрената е постапка против Игор Спасов. Според МВР нема потреба од политичка одговорност. Демонстрантите се незадоволни од одговорот на министерката Јанкулоска, и денеска ќе излезат со свој став по одговорот на нивните барања од МВР. Младите од Македонија за в недела најавуваат масовен протест на кој ќе учествуваат демонстранти од цела Македонија.
| | веќе видена | слични

Ние, граѓаните на Македонија, кои веќе десетти ден протестираат на улиците во Скопје против полициска бруталност воопшто не сме задоволни од одговорите на МВР по основ на нашите барања, туку сме згрозени од иронијата и цинизмот на одговорот кој не доликува на формален одговор од државна институција. Ова соопштение предмалку до медиумите го испрати Телото за односи со јавноста на граѓанската иницијатива против полициската бруталност, односно на младите што протестираат против убиството на Мартин Нешковски на скопскиот плоштад. - МВР во едно од своите соопштенија за јавност призна дека до 2006 година работело под влијание на СДСМ, а од 2006 година е под влијание на ВМРО ДПМНЕ. Не ни е јасно со кој рационален аргумент може да се спротивстават на иницијативата за Независен систем на контрола од страна на независна група граѓани. Разочарани сме и од нивото на свесност на МВР за концептот на човекови права, а полицијата одговорот повторно го насочува кон партиските војници и го потврдува својот став дека светот е ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните, кои веќе десет дена протестираат на улиците во Скопје се заблагодарија за брзиот одговор на Министерството за внатрешни работи по нивното протестно барање против полициската бруталност, но велат дека се згрозени од иронијата и цинизмот на одговорот кој не доликува на државна институција. “Иако брзиот одговор на МВР ја докажува нивната спремност за брза реакција, сепак, како група млади луѓе целосно ослободени од било каков притисок, воопшто не сме задоволни од одговорите на МВР по основ на нашите барања, туку сме згрозени од иронијата и цинизмот на одговорот кој не доликува на формален одговор од државна институција“, стои во соопштението од граѓаните. Дополнително, велат тие, МВР во едно од своите соопштенија за јавност во текот на вчерашниот ден призна дека до 2006 година работело под влијание на СДСМ, а од 2006 година е под влијание на ВМРО ДПМНЕ, оттука не ни е јасно со кој рационален аргумент може да се спротистават на иницијативата за Независен систем на контрола од страна на независна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Младите протестанти „згрозени од иронијата и цинизмот“ на МВР Ние Граѓаните на РМ, кои веќе 10-ти ден протестираат на улиците во Скопје би сакале да се заблагодариме за ажурноста и брзиот одговор на Министерството за внатрешни работи по основ на нашето протестно барање против полициска бруталност. Но, иако тоа ја докажува нивната спремност за брза реакција, сепак, како група млади луѓе целосно ослободени од било каков притисок, воопшто не сме задоволни од одговорите на МВР по основ на нашите барања, туку сме згрозени од иронијата и цинизмот на одговорот кој не доликува на формален одговор од државна институција. Дополнително, МВР во едно од своите соопштенија за јавност во текот на вчерашниот ден призна дека до 2006 година работело под влијание на СДСМ, а од 2006 година е под влијание на ВМРО ДПМНЕ, оттука не ни е јасно со кој рационален аргумент може да се спротистават на иницијативата за Независен систем на контрола од страна на независна група граѓани. Исто така сме особено разочарани од нивото на ...
| | веќе видена | слични

Одговор до младите Само еден ден по приемот на барањата што ги доставија претставници на младите до Министерството за внатрешни работи, во врска со трагичното загинување на Мартин Нешкоски, вчера полицијата достави до јавноста 11 одговори на поставените прашања до нив. Во нив тврдат дека најголемиот дел од барањата на граѓаните веќе биле исполнети. „МВР нема да отстапи од индивидуализирање и процесуирање на одговорноста. Само така може да се заштити угледот на полицијата од сите што се обидуваат да ја генерализираат вината, не водејќи сметка за достоинството на над 850 полициски службеници и нивните семејства, кои од 2001 година досега беа повредени или загинаа на должност. Тие како и сегашните припадници на МВР секојдневно ги ризикуваат сопствените животи, штитејќи ја безбедноста на граѓаните“, се вели во заклучокот кој во форма на одговори им се праќа на младите, кои протестираат цели десет дена. Иако МВР за настанот се огласи цели десет дена по трагедијата, сепак, според нив, „одговорноста е веќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Демонстрантите бараат оставки од Јанкулоска и Котевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: