Македонија - Јанкуловска и младите ќе ги соочат аргументите

Граѓаните што веќе четврта недела протестираат по улиците барајќи правда за загубениот млад живот и контрола над полициската бруталност велат дека од актуелната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, лично ќе побараат одговорност за случајот во кој Мартин Нешковски до смрт беше претепан од страна на Игор Спасов, припадник на специјалната полициска единица „Тигри“. Оваа изјава следува по вчерашната најава на министерката Јанкуловска дека би се сретнала со младите што протестираат и дека таа е целосно на располагање за сите информации поврзани со случајот „Нешковски“. Кирил Ефремовски, еден од организаторите на протестите, вчера информираше дека, освен со Јанкуловска, денеска официјално ќе побараат средба и со Анета Станчевска, началник на Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди. - Јас во основа не правам разлика со кого ќе се сретнам. Ако тоа го побараат, ќе ги примам на разговор - рече министерката Јанкуловска. Таа на вчерашната прес-конференција, на која го презентираше ...
| | веќе видена | слични

МВР може да помогне во целосно расветлување на смртта на Мартин Нешковски и стои на располагање со сите информации кои ги има досега, повтори министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Јанкулоска е децидна дека секоја изјава заслужува да биде анализирана, како и таа во која братот на момчето тврди дека Мартин имал стари несогласувања со “тигарот“ Игор Спасов, кој е единствениот одговорен за убиството на момчето. “По однос на мотивите, не би сакала да шпекулирам, бидејќи како што истакнав повеќепати, лицето кое се сомничи за сторено кривично дело убиство во предистражна постапка одби да зборува за мотивите, односно одлучи да се брани со молчење. Верувам дека во текот на истражната постапка постои можност ова да се смени, односно лицето да даде исказ што би дало едно ново светло на случајот, односно би можело да ја води истрагата во насока на утврдување на мотивите, што, секако, може да значи и нешто ново во однос на постапките кои се завршени“, појасни министерката Јанкулоска.
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 377 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Јанкуловска и младите ќе ги соочат аргументите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: