Крвава војна за скопското Кале

Најмалку еден тешко повреден е билансот од судирот на групите Македонци и Албанци, до кој дојде откако стотина комити се обидоа да го спречат пресот на „Разбуди се“, а нивните приврзаници, пак, почнаа да ги каменуваат противниците. Власта изгуби контрола врз настаните. Неколку дупнати глави и еден прободен со нож. До вчера доцна попладне, тоа беше неофицијалниот биланс на тешкиот инцидент што се случи на скопското Кале, каде што навивачките групи комити и шверцери се судрија со камења, дрва и други предмети, откако претходно неколку македонски и албански здруженија и неформални групи најавија дека ќе го искажат својот став за уривањето на музејот-црква. Големи полициски сили интервенираа за да се спречи ескалација на инцидентот. Невладината организација „Разбуди се“ за вчера во 13 часот закажа прес пред спорниот објект на Кале, но просторот го запоседна група од стотина припадници на навивачката група комити час и пол пред тоа. Некаде околу 13.30 часот, неколку стотици Албанци, предводени од „Разбуди ...
| | веќе видена | слични

Полицијата се уште ги идентификува учесниците во инцидентот на скопско Кале кога две групи се судрија. Од МВР најавија дека во текот на денот ке излезат со информација колку кривични пријави ќе бидат поднесени. Во неделата 6 лица беа повредени и двајца полицајци кога лица за и против изградбата на музејот – црква на Кале се испотепаа меѓу себе.
| | веќе видена | слични

Неколку луѓе беа повредени за време на немирите во неделата (13-ти февруари) во Скопје. [Ројтерс] Осум лица, вклучително и двајца полицајци, беа повредени во неделата (13-ти февруари) во Скопје, кога млади етнички Македонци и Албанци се судрија околу контоверзниот културен проект. Тепачката меѓу поддржувачите и противниците на планот за изградба музеј-црква на местото на Скопската тврдина изби кога противничките групи, меѓу кои имаше и фудбалски навивачи, почнаа да фрлаат камења едни на други. Полицијата веднаш пристигна на местото за да воспостави ред. Од осуммината повредени за време на судирите, само едно лице, кое претрпе повреди од нож, остана во болница во неделата. Инцидентот се случи три дена откако толпа од околу 100 луѓе, предводена од високи етнички албански функционери од Демократската унија за интеграција (ДУИ), помал партнер на владејачката централно-десничарска партија ВМРО-ДПМНЕ, упаднаа во објектот и се обидоа да ја демолираат градбата доцна во четвртокот. Цитирајќи полициски извори, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје, 14 февруари – Денеска има зголемено присуство на полицијата на скопско Кале по вчерашниот инцидент, во кој беа повредени осум лица, меѓу кои двајца беа полицајци. Полицајци има уште од мостот „Гоце Делчев“, а спорниот објект на Кале го обезбедуваат и специјалци. На „Фејсбук“ групите сè уште е присутна интернет војната меѓу двете спротивставени групи, а една од нив најавува повторно протест во сабота. Вчерашните мирни протести на скопското Кале се претворија во инцидент меѓу двете спротивставени групи кои сакаа да го искажат своето незадоволство од изградбата и од уривањето на црквата-музеј. Тие фрлаа камења едни кон други и различни предмети што ќе им дојдеа до рака. Најпрво беше закажан мирен протест на навивачката група „Комити“. Тие одбија да дадат изјава за медиумите и да кажат зошто се тука. На конструкцијата од музејската црква поставија знаме со сонцето од Вергина, но за кусо време го тргнаа. За час подоцна беше најавен и мирен протест на група Албанци, претставници на невладини организации. ...
| | веќе видена | слични

Мирно на Кале Скопското Кале и денеска е под полициско обезбедување, ден по крвавиот инцидент и пресметката меѓу Македонци и Албанци, од кои едните протестираа против уривањето на црквата - музеј, а другите против изградба на објектот. Според МВР ноќта поминала без инциденти, а полицијата со налог на истражен судија ги прибира снимките од инцидентот поради идентификување на сите инволвирани. Министерството за внатрешни работи се очекува да изнесе повеќе детали на прес-конференција закажана за попладнево. Директорот на Управата за културно- историско наследство Паско Кузман денеска во изјава за Алфа рече не е расположен да зборува за настаните што ги предизвика градењето на црквата музеј.
| | веќе видена | слични

Двете групи, главно млади лица на возраст меѓу 20 и 30 години, кои протестираа „за“ и „против“ изградбата на музејот-црква, се сретнаа на тврдината. Летаа камења, дрва, стаклени шишиња и разни други предмети на сите страни. Најжестоко беше на задниот влез, кај тунелот, каде што дојде до физичка пресметка меѓу групите Седуммина се повредени, од нив еден полицаец, во инцидентот што вчера се случи на Скопското кале меѓу две македонски и албански здруженија и неформални групи, кои организираа собири на тврдината за и против рушењето на музејот-црква. Еден од повредените е префрлен во Ургентниот центар и е задржан на лекување на Клиниката за неврохирургија, а петмина се во хируршките клиники, поранешна Градска болница. Полицаецот, пак, по укажаната лекарска помош во болницата „8 Септември“ е пуштен дома. Тој, според изјава на дежурниот лекар, бил погоден со камен во десната рака. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека тие постапиле навремено и ги презеле сите потребни работи за надминување на ...
| | веќе видена | слични

Најмалку шест луѓе, меѓу кои има и малолетни деца, како и двајца полицајци, се повредени во вчерашниот инцидент на тврдината Кале, каде што дојде до жестока пресметка меѓу група Македонци и група Албанци, кои дојдоа да го кажат својот став за изградбата на црквата-музеј. Тврдината вчера личеше на бојно поле откако „бранителите“ и „уривачите“ на црквата разменија канонада со камења, тупаници, а некои дури извадија и ножеви. Крвавиот судир се случи откако полицијата не успеа да ги раздели на безбедна далечина групите, кои решија во исто време да се појават на протест на тврдината. Двете групи се пресретнаа во долниот дел на тврдината, каде што прво почнаа да се гаѓаат со камења, а потоа и физички се пресмета, додека полицијата безуспешно се обидуваше да создаде обрач и да ги растера. Разулавената толпа со камења се нафрли на новинарските екипи, кои со полициски кордон беа изнесени надвор од тврдината. „УЧК“, „Каури“, „Бугари“ беше дел од репертоарот на групите додека тие околу 13 часот се упатуваа кон Калето. ...
| | веќе видена | слични

Полицајци го обезбедуваат денеска скопското Кале. Според МВР ноќта поминала без инциденти.Со налог на истражен судија полицијата ги прибира снимките од инцидентот поради идентификување на сите инволвирани. Меѓу нив и заменикот за внатрешни Бучи. Министерството за попладнево најави прес-конференција. Изутрината на терен мирно.Работници го расчистуваа теренот околу црквата музеј. Потврдуваат дека објектот немало да се гради. Директорот Паско Кузман во телефонски разговор за Алфа вели дека не е расположен да зборува за настаните што ги предизвика градењето на црквата музеј.
| | веќе видена | слични

Но, полицајците на тревникот пред Калето не успеаја да ги спречат двете групи да дојдат до „блиска средба“, па набрзо почна размена на тупаници, дрва, камења... Откако на двете страни веќе имаше повредени, пристигнаа специјалците со штитови и кучиња и успеаја да ги раздвојат разжестените групи. За цело време на инцидентот, покрај пцостите и навредите на меѓуетничка план, Албанците скандираа „УЧК“ и „Сали Бериша“, а Македонците „Ова е Македонија“. БУЧИ ОСЛОБОДИ ПРИВЕДЕНИ Додека траеше целиот метеж, полицајците приведоа двајца од групата Албанци, но заменик-министерот за внатрешни работи Џеват Бучи веднаш, пред очите на новинарите, им ги извади лисиците на приведените. И вчера остана нејасно во кое својство Бучи беше на Калето. Во тепачката учествуваше и предводникот на „Разбуди се „, Артан Груби, кој се кошкаше со полицајците. На Кале први пристигнаа „Комитите“ и граѓани-Македонци, кои на црквата-музеј го развеаја знамето со сонцето од Вергина. Пееја патриотски песни, аплаудираа на поставеното знаме и ...
| | веќе видена | слични

Повеќе повредени од камења, шишиња, ножеви и дрвени палки е билансот на крвавиот судир на двете спротивставени групи - Македонци и Албанци на скопското Кале, чиј мотив за доаѓање на тврдината беше изградбата на црквата-музеј. Според првичните информации од МВР, повредени се осум лица, меѓу кои и двајца полицајци, а едно лице со потешко повреди е префрлено во Ургентниот центар. Меѓу повредените беше и едно 13-годишно дете, кое се обиде да се засолни меѓу бројните домашни и странски новинарски екипи, но, бидејќи групата Албанци со камења почна да фрла и кон претставниците на медиумите, детето се здоби со повреди во ногата. Како што информираат од МВР, полициски патроли вчера доцна попладнето ја обезбедувале околината, а наредните денови врз основа на снимени материјали ќе бидат повикувани учесниците во инцидентот. И покрај тоа што полицијата вчера ги заклучи сите порти на Калето освен горната, крвавата меѓуетничка тепачка се случи во моментов кога преку споредниот влез полицијата се обиде да ја отстрани ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крвава војна за скопското Кале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: