МВР бара АР да го испита разузнавачот кој го пријавил нападот на Шекеринска

Министерството за внатрешни работи бара од Агенцијата за разузнавање (АР) да го провери разузнавачот кој што го пријавил нападот на Шекеринска, дали навистина работи во Агенцијата и дали имал службена наредба да го провери настанот Ако се докажат овие наводи, МВР апелира да бидат преземени соодветни мерки за неговиот непрофесионален однос. „Доколку истиот не вршел службени задачи, туку во партиски цели ја злоупотребувал службената положба и овластувањата, МВР од Агенцијата бара негово најостро санкционирање, бидејќи е недозволиво политичкото инструментализирање на институциите најодговорни за националната безбедност“ пишува во дописот кој што МВР го испрати до Агенцијата за разузнавање. Инаку вво четвртокот министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска соопшти дека настанот кога беше нападната Шекеринска со шише од возило во движење бил пријавен од лице кое работело во Агенцијата за разузнавање кој се однесувал непристојно кон дежурниот полицаец. Според неа, неколку часа по пријавата во А1 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 266 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 554 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 271 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР бара АР да го испита разузнавачот кој го пријавил нападот на Шекеринска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: