Најдобриот плејмејкер во Европа Џордан Теодор ќе игра за Македонија

Најдобриот плејмејкер во Европа Џордан Теодор ќе игра за Македонија. Ваквиот трансфер на кошаркарот на Банвит кој беше најдобар во овогодинешното издание на Лигата на шампионите е се повеќе извесен откако добил македонски пасош и најверојатно ќе настапува за нашата репрезентација. Познатиот кошаркарски менаџер, Дејвид Пик потврди дека, американскиот кошаркар Џордан Теодор добил македонски пасош. Наскоро се очекува Македонската Кошаркарска Федерација и официјално да потврди дека Теодор Џордан е ново засилување за нашата репрезентација. Теодор е роден 1989 година во Њу Џерси, во САД настапувал за универзитетот Сетон Хол, а порфесионалната кариера ја почнува во Турција, во тимот на Анталија. Во моментов настапува за турскиот тим Банвит каде е најдобар кошаркар. Беше прогласен за МВП во куп на Турција, а истата титула ја доби и во ФИБА Лигата на шампионите каде имаше просек од 15.9 поени, 7.7 асистенции и 3.7 скокови по натпревар.
| | веќе видена | слични

Американскиот кошаркар Џордан Теодор беше избран за странецот во репрезентацијата на Македонија во квалификациите за Светското првенство во Кина во 2019 година. Теодор имаше одлична сезона во Банвит, каде тренери му беа македонците Сашо Филиповски и Боби Митев, и беше избран за МВП на ФИБА Лигата на шампионите, кде турскиот клуб играше финале. Американецот е висок 183 сантиметри сантиметри и е со слични предиспозиции како Лестер Бо Мекејлеб, странецот кој на македонската репрезентација и го донесе најголемиот успех.
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најдобриот плејмејкер во Европа Џордан Теодор ќе игра за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: