ОФФЕСТ СЕ ЗАТВОРА СО АФРИКАНСКА МУЗИКА: Кинг Ајисоба и Нура Минт Сејмали во МКЦ

Вчера во Дансинг салата на Младинскиот културен центар беа виолинистката и пејачка од северна Естонија Марја Нут, како и авангардниот корејски бенд „Блек Стринг“, додека полноќниот термин беше резервиран за данското ди-џеј дуо „Ден Сорте Сколе“ во Станица 26 Со музика од африканскиот континент вечер завршува годинашниот 16. Оффест. Во Дансинг салата на Младинскиот културен центар од 20.30 и од 22.30 часот се концертите на Кинг Ајисоба од Гана и Нура Минт Сејмали, водечки уметник од Мавританија. Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај“, посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали. Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex“, кој е продуцент на ...
| | веќе видена | слични

Сања Ристовска, специјално за „Нова Македонија“ Македонските традиционални песни преработени во модерен стил отсвирени од етно-бендот „Монистра“ не ги остави рамнодушни посетителите на петтиот Фестивал на мултијазичност во Солун, Грција. Концертот започна во дворот на домаќинот и организаторот - општината Солун, продолжи во затворена сала. Солунскиот дожд не им беше сојузник на „Монистра“, го прекина нивниот настап, но само за кратко. Пејачката од групата, Габриела Јанушевска, кратко по концертот, за „Нова Македонија“ ги пренесе впечатоците. - Ние сме многу задоволни, очекувавме, искрено да има многу помалку луѓе, со оглед на тоа дека времето си поигруваше со нас, врнеше, па ќе престанеше да врне. На почетокот времето беше добро, почнавме и буквално на половина од нашиот настап, заврна, направивме мал прекин, но продолживме повторно и на наше големо зачудување имаше луѓе што не си заминаа и чекаа ние да продолжиме со нашата програма. Одличен одзив имавме од таа страна. Ние сме ептен задоволни - раскажува ...
| | веќе видена | слични

„Ние сме многу задоволни, очекувавме, искрено да има многу помалку луѓе, со оглед на тоа дека времето си поигруваше со нас, врнеше ќе престанеше да врне. На почетокот времето беше добро, почнавме и буквално на половина од нашиот настап, заврна, направивме мал прекин, но продолживме повторно и на наше големо зачудување имаше луѓе кои не си заминаа и чекаа ние да продолжиме со нашата програма. Одличен одѕив имавме од таа страна. Ние сме ептен задоволни.  – вели за Канал 5, Габриела Јанушевска од групата Монистра. Културата и политиката не се мешаат вели Јанушевска за Канал 5 и додава дека токму невообичаената музика што ја свират односно македонската традиционална музика во модерно издание е она што ја воодушевило публиката. „Како што кажав имаше многу луѓе кои не си заминаа иако врнеше, тие се уште седеа тука за да не слушаат, баш нашата традиционална македонска музика да ја чујат. “– коментира Јанушевска и додава дека нивната музика е нешто невообичаено, а луѓето беа дојдени токму за таква музика. Учеството ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на 90-тите имаше една група на македонски артисти кои уживаа голема популарност кај младите. Нивните песни се пуштаа постојано на радио, телевизија и по клубовите, немаше текст на песна што публиката не го знаеше и секаде пејачите беа третирани како најголеми ѕвезди. Тинејџери трчаа по нив за автограм или пак слика во прегратка со својот музички идол. Ена Веко беше првата девојка кај нас која „пееше“ рап. Студени Нозе беа омилени на македонските тинејџерки, но и постари госпоѓи на кои симпатични им беа Лео, Фиц и Сури, момците од ова трио. Денеска сите тројца тргнаа по различни патишта, но нивните песни се уште се популарни и кај новите генерации. Ристо Бомбата и Кучешка Тенија беше проект на Кристијан Габровски кој успешно помина кај публиката. Бендот имаше дури и свој стрип кој беше најпродаван, а песните предизвикуваа смеа кај секој што ги слушаше. Духовитоста преовладуваше на секој албум на Ристо Бомбата. Силви Бенд најмногу се прославија со „Македо Ламбада“ како дел од наградната емисија на ...
| | веќе видена | слични

На сцената на Македонскиот народен театар на втората вечер на 16. издание на Оф-фест во рамките на програмата ечеше традиционална италијанска музика со револуционерен елан од циклусот „Бела чао“. Истата вечер настапи и симпатичната и романтична фадо-вокалистка Жизела Жоао, додека на првата вечер настапија балканските претставници на традиционалниот мелос – Дамир Имамовиќ и македонската група „Љубојна“. Иако циклусот „Бела чао“ е попознат по својот револуционерен набој, сепак програмата на нивниот концерт е исполнета со низа љубовни, комични и социјално ангажирани песни. Станува збор за ново толкување и изведба на традицијата, поткрепено со аранжманите на Теси, но и со изведувачките перформанси на сите членови на ансамблот. Фасцинантно чувство се појавува на крајот од концертот кога овој извонреден ансамбл заедно со публиката во еден глас ја пеат нумерата „Бела чао“. Во рамките на втората вечер настапи и младата португалска фадо-ѕвезда со извонреден глас, прекрасен стас и романтична душа – Жизела Жоао. Првата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Според лидерот на грчката опозиција и според анкетите најверојатниот иден грчки премиер, Кирјакос Мицотакис, долг и трнлив ќе биде патот на македонската ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОФФЕСТ СЕ ЗАТВОРА СО АФРИКАНСКА МУЗИКА: Кинг Ајисоба и Нура Минт Сејмали во МКЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: