Музичкиот состав „Фидбек Бенд“ подготвува нови песни


3 копии

Музичкиот состав „Фидбек Бенд“ неодамна го промовираше својот најнов видеозапис за третата по ред студиска песна насловена како „Влези во мојот живот“, а деновиве активно подготвуваат нов материјал. Во новиот материјал има преработка на македонски народни песни, но и регионални хитови. Целиот материјал се снима во живо. Музичкиот состав „Фидбек бенд“ е составен од 5 музичари во комплетен вокално-инструментален состав и тоа: Јане Славов (вокал), Игор Гудески (тапани), Томислав Димовски (соло гитара), Бобан Клењоски (клавијатура и вокал) и Стефан Петрушев (бас гитара).
| | веќе видена | слични

Со култниот американски состав „Тивери корпорејшн“ вчаеравечер, на стадионот на АРМ се отвори „Скопје колин фестивал“. Како загревање беше домашниот состав „Кара“. Предводена од Ерик Хилтон и Роб Гарца публиката можеше да ужива во современата музичка магија на сцената. Скопјaни буквално уживаа во музиката на 20 музичари на сцената . „Скопје колинг“ е дел од нивната европска турнеја на која го претставуваат својот последен албум „The Temple of I and I”. На сцената светски звучеа „Until the morning”, „Lebanese Blonde” „The richest man in Babylon”…Организатори на настанот се „Авалон“ продукција, кои годинава по вторпат го организират фестивалот. На втората фестивалска вечер, в петок ќе настапи еден од најпопуларните диџеи на денешницата Мартин Гарикс.
| | веќе видена | слични

Синоќа на полниот стадион на АРМ се одржа првата фестивалска вечер од еден од најголемите музички настани за ова лето во Скопје “Skopje Calling Festival”. Како што беше најавено, концертот на легендарните Thievery Corporation, беше започнат со загревањето од македонскиот состав Khara. Веќе во 22:35 минути култниот американски состав предводен од Eric Hilton и Rob Garza беше на сцената и започна со несебичното еуфорично споделување на својата современа музичка магија. Македонија ја имаше честа да биде дел од европската турнеја на овој колектив од 20 музичари кои покрај претставување на нивниот последен албум “ The Temple of I and I” , не заборави да отсвири сегменти од сите нивни музички периоди. Па така верната публика имаше можност да ги чуе познатите “Until the morning”, “Lebanese Blonde” “The richest man in Babylon”… Авалон годинава по втор пат го организира Skopje Calling со намера да стане традиционален фестивал кој ќе носи квалитетни и познати имиња од музичкиот свет. На втората фестивалска вечер во ...
| | веќе видена | слични

Момците од „Либеро бенд“ неодамна се вратија од Шпанија, каде снимаа спот за најновата песна „Спиеш ли “, која повторно беше работена со проверена и докажана балканска музичка екипа. Спотот и овојпат го работеше Ведад Јашаревиќ и неговата „Wave“ продукција, која застана и зади видеото за претходната песна „Твој сум“, односно „Твој сам“. Музиката за новата песна која повторно има две верзии: македонска и онаа наменета за регионот, е на момчињата од бендот, додека текстот за македонската верзија го напиша Елвир Мекиќ . Текстот пак за српската верзија е на Јелена Трифуновиќ , а аранжманот и продукцијата ги потпишува Валентино Скендеровски, кој и самиот бил тон мајстор на аудиозаписот за песната во неговото музичко студио „Ентерпрајз“. За оние кои се уште не знаат, „Либеро Бенд“ го сочинуваат следниве членови: Вокал – Иван Јованов Тапани – Дејан Стојановиќ Бас Гитара – Александар Темелковски Гитара – Јордан Георгиевски Клавијатури – Александар Тасевски Официјалната промоција на спотот овој пат се случи на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

THIEVERY CORPORATION како музички колектив носи полно концертно искуство од разни светски музичари кои ја обединуваат светската традиција на уникатен и современ начин. „Се радуваме на нашето повторно доаѓање во Скопје, иако првиот пат нашиот настап беше оневозможен поради лошото време, се чувствуваме должни пред македонската публика да дојдеме повторно во Скопје. Затоа, ги повикуваме сите на 20 јуни, на одлична забава!" - велат од THIEVERY CORPORATION во пресрет на утрешниот концерт кој ќе се одржи на стадионот на АРМ, како специјално отворање на фестивалот SKOPJE CALLING 2017. Феноменалниот американски бенд кој го предводат Eric Hilton и Rob Garza доаѓа во Скопје во полн концертен состав, кој брои околу 20 музичари. THIEVERY CORPORATION како музички колектив носи полно концертно искуство од разни светски музичари кои ја обединуваат светската традиција на уникатен и современ начин. Меѓу 20-те музичари на сцена, на бас свири харизматичниот Ashish Vyas, на гитара и ситар свири виртуозниот Rob Myers, додека на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

“Се радуваме на нашето повторно доаѓање во Скопје, иако првиот пат нашиот настап беше оневозможен поради лошото време, се чувствуваме должни пред македонската публика да дојдеме повторно во Скопје. Затоа, ги повикуваме сите на 20-ти јуни, на одлична забава!“, порачуваат од THIEVERY CORPORATION во пресрет на нивниот концерт во Скопје, кој ќе се одржи на стадионот на АРМ, како специјално отворање на фестивалот SKOPJE CALLING 2017. Феноменалниот американски бенд кој го предводат Eric Hilton и Rob Garza доаѓаат во Скопје во полн концертен состав, кој брои околу 20 музичари. THIEVERY CORPORATION како музички колектив носи полно концертно искуство од разни светски музичари кои ја обединуваат светската традиција на уникатен и современ начин. Меѓу 20-те музичари на сцена, на бас свири харизматичниот Ashish Vyas, на гитара и ситар свири виртуозниот Rob Myers, додека на перкусии, пак, Frank Orall и Jeffrey Franca. Звучниот инженеринг, програмирање, ритмичките и хармонските делници во живо ги носи продуцентот на бендот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 121 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 199 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена

Aндерлехт нема да ја раскине соработката со играчот за кого минатото лето плати три милиони евра, но ќе се обидат да го продадат. Скандалот кој се создаде со ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Музичкиот состав „Фидбек Бенд“ подготвува нови песни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: