Музеј на пивото во Прага - паб со мисија

Музеј на пивото во Прага – паб со мисија Во претходните неколку години, пивата од малите пивари станаа многу популарни в Чешка. Овој тренд се одразил и на пабавите во Прага, каде претходно големите брендови имаа монопол. Еден од пабовите кој набавува пиво од целата држава стана жив музеј, па затоа и го добил името прашки музеј на пивото и се наоѓа во центарот на градот. Se Padilla, сопственикот на овој музеј нагласува дека повеќето од пивата ои се служат во овој паб потекнуваат од мали пивари и често не ни можат да се купат во шишиња. Тука се на пр. Starokladenský кое потекнува од местото Кладно, од многу мала пивара во која работат само татко и син, потоа Mazlíček кое е доста појако од обичните пива. Se Padilla нуди 30 различни видови на пиво на точење и се труди секој месец да донесе 5-6 нови врсти. Se Padilla по потекло е од Калифорнија. „Прво се интересирав за виното, пораснав на место каде тоа се произведува. Пиво не пиев и тоа беше така се додека не се доселив овде пред 10-тина година.“ Со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Вчера двајцата осомничени за грабежот на бензинската пумпа на Макпетрол во село Велешта, Струшко, извршен на 3 август, се приведени. Надлежниот јавен обвинител ...
сите 133 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 55 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет, кои што се во ...
сите 137 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Музеј на пивото во Прага - паб со мисија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: