Музеј на пивото во Прага - паб со мисија

Музеј на пивото во Прага – паб со мисија Во претходните неколку години, пивата од малите пивари станаа многу популарни в Чешка. Овој тренд се одразил и на пабавите во Прага, каде претходно големите брендови имаа монопол. Еден од пабовите кој набавува пиво од целата држава стана жив музеј, па затоа и го добил името прашки музеј на пивото и се наоѓа во центарот на градот. Se Padilla, сопственикот на овој музеј нагласува дека повеќето од пивата ои се служат во овој паб потекнуваат од мали пивари и често не ни можат да се купат во шишиња. Тука се на пр. Starokladenský кое потекнува од местото Кладно, од многу мала пивара во која работат само татко и син, потоа Mazlíček кое е доста појако од обичните пива. Se Padilla нуди 30 различни видови на пиво на точење и се труди секој месец да донесе 5-6 нови врсти. Se Padilla по потекло е од Калифорнија. „Прво се интересирав за виното, пораснав на место каде тоа се произведува. Пиво не пиев и тоа беше така се додека не се доселив овде пред 10-тина година.“ Со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во бритнаскиот парламент започна дебата, пред гласањето на недоверба во владата на премиерката Тереза ​​Меј.Во првото обраќање на лидерот на опозициската ...
сите 310 | | | веќе видена

Грчкиот весник „То Вима“ информира дека Преспанскиот договор може да биде ратификуван во грчкиот парламент и со помалку од 151 пратеник, кои инаку му се ...
сите 592 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Музеј на пивото во Прага - паб со мисија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: