Голема годишна награда за архитектура 2017


Во организација на Асоцијација на архитекти на Македонија, во Музеј на град Скопје вечерва со почеток во 19часот , ќе се додели големата годишна награда за реализирано дело од областа на архитектурата.Настанот традиционално се организира под покровителство на Претседателот на Република Македонија,спонзорирана од Македонска авторска агенција и п​оддржана од Министерство за Култура.
| | веќе видена | слични
4 копии

Меморијалниот музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје за време на НОВ (1941-1944) денеска ќе биде отворен. Посетителите ќе можат да ја погледнат постојаната поставка „Хероите на градот на Вардар“ на авторката Зоја Богдановска, виш кустос историчар. Меморијалниот музеј на илегалните работилници е сместен на левиот брег на реката Вардар, на кејот „Димитар Влахов“, зад Археолошкиот музеј на Македонија. Новата изменета и надополнета поставка е сместена во целосно санираниот простор на тајната работилница, зачувана во својот автентичен изглед, која во 1981 година била пренаменета во музеј. Со поставувањето на деведесетина зачувани музејски експонати се будат сеќавањата за илегалната работилница што се користела за изработка на оружје за партизанските одреди, но и други експонати коишто се поврзани со времето на Втората светска војна. Со повторното отворање на Меморијалниот музеј на илегалните работилници, Музејот на град Скопје го добива својот втор депанданс во стариот дел на градот, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Постојана поставка, наречена „Хероите на градот на Вардар“, ќе биде отворена утре во обновениот Меморијален музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје за време на НОВ (1941-1944), сместен на левиот брег на реката Вардар. Поставката во објектот на кејот Димитар Влахов зад Археолошкиот музеј на Македонија свечено ќе ја отвори скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Новата изменета и надополнета поставка, чиј автор е Зоја Богдановска, виш кустос историчар, сместена е во целосно санираниот простор на тајната работилница, зачуван во својот автентичен изглед, која во 1981 година била пренаменета во музеј, информираат од Град Скопје. Оттаму додаваат дека со поставувањето деведесетина зачувани музејски експонати се будат сеќавањата за илегалната работилница што се користела за изработка на оружје за партизанските одреди, но и други експонати што се поврзани со времето на Втората светска војна. Со повторното отворање на Меморијалниот музеј на илегалните работилници, Музејот на град Скопје го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалникот Петре Шилегов, утре (4 јануари 2018 година, четврток) во 11 часот ќе ја отвори постојаната поставка „Хероите на градот на Вардар“, во Меморијалниот музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје за време на НОВ (1941-1944), сместен на левиот брег на реката Вардар, на кеј „Димитар Влахов“, зад Археолошкиот музеј на Македонија. Новата изменета и надополнета поставка, чиј автор е Зоја Богдановска, виш кустос историчар, сместена е во целосно санираниот простор на тајната работилница, зачуван во својот автентичен изглед, којашто во 1981 година била пренаменета во музеј. Со поставувањето на деведесетина зачувани музејски експонати се будат сеќавањата за илегалната работилница што се користела за изработка на оружје за партизанските одреди, но и други експонати коишто се поврзани со времето на Втората светска војна. Со повторното отворање на Меморијалниот музеј на илегалните работилници, Музејот на град Скопје го добива својот втор депанданс во стариот дел на градот, кој е ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Индустрискиот објект за полнење и флаширање на природна вода „МАYA“ во с. Гари на архитектот Александар Карангелов е најуспешното архитектонско дело во 2017 година. Големата годишна награда што ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија, ја врачи Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, кој е покровител на манифестацијата. „Уверен сум дека Големата годишна награда, но и другите активности на Сојузот на архитекти ќе придонесат повторно да го сфатиме значењето и насушната потреба од простор, светлина и ред. Потребата од зданија по мерка на човекот кои ќе бидат белег на нашето секојдневие, но и наследство за идните генерации“, рече претседателот Иванов на доделувањето на наградата што се одржа во Музејот на град Скопје. Македонскиот претседател упати порака до институциите и до целото македонско општество да се овозможи повеќе простор за архитектите. Тој подвлече дека за тоа е секогаш потребен интензивен економски и технолошки развој, но и постојано збогатување на духовното и ...
| | веќе видена | слични

Големата годишна награда што ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија, ја врачи претседателот на Република Македонија,  Ѓорге Иванов, кој е покровител на манифестацијата. - Уверен сум дека Големата годишна награда, но и другите активности на Сојузот на архитекти ќе придонесат повторно да го сфатиме значењето и насушната потреба од простор, светлина и ред. Потребата од зданија по мерка на човекот кои ќе бидат белег на нашето секојдневие, но и наследство за идните генерации, рече претседателот Иванов на доделувањето на наградата што се одржа во Музејот на град Скопје. Македонскиот претседател упати порака до институциите и до целото македонско општество да се овозможи повеќе простор за архитектите. Тој подвлече дека за тоа е секогаш потребен интензивен економски и технолошки развој, но и постојано збогатување на духовното и надградување на естетските критериуми.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, вечерва во Музејот на град Скопје ја додели Големата годишна награда за архитектонско дело во 2017 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Ако се суди по настапите на партиските лидери, на вчерашните претседателски избори победија сите. „Стево, честитам за победата во првиот круг.“ – изјави првиот ...
сите 391 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 182 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 201 | | | веќе видена

Стево Пендаровски освои 321.201 глас наспроти 316.872 на Гордана Сиљановска Давкова и 79.169 гласови на Блерим Рекаи, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев ...
сите 332 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Голема годишна награда за архитектура 2017

Од:
До кого (е-маил):
Порака: