Муслиманите на Балканот го отфрлија т.н. калифат на ИСИЛ

Граѓаните од различни земји во регионот велат дека припаѓаат во Европа. Мажи на дневна молитва во Скопје. Многу Муслимани на Балканот велат дека не го признаваат водачот на ИСИЛ Бакр ал Багдади за свој калиф, наспроти тврдењето на терористичкиот водач. [AФП] Иако терористичката група Исламска држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) го прогласи својот водач, Абу Бакр ал Багдади, за калиф и водач на муслиманското население во светот, многумина на Балканот велат дека Ал Багдади не е ништо повеќе од закана за мирот и за Европа. „Косово никогаш не може да биде дел од ориенталите проекти, чија цел е насочена против албанската нација и нејзиното постоење“, рече Луме Бериша од Косово за SETimes. Ифета Хандан, жена која наодамна носеше хиџаб на улица во Сараево, се согласува. „Не сакам никаков вид агресија во религијата и се надевам дека оваа приказна ќе ја заобиколи Босна, земја со многу сопствени проблеми“, рече Хандан за SETimes. Калифатот на ИСИЛ смета дека се негови териториите кои вклучуваат дел од Ирак и Сирија, но ...
| | веќе видена | слични

Ирачките сили продолжуваат со противофанзивата за враќање на контролата врз градот Тикрит на северот на земјата, откако сунитските џихадисти, кои освоија големи делови од територијата во Ирак и во Сирија, прогласија „калифат“. Во различни делови на Тикрит траат борбите меѓу милитантите и владините сили кои се поддржани од армиски хеликоптери. Бунтовниците, предводени од организацијата Исламска држава Ирак и Левант(ИСИЛ), која се одвои од Ал Каеда, ја презедоа контролата врз Тикрит овој месец. Во меѓувреме, ирачката влада соопшти дека пристигнале првите пет авиони Сухој од Русија кои треба да помогнат во борбата против милитантите. ИСИЛ вчера прогласи „калифат“ или Исламска држава што се протега од Алепо во северна Сирија до провинцијата Дијала во Ирак. Во аудио снимката објавена на интернет, Исламската држава Ирак и Левант соопштува дека се преименува во Исламска држава и го прогласи својот шеф Абу Бакр ал-Багдади за „калиф„ и „водач на сите муслимани“.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Муслиманите на Балканот го отфрлија т.н. калифат на ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: