Обвинувањата на Мурињо добиваат на тежина – што навистина се случуваше на гласањето?

2 копии

Жозе Мурињо повторно се најде во центарот на вниманието кај фудбалската јавност. Португалскиот тренер на клупата на Реал Мадрид пред неколку дена изјави дека на доделувањето на наградата за најдобар тренер не отишол бидејќи гласањето било наместено. За најдобар тренер беше прогласен селекторот на Шпанија, Винсенте Дел Боске. Како што пренесува Marca, сега во приказната се вклучени и нашиот капитен Горан Пандев, како и двајца португалци кои работат како селектори: Пауло Дуарте (Габон) и Карлош Мануел (Гвинеа Бисао). Мурињо верува дека Пандев кого го тренираше во Интер, гласал за него но според официјалните податоци нашиот репрезентативец го дал гласот на Дел Боске, Роберто Манчини и Јирген Клоп. Сомнежите на португалецот ги потврдија и зборовите на нашиот Горан. “Гласав за Мурињо и убеден сум дека во текот на гласањето се случуваа чудни работи. Според нив сум гласал за Дел Боске но тоа не е точни. Гласот го дадов за Мурињо”. Се огласи и Дуиарте кој изјави дека не можел да гласа за својот сонародник бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, јавно му се заблагодари на македонскиот капитен Горан Пандев за искреноста и за храброста што му ја даде истакнувајќи го својот став дека гласал токму за Португалецот, а не за Висенте Дел Боске во изборот на ФИФА. Иако Светската фудбалска организација објави јавен документ во кој е видливо дека Пандев гласал за Дел Боске, сепак, јасно е дека тоа не е неговиот потпис, што го потенцира и самиот фудбалер. „Морам да му изразам јавна благодарност на Горан Пандев, не беше лесно да се стори тоа што го направи тој, истакнувајќи го во јавноста своето мислење. Беше јасен и конкретен. Сакам да му се заблагодарам за неговата искреност и за храброста што ја има“ , изјави Жозе Мурињо на фудбалска свеченост во Сетубал, каде што се појави како почесен гостин. Тој најави дека можеби многумина ќе изненади неговата идна одлука за продолжување на тренерска кариера. „Што ќе се случи по крајот на сезоната?! Тоа можеби многумина ќе ги изненади. Можеби ќе се случи нешто што никој не може да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

акедонскиот најдобар фудбалер за италијанските медиуми изјави дека потписот на факсот испратен до ФИФА со гласовите во изборот за тренер на годината не е негов. Сагата околу гласањето на Горан Пандев во изборот на ФИФА за најдобар светски тренер за 2012 година продолжува, откако македонскиот ас уште еднаш демантираше дека го дал својот глас на Висенте дел Боске. ФИФА дури објави документ испратен преку факс од ФФМ каде се гледа дека Пандев дал пет гласа за Дел Боске, три за Манчини и еден за Клоп. Сепак, се ќе беше во ред доколку не беше спорен потписот. Имено, италијанските медиуми споредија потписи на Пандев кои воопшто не наликуваат на оној кој се наоѓа на факсот испратен до ФФМ, а и самиот фудбалер призна дека потписот не е негов. „Ниту е тоа мојот потпис на документот што беше објавен, ниту пак имам твитер-профил за да се извинам некому. Може да покажуваат што сакаат, но јас знам дека гласав за Жозе Мурињо , тој е најдобар тренер според мене и сите го знаат тоа“, дециден е во својот став ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо застана во одбрана на македонскиот фудбалер Горан Пандев кој тврдеше дека својот глас го дал за него во изборот за најдобар тренер, но челниците на ФИФА покажаа дека таквите наводи спрема објавените документи, не се точни. „Имав само една намера, луѓето да дознаат зошто не бев на церемонијата во Торино. Ми рекоа дека работите не се чисти во врска со гласањето, што на крајот се покажало како точно“.Мурињо особено му се заблагодари на македонскиот интернационалец Горан Пандев.„Исто така, би сакал да се заблагодарам на еден човек од многуте кои ме повикале кога ми јавија што се случува. Му се заблагодарувам на оној кој имаше чест и храброст јавно да каже околу оваа ситуација, бидејќи другите сакаа да останат анонимни“.
| | веќе видена | слични

На манифестацијата одржана во чест на Жозе Мурињо во Сетубал, португалскиот стручњак говореше за неодамнешната полемика околу гласовите за најдобар тренер во 2012-та година. Жозе Мурињо застана во одбрана на македонскиот фудбалер Горан Пандев кој тврдеше дека својот глас го дал за него во изборот за најдобар тренер, но челниците на ФИФА покажаа дека таквите наводи спрема објавените документи, не се точни. “Имав само една намера, луѓето да дознаат зошто не бев на церемонијата во Торино. Ми рекоа дека работите не се “чисти“ во врска со гласањето, што на крајот се покажало како точно“. “Веројатно поради тоа не сум ја освоил наградата, но тоа не е единствен проблем, сега нештата се уште појасни. Сега дури во овој момент не можат да ме критикуваат што не бев присутен на доделувањето на наградите“, рече Мурињо не посакувајќи ништо повеќе да каже по тој повод. Мурињо особено му се заблагодари на македонскиот интернационалец Горан Пандев. “Исто така, би сакал да се заблагодарам на еден човек од многуте кои ме ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот од Наполи и репрезентацијата на Македонија и уште е во центарот на вниманието поради тврдењата дека тој гласал за Жозе Мурињо во изборот за најдобар тренер според ФИФАСепак, македонскиот портал mkd.mk објавен е официјален документ добиен од ФИФА на кој евидентно е дека Пандев гласал за Дел Боске за кој дал пет поени, Манчини му било дадено три, а еден за Јирген Клоп.Мурињо, според тоа, во неговиот лист, го немаше никаде, иако пред неколку дена, го тврдеше спротивното и непотребно крена ”голема” прашина.По откривање на службениот документ, на Твитер се појави и наводно признание и извинување на Пандев за се што се случило, а потоа се огласи и Наполи, со соопштението дека Пандев дека нема приватен профил на Фејсбук или Твитер …
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжува сапуницата околу изборот за најдобар тренер во 2012-тата година и гласот на нашиот капитен Горан Пандев. Откако вчера беше објавен документот испратен до ФИФА, реагираше македонскиот најдобар фудбалер. Во изјавата што ја пренесуваат неколку медиуми во Италија, Пандев вели: "Потписот не е мој, јас гласав за Мурињо". Целата приказна стартуваше од тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, кој во текот на минатата недела изјави дека изборот е лажиран и дека дел од "неговите" гласови му биле припишани на освојувачот на признанието селекторот на Шпанија, Висенте дел Боске.
| | веќе видена | слични

Откако вчера во медиумите се појави документот на ФИФА во кој јасно се гледа дека Горан Пандев гласал за Дел Боске, нашиот капитен веднаш демантираше со што контроверзите околу гласањето за најдобар тренер добиваат на тежина. "Можам само да кажам дека потписот на факсот не е мој. Мурињо ми е омилен тренер, сите го знаат тоа", изјави Пандев за "Калчомеркато". Според документот кој вчера го објавивме, Пандев гласал за Дел Боске, Јирген Клоп и Роберто Манчини, но капитенот на македонската репрезентација тврди дека тоа не се негови гласови. "Сите знаеме дека чудни работи се случуваат", вели Пандев. Од ФИФА се заинтересирани да го решат прашањето, но велат дека тоа е документот кој им го испратиле од ФФМ. Останува нејасно дали е фалсификуван потписот на нашиот капитен и доколку е така, кој и зошто го сторил тоа.
| | веќе видена | слични

Сагата околу гласањето на Горан Пандев во изборот на ФИФА за најдобар светски тренер за 2012 година продолжува, откако македонскиот ас уште еднаш демантираше дека го дал својот глас на Висенте дел Боске. ФИФА во текот на вчерашниот ден, десетина часа пред значајниот меч со Белгија, обелодени документ на кој стои потписот на Пандев, а јасно се гледа дека трите гласа му се дадени на актуелниот шпански селектор. Веднаш потоа се појави и информација дека македонскиот капитен преку својот твитер-профил се извинил за сите случувања, но Пандев јасно стави до знаење дека тоа не е случај. „ Ниту е тоа мојот потпис на документот што беше објавен, ниту пак имам твитер-профил за да се извинам некому. Може да покажуваат што сакаат, но јас знам дека гласав за Жозе Мурињо, тој е најдобар тренер според мене и сите го знаат тоа “ - дециден е во својот став најдобриот македонски фудбалер. Останува да се види дали Пандев јавно ќе побара да се дознае кој гласал во негово име и го злоупотребил неговиот потпис, кога е толку ...
| | веќе видена | слични

За кого го даде Пандев својот глас при изборот за најдобар тренер. Откако во текот на вчерашниот ден ФИФА го објави документот на кој се гледа дека Горан Пандев не гласал за Мурињо, се огласи нашиот капитен. "Потписот не е мој, јас гласав за Мурињо" - изјави Пандев за италијанските медиуми. Дали Пандев ја зборува вистината и дали неговиот потпис е фалсификуван останува да видиме во иднина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обвинувањата на Мурињо добиваат на тежина – што навистина се случуваше на гласањето?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: