Шалке и Арсенал ремизираа, Олимпијакос ќе ги напаѓа од сенка

Фудбалерите на Шалке и Арсенал ремизираа во рамките од 4. коло од групната фаза во ЛШ. Натпреварот заврши 2:2, а двете екипи и натаму се на првите две места кои водат во следната фаза. Гостите од Арсенал почнаа фуриозно и по триесеттина минути имаа високо водство од 0:2 со головите на Волкот и Жиру. Домаќините беа долго време во шок, а токму пред крајот на првиот дел Хунтелар намали на 1:2. Во вториот дел домашните беа доста посигурни, па имаа повеќе од играта. Во 67. минута тоа го искористи Фарфан кој изедначи на 2:2 и го постави конечниот резултат на овој натпревар. Во Пиреја пак Олимпијакос забележа уште една победа над Монпеље и ги одржува шансите за пласман во нокаут-фазата. Грците рано го отворија резултатот со голот на Мачадо, со овој резултат се замина и на полувреме. Во 66. минута гостите од пенал преку Белханда изендачија на 1:1. Сепак, домаќините го имаа последниот збор и со головите на Греко и Митроглоу во 80. и 82. минута стигнаа до значајна победа. Табела: Шалке 8, Арсенал 7, Олимпијакос 6, ...
| | веќе видена | слични

Како и неговиот тренер, така и заменик-капитенот на Манчестер Сити, Јаја Туре, вината за ремито на последниот натпревар од Лигата на шампионите, против Ајакс, ја лоцираше во главниот и во линискиот судија. - Судијата го одлучи натпреварот. Не досуди два чисти удари од белата точка, еден во првото и еден во второто полувреме. Имаше чист фаул врз Марио. Убеден сум дека немавме среќа на тој натпревар, но Ајакс е добар тим и игра многу добро, изјави репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска.
| | веќе видена | слични

По ремито против Ајакс со 2-2, Манчестер сити е пред испаѓање од групната фаза од ЛШ втора сезона по ред, а од групите А, Б, Ц и Д пласман во осминафиналето веќе обезбедија Порто и Малага ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ Мултимилионскиот тим на Манчестер сити е пред елиминација од фудбалската Лига на шампиони по ремито 2-2 дома со Ајакс, кој во вторникот на „Етихад“ истрча со повеќе од 200 милиони евра поевтин состав. Шампионот на Англија, поддржан од милијардите на катарскиот шеик Мансур, стана еден од најскапите тимови на денешницата, па за првата постава против Ајакс се потрошени 218 милиони евра. За разлика од „граѓаните“, за првите едимаесетмина од тимот од Амстердам, кој важи дека има еден од најреномираните младински системи во светот, биле дадени едвај четири милиони евра, бидејќи повеќето се регрутирани од подмладокот. Но дека парите не играат на теренот покажа токму овој дуел, па откако во претходното коло во Амстердам домаќинот славеше со 3-1, во Манчестер Ајакс беше во водство со 2-0, за на крајот да ...
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед, Порто и Малага се трите екипи кои по четвртата рунда обезбедија пласман во нок аут фазата од Лигата Шампиони. “Црвените ѓаволи“ одново со пресврт славеа над Брага овој пат со 3-1. Јунајтед резултатот во своја корист го сврти и на Олд Трафорд во третото коло кога имаа негатива 2-0. Порто со десет бодови e првопласиран во групата А пред францускиот ПСЖ со девет бодови. Португалците имаат обезбедено пласман, но сеуште се во трка за “светците“ за првата позиција која носи “полесен“ противник во 1/8 финалето. Не Реал Мадрид или Барселона, Малага е шпанската екипа која осигура “мирна зима“ во Лигата на Шампиони. Избраниците на Пелегрини по четири меча имаат десет бодови пред Милан со пет и Андерлехт четири и Зенит со три. Мх.П.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако заплетот во „групата на смртта“ се покажа уште подраматичен од што големите ривали во Лигата на шампионите очекуваа, пред расплетот, се менуваат и плановите. Екипата на Реал Мадрид благодарение на голот на Месут Озил во последните моменти од натпреварот против Борусија Дортмунд, успеа да избегне пораз и стигна до 2:2 реми, во рамките на четвртото коло од Д групата од шампионската лига. Иако конкуренцијата е повеќе од остра (Манчестер Сити, Борусија Дортмунд и Ајакс) Реал Мадрид од почетокот важеше за голем фаворит за првата позиција во шампионското друштво од најнеизвесната група. Сепак, сега на „Кралевите“ им се смешка второто место, а тие се чини, се презадоволни со ваквиот евентуален епилог. Пред се тренерот Жозе Мурињо. Португалецот смета дека други екипи би требало да стравуваат доколку Мадриѓаните на крајот на овој сегмент не бидат првопласирани. „Играме во најтешката група во Лигата на шампионите. Ако завршиме на второто место, тоа би можело да биде проблем за првопласираните тимови во ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, изјави дека не е посебно загрижен поради пласманот на неговиот клуб во групата Д од Лигата на шампионите. „Кога ја освоив Лигата на шампионите двапати бев втор во групата. Со Порто бев зад Реал, игравме со Манчестер јунајтед и поминавме. Слично беше и со Интер, игравме со Челси во осминафиналето и поминавме понатаму. Не сум суеверен, но ова доволно ми потврдува дека не е важно дали ќе завршиш на првото или на второто место во групата“ , истакна контроверзниот португалски стратег. Во 2004 година со Порто Мурињо за првпат ја освои Лигата на шампионите, а истиот подвиг му појде од рака и во 2010 година со милански Интер, кога член беше и македонскиот ас Горан Пандев, со што стана само третиот стратег кој што ја освоил ЛШ со два различни клуба. Пред него, тоа им успеа само на Ернст Хапел со Фејнорд и Хамбургер, и на Отмар Хицфелд со Борусија Дортмунд и Баерн Минхен.
| | веќе видена | слични

Реал (М) и Манчестер Сити на свој терен спасуваа бод во дуелите со Борусија (Д) и Ајакс Малку фалеше, само неколку секунди, фудбалерите на Борусија од Дортмунд да забележат уште една победа, но сега во Шпанија, над најтрофејниот клуб во најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Најголем "виновник", за неочекуваното реми од 2:2, е одличниот плејмејкер на Реал (М), Месут Озил, кој ја погоди гостинската мрежа во судиското продолжение и го спаси "кралскиот клуб" од уште еден, заслужен пораз. - Ако се пласираме во следната рунда и ако завршиме како втори во најтешката група, тогаш голем проблем ќе имаат останатите клубови кои завршиле како први во нивната група. Два пати сум славел во Лигата на шампиони и два пати моите тимови завршуваа како втори во групата. Нема потреба од некаква драма. Направивме две грешки, а таквите грешки веднаш ги казнуваат големите клубови. Повеќе ми се допаѓаше играта во второто полувреме, изјави предводникот на Реал (М), Жозе Мурињо. Иако треба да одиграат уште два ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, се обидува да ја смири тензијата по ремито што „кралевите“ го остварија на домашен терен против Борусија Дортмунд, а од пораз се спасија во последните минути од средбата. Од слободен удар погоди Месут Озил и донесе бод за Реал, но, сепак, засега тимот на Жозе Мурињо е второпласиран во групата. „Тоа не е проблем. Досега двапати ја освојував Лигата на шампионите, а и во двата наврати бев второпласиран со мојот тим во групната фаза“, смирува Мурињо. Сепак, шпанските медиуми го „боцкаат“ Португалецот дека Реал Мадрид не игра на посакуваното ниво. „Одигравме квалитетен меч, а Борусија Дортмунд игра одличен фудбал. Подобро да бидете во ваква група и да играте квалитетен фудбал, па дури и да сте второпласирани, отколку да бидете во група во која се игра фудбал на нивото на Лигата на Европа“, истакна португалскиот стратег.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид, Манчестер сити, Милан и Шалке пред своите навивачи избегнаа порази Двете најтрофејни екипи во европскиот фудбал, Реал Мадрид и Милан, се спасуваа од пораз на свој терен, но останаа на второто место во своите групи по 4. коло во Лигата на шампионите. Шансата да ја минат групната фаза на теорија ја сведе англискиот Манчестер сити, кој избегна пораз пред своите навивачи во пресметката со Ајакс (2-2). „Kралскиот клуб“ од Мадрид во претпоследната минута од мечот се спаси од пораз на својот „Сантијаго Бернабеу“ против германскиот шампион Борусија Дортмунд. Деветкратниот европски првак моментно е на второто место во „групата на смртта“, каде што Борусија е единствениот тим без пораз. И покрај тоа што не им оди како што посакуваше, тренерот на „кралевите“ Жозе Мурињо не е многу загрижен. - Ова не преставува никаква драма за мене. Двапати ја имам освојувано Лигата на шампионите и во двата случаја екипите во групната фаза завршуваа како втори. Сега сме во многу силна група и нема да преставува никаков ...
| | веќе видена | слични

На двата натпревари во четвртото коло од групата Д во ЛШ имаше многу голови. Благодарение на Озил Борусија не ги однесе бодовите од Бернабеу, Сити и Ајакс ги поделија бодовите, иако Холанѓаните водеа со 2:0. Реал М. : Дортмунд 2-2 Линк: http://rutube.ru/video/71956ee97c63cd72f8c8dc1a14bbb652/#.UJp3teRlWT8 Ман.Сити : Ајакс 2-2 Линк: http://rutube.ru/video/020ed3743aa7f8a12437ad9fc35ac591/#.UJp30eRlWT8
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 39 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шалке и Арсенал ремизираа, Олимпијакос ќе ги напаѓа од сенка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: