Фото вест: Мурињо го чека судијата Тешеира на паркингот на Камп Ноу

По синоќешниот натпревар помеѓу Барселона и Реал Мадрид (2:2) , во рамките на четвртфиналето од шпанскиот Кралски куп, Жозе Мурињо го сочекал главниот арбитар на мечот Фернандо Тешеира Витиенес и неговите помошници на паркингот на Камп Ноу со цел „да им објасни некои работи...“ Како што пишува „Мундо Депортиво“, Мурињо точно знае каде е паркингот за судиите уште од времето кога работел во Барселона. Кога се појавиле судиите, „Специјалниот“ пред новинарите на Мундо Депортиво, очигледно незадоволен од делењето на правдата на мечот од непосредна близина му порачал на Тешеира: “Каков комедијант... Па, толку ли ти се допаѓа да ги дупиш професиналците...“
| | веќе видена | слични

Освен што му подарија торта со натпис "Честито, Мистер", играчите на Реал му испеаја и песна на својот тренер Најекспонираниот фудбалски тренер на денешницата, Жозе Мурињо, го прослави својот 49. роденден во тренинг-базата на Реал (Мадрид) во Валдебебас. Португалецот на терен ги дуваше свеќичките на тортата што му ја подарија играчите на "кралскиот клуб" пред тренингот во четвртокот навечер. Играчите од подмладокот на Реал, Икер Касилјас и Серхио Рамос, кои се првиот и вториот капитен, на својот тренер му подарија торта со натпис "Честито, Мистер". Расположението во Реал очигледно е добро и покрај испаѓањето од Купот на Кралот. Во последното "Ел класико" гигантот од престолнината ја надигра Барселона на "Ноу Камп", но стигна само до 2:2. Добрата игра се чини ја крена самодовербата на составот, кој без колебање покажа дека одново го поддржува својот тренер. Освен со тортата мега ѕвездите го изненадија Мурињо и со своите пејачки можности за време на хорскиот поздрав за неговиот роденден. Покажувањето на ...
| | веќе видена | слични

“Не сакам воопшто да зборувам за судиите”, рекол Жозе Мурињо на прес-конференцијата после натпреварот кој заврши со резултат 2-2. “Барселона” поради победата од 2-1 на првиот натпревар го исфрли “Реал Мадрид” во четвртфиналето од “Купот на Кралот”. “Мундо депортиво” објави фотографија како Португалецот ги чека судиите на паркингот предвиден за нив на “Камп Ноу”. Кога се симнале судиите и помошниците Мурињо се приближил до Витиенес, главниот судија на натпреварот и му рекол: “Браво уметниче, баш сакаш да не заеб…. нас професионалците”. Го кажал тоа се завртел и си заминал. На натпреварот имаше многу дискутабилни одлуки, а факт е дека Мурињо секогаш ги обвинува судиите. Оваа сезона во пет натпревари против “Барселона” успеа да извлече само 2 ремија. Судиите му го расипаа 49. роденден кој го прослави вчера. Кога ги дувал свеќичките на тортата сигурно си замислил желба конечно да ја победи “Барселона”. Следна можност ќе има на 22 април. Слични написи Фудбал во Иран: Прст во газот за постигнатиот гол! (видео) ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо не издржал и морал уште еднаш да се соочи со судијата по ремито со Барселона (2:2) во реванш мечот од кралскиот Куп и новото ел класико кое Мадридѓани го завршија со наведнати глави, тврдат шпанските медиуми. Реал на "Камп Ноу" успеа да ја стигне предноста на Барса, но тоа не беше доволно за пласман во следната рунда, а Португалецот бил дополнително изнервиран што уште еден дуел со вечните ривали неговиот тим го завршил со десет играчи по црвениот картон за Серхио Рамос. Мурињо наводно отишол на паркингот на стадионот, ми пришол на судијата Тешеира и в лице му проговорил: "Баш си ти некој судија, зошто закате да зафркавате професионалци...?" - ги пренесуваат шпанските медиуми зборовите на Мурињо.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо е на насловните страници на шпанските медиуми по четвртфиналниот дуел со Барселона во Купот на кралот каде „кралевите“ доживеаја елиминација. Реванш натпреварот помеѓу Барселона и Реал Мадрид во Купот на кралот заврши 2:2 што значеше и полуфинале за Каталонците и воедно елиминација за „кралевите“ со вкупен резултат од 4:3. По овој меч медиумите се повеќе се заминаваат со она што се случуваше на теренот, но и надвор од него. Во таборот на Реал се гневни на судијата Тешеира Витанес. „Кралевите“ реагираат на многу работи, почнувајќи од поништен гол, неоправдано исклучување на Серхио Рамос, па до недосудени два удари од единаесет метри, како и кусото судиско продолжение на мечот. Така, „Ел Мундо“ пишува дека Мурињо го пречекал судијата Витанес на паркингот по завршувањето на натпреварот и му рекол: - Ти си вистински уметник, како само сакаш да ги заеб.. професионалците! . Од друга страна, пак, „Марка“ пишува дека Мурињо наводно на судијата му рекол: - Тешеира крадецу, сега ...
| | веќе видена | слични

Каталонските весници објавија дека Мурињо го навредувал судијата во гаражата на стадионот. Реал и Мурињо се незадоволни од судењето, а после натпреварот судијата им рекол дека Барса не може да биде победена. Наводно Мурињо го навредувал судијата пред автобусот на Реал да го напушти стадионот. Овие информации се уште не се потврдени, останува да видиме дали судијата ќе го пријави случајот.
| | веќе видена | слични

Најголемиот приговор од редовите на Реал оди на поништениот погодок на Серхио Рамос, кога е досуден прекршок во напад при резултат 2:2 Екипата на Барселона се пласираше во 1/2-финалната фаза од Купот на Шпанија, откако без победник заврши реванш-дуелот со Реал (Мадрид) на "Ноу Камп" - 2:2. Меѓутоа, "кралевите" никогаш во последните неколку сезони не одиграле подобро против вечниот ривал и само факторот среќа е пресуден за елиминацијата на последниот освојувач на драгоцениот пехар. На првиот натпревар во Мадрид Барселона славеше со 2:1. Избраниците на Жозе Мурињо создадоа седум, осум чисти шанси, две беа крунисани со гол, додека каталонскиот гигант упати два посериозни удари кон голот на Касилјас и двата завршија во противничката мрежа. Дуелот на "Ноу Камп" ќе биде запаметен и по грубата игра на фудбалери на Реал (М) кои заработија осум жолти картони и еден црвен (Серхио Рамос). - И ние ќе одигравме како Реал (М) ако бевме во таква ситуација. Честитки до моите фудбалери. Реал (М) одигра одлично на реваншот, ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, барал одговори од судијата Фернандо Тешеира за неговите чудни одлуки на „Ел Класико“ и по натпреварот, пишува шпанскиот „Мундо депортиво“. Тој решил да го сочека делителот на правдата на паркингот на „Камп Ноу“... Не, сепак, не се случила физичка пресметка, но Мурињо морал да го задоволи своето его со прашањето „Ало, уметнику, дали ти е убаво кога се заебаваш со професионалци“? Мурињо и на прес конференцијата по мечот на „Камп Ноу“, на кој Реал Мадрид одигра 2-2 и доживеа елиминација од Барселона во Купот на Шпанија истакна дека неговите фудбалери во соблекувалната се жалеле на помошта што Каталонците секогаш ја имаат од судијата. „Јас нема да го коментирам судењето. Но, моите фудбалери во соблекувалната велат дека Барселона е непобедлива токму поради помошта што ја добива. Знам што се случува на „Камп Ноу“, овде сум бил и со Челси, и со Интер, и со Реал Мадрид. Секогаш е исто кога ќе им загусти“, изјави Жозе Мурињо. На Реал Мадрид на гостувањето против ...
| | веќе видена | слични

Мадриѓаните одиграа најдобар меч сезонава, но не успеаја да го елиминираат конкурентот во четвртфиналето од Купот (2:2) Реал Мадрид никогаш подобар. Но и таков остана само на чекор до подвиг против Барселона во реваншот од Купот на кралот. Иако, од самиот старт мадриѓаните го диктираа темпото со неверојатен пресинг длабоко во одбранбената зона на противникот и имаа одлични шанси преку Игуаин, Роналдо и Озил, Барселона го заврши првото полувреме со предност од 2:0 (Педро по феноменалната асистенција на Меси и Алвеш - еврогол кој не го бранеа двајца Касилјеси). Во вториот дел Мурињо и неговите фудбалери не се предадоа. Напротив продолжија уште поангажирано. Најпрвин Рамос постигна гол, кој му беше поништен. Спорен момент, кој дополнително ги разгоре страстите. Конечно во 69. минута Роналдо намали на 1:2, а само две минути подоцна Бензема со извонреден потег го израмни резултатот. Имаше Реал уште дваесетина минути за победа и елиминација на Барселона, но тоа не се случи. Ниту овој натпревар не мина без црвен ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот победник во шпанскиот Kуп, Реал, е елиминиран во четвртфиналната рунда од лутиот ривал Барселона, откако на реваншот немаше сили да направи целосен резултатски пресврт (2-2) Најголемите шпански фудбалски ривали Барселона и Реал Мадрид одиграа 2-2 на „Kамп Ноу“. Резултат што го испрати каталонскиот гигант во полуфиналето на Kупот. Барселона оди понатаму благодарение на победата од 2-1 во првиот меч, одигран во Мадрид. Барса имаше комотна предност со погодоците на Педро и Алвеш на крајот од првото полувреме, но Реал не се предаде. Роналдо и Бензема беа прецизни за 2-2, но „кралскиот клуб“ во последните 20 минути не направи целосен резултатски пресврт. Ова беше 218 меч на лутите ривали. Двете екипи имаат по 86 триумфи, додека ова беше 46 меч што заврши без победник. - Заслужено одиме понатаму. Реал е голем тим и затоа ова е голем триумф. Противникот физички е многу силен и не можевме долго да ја држиме топката кај нас. Секогаш е тешко да се елиминира Реал и затоа сме задоволни – вели тренерот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 397 | | | веќе видена

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 46 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 347 | | | веќе видена

“Очекувајте пукање од сите топови...“Поради моменталната медиумска афера во која се наоѓа, поедини медиуми го довеле во прашање настапот на Јелена Карлеуша на ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фото вест: Мурињо го чека судијата Тешеира на паркингот на Камп Ноу

Од:
До кого (е-маил):
Порака: