Премиерлига: Манчестер Јунајтед во финишот славеше во дербито против Арсенал! (ВИДЕО)


Фудбалерите на Манчестер Јунајтед го совладаа Арсенал со 2:1 во дербито од Премиерлигата… Пол Погба му донесе предност на домаќинот во 16. минута, но Арсенал израмни со голот на Хенрик Мхитарјан во 51. Ерменцот не го прослави голот, иако ниту самиот не се прослави на „Олд Трафорд“ пред трансферот во Лондон. Потоа, Јунајтед во финишотја затресе мрежата на Арсенал, но голот на Маркус Решфорд беше поништен поради офсајд. Сепак, во последните минути, поточно 91-та, резервниот играч на „црвените ѓаволи“ Маруан Фелаини постигна гол вреден победа и големо славје во Манчестер. Да додадеме уште дека шампионот Манчестер Сити ја оправда фаворитската улога на гостувањето во Лондон кај Вест Хем (1:4). Премиерлига, 36. коло Недела, резултати: Вест Хем-Манчестер Сити 1:4 Манчестер Јунајтед-Арсенал 2:1 Табела: 1.Манчестер Сити 93 бодови 2.Манчестер Јунајтед 77 3.Ливерпул 72 4.Тотенхем 68 5.Челзи 66 6.Арсенал 57 7.Барнли 54 — 18.Саутемптон 32 19.Стоук 30 20. Вест Бромвич 28
| | веќе видена | слични

Заминувањето на Антони Марсијал од „Олд Трафорд“ изгледа само формалност, откако менаџерот Жозе Мурињо бил подготвен да даде „зелено светло“ за негов трансфер во Јувентус. 22-годишниот Французин ретко беше во стартниот тим на Мурињо по доаѓањето на Алексис Санчез во јануари и според италијанскиот „Тутоспорт“, тој ќе добие дозвола да побара место каде што ќе си ја подобри кариерата, најверојатно во Серија А. Марсијал посебно беше критикуван од својот тренер заедно со Маркус Рашфорд во петокот, по изненадувачкиот 1:0 пораз од Брајтон. „Сега го имате одговорот на прашањето зошто секогаш игра Ромелу Лукаку. Најверојатно не сме доволно добри индивидуално како што мислат некои луѓе“, изјави Мурињо. Сепак, има многумина кои веруваат во талентот на Марсијал, посебно во Италија и Шпанија, така што тој нема да има проблем да си најде тим. Фото : ЕПА
| | веќе видена | слични
2 копии

Нов договор на линија Манчестер Јунајтед-Челзи може да се случи ова лето, објави „Мирор“. Договорот, ако биде извршен, ќе чини околу 80 милиони фунти и ќе ги вклучи Антони Марсијал и Вилијан.„Сините“ од Лондон покажуваат сериозен интерес за францускиот офанзивен фудбалер кој се поретко добива шанси за докажување кај Жозе Мурињо, а информации од Франција велат дека веќе одбил да потпише нов пет годишен договор без гаранции за повеќе време на теренот.Во меѓувреме, Мурињо сè уште има силна желба да го привлече Вилијан кај „црвените ѓаволи“, кој е еден од неговите поранешни фудбалери.Се верува дека Јунајтед ќе бара околу 40 милиони евра за францускиот напаѓач, додека Вилијан вреди исто толку, па сумата на договорот ќе биде околу 80 милиони евра.Сепак постои голема веројатност сличен трансфер да биде ставен на чекање додека во Челзи одлучат дали Антонио Конте ќе остане на чело на тимот или ќе биде баран нов менаџер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова лето би можела да се случи голема размена на играчи помеѓу Челзи и Манчестер Јунајтед, пренесуваат медиумите на Островот. Доколку биде реализирана оваа зделка ќе „тежи“ околу 80 милиони фунти и ќе ги вклучува Антони Марсијал и Вилијан. „Сините“ од Лондон покажуваат сериозен интерес за францускиот напаѓач, кој се поретко добива шанса кај Мурињо и извесно е дека ќе го напушти „Олд Трафорд“. Марсијал одби да го продолжи договорот со „црвените ѓаволи“ и сака ова лето да ја промени средината. Во исто време се поголема е желбата на Мурињо во својот тим да донесе уште еден фудбалер на Челзи – Вилијан, па „сините“ сакаат да ја искористат ситуацијата за размена на играчи. Медиумите тврдат дека Јунајтед покрај Вилијан ќе бараат уште 40 милиони фунти за потписот на Марсијал, а Челзе е согласен со тие услови. Manchester United manager Jose Mourinho will insist on signing Chelsea's Brazilian midfielder Willian, 29, if the Blues pursue an £80m deal for Red Devils and France striker Anthony Martial, 22. (Sunday Mirror) ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Брајтон изборија опстанок во Премиер лигата откако пред својата публика минимално со 1-0 го совладаа тимот на Манчестер Јунајтед. Единствениот погодок беше постигнат во 57 минута а стрелец е Грос. По 37 одиграни кола Брајтон има 7 бода повеќе од Саутемптон односно 8 од Стоук.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, беше многу незадоволен од напаѓачите, кои играа на вчерашниот натпревар против Брајто. Жозе Мурињо на синоќешната прес-конференција буквално „збесна“ поради поразот на својот тим од Брајтон со 1:0, а особено ги критикуваше напаѓачите Рашфорд и Мартијал, кој не успеа да надоместат отсуството на првиот напаѓач на „ѓаволите“, Лукаку. „Играчите кои ги менуваа отсутните, не одигра на очекуваното ниво, и не ги исполнија моите очекувања. Можеби после овој натпревар веќе нема да ме прашувате зошто не играат некои А, Б, Ц или Д фудбалери“, изјави Мурињо, додавајќи: „Зошто секогаш играат Лукаку? Зошто секогаш игра Лукаку? Зошто секогаш игра Лукаку? Сега имате одговор на тоа прашање, бидејќи Лукаку едноставно мора да игра“, рече португалскиот стратег. Овие зборови најмногу може да се однесуваат на Мартијал, а се очекува Рашфорд да добие шанса и во следната сезона, бидејќи тој уште е млад и затоа што тој сепак е дете на клубот. Од друга страна, Мартијал игра под секое ниво ...
| | веќе видена | слични

Три италијански клубови се во трката за белгискиот репрезентативец и играч од средниот ред на Манчестер Јунајтед. Фелаини ќе ја заврши својата епизода на Олд Трафорд на крајот од сезоната. Договорот со Црвените Ѓаволи му истекува ова лето, а преговорите за нов договор се заглавени во “ќор сокак”. Тој можеше да ја продолжи својата кариера во Италија, како што пренесуваат локалните медиуми. Според “Туто Спорт”, Рома, Наполи и Милан се заинтересирани за белгискиот репрезентативец. Белгијецот има 30 години, ова му е деветта сезона во Премиер лигата, а за време на неговата професионална кариера играше само за три клуба, Манчестер Јунајтед, Евертон и Стандард.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тренерот на Манчестер Јунајтед Жозе Мурињо очекувано ги критикуваше своите играчи по поразот од 0:1 од Брајтон доцна синоќа Португалецот не беше среќен со неговиот тим и рече дека не е случајно што некои играчи не влегуваат редовно во првиот тим. Тој не спомена конкретни имиња, но сигурно не беше задоволен од перформансите на Рашфорд и Марсијал, за кои многумина сметаат дека треба да играат повеќе. Но, двајцата сепак не се справија најдобро. – Не бевме доволно добри затоа што играчите кои ги заменија другите не се претставија на вистинското ниво. Кога поединци не играат добро, тимот не може да игра силно. Можеби конечно разбирате зошто некои играчи играат повеќе од другите и ќе престанете да ме прашувате зошто А, Б или Ц не играат повеќе. Јас едноставно верував дека можноста за многумина да го започнат мечот ќе биде добредојден. Тука го добивте одговорот на прашањето: „Зошто секогаш Лукаку?“ и зошто се случува ова или она, објасни Специјалниот по мечот. „Црвените ѓаволи“ остануваат фаворити за второто место ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Маруан Фелаини, по завршувањето на сезоната ќе го напушти клубот, откако не успеа да постигне договор со челниците на екипата од „Олд Трафорд“. Белгиецот не само што ќе го напушти Манчестер јунајтед туку ќе замине и од Премиер лигата. Интерес за неговите услуги покажале три тима од италијанската Серија А. Не е познато како течат преговорите, но познато е дека Фелаини е трансфер цел на Наполи, Рома и Милан. Фелаини кариерата ја започна во Стандард Лиеж, тој изминатите девет години играше во Англија, во Евертон и Манчестер јунајтед.
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо не го криеше разочарувањето од поразот на гостувањето кај екипата на Брајтон, особено од играта која ја прикажаа неговите двајца млади напаѓачи, Маркус Рашфорд и Антони Марсијал. Португалскиот стручњак со нервозна гестикулација во првото полувреме јасно стави до знаење што мисли за себичноста на Рашфорд кога го имаше сам Марсијал во шеснаесетникот, па поради тоа, покрај комплиментите кои ги даде за противникот кој според него заслужено ги освоил трите бода, одлучи да им одговори и на новинарите за прашањето кое му го поставуваат 10 месеци. Мурињо често беше запрашуван зошто постојано му дава доверба на Лукаку, а не на Рашфорд или Марсијал кои шанса претежно добиваат од клупата, а сега Жозе ја дочека својата најдобра шанса за да им даде одговор на новинарите. – Цели 10 месеци добивам прашања „Зошто постојано го играм Лукаку? Зошто Лукаку? Зошто секогаш истиот играч? Другите играчи не добивале шанса да стартуваат, постојано се на клупата… Мислам дека сега знаете зошто е тоа така, го добивте ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои ...
сите 284 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 244 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 196 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерлига: Манчестер Јунајтед во финишот славеше во дербито против Арсенал! (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: