Тричко против Реал Мадрид во четвртфиналето од Лигата на шампионите

На Иван Тричковски му се исполни желбата за противник во четвртфиналето од Лигата на шампионите да го добие најтрофејниот европски клуб Реал Мадрид. На македонскиот репрезентативец му е јасно дека со својот АПОЕЛ важи за тотален аутсајдер во конкуренцијата на европските гиганти, па посака барем да добие можност да одигра меч против составот на Жозе Мурињо. Денешната ждрепка ги спои токму овие два тима, па Реал Мадрид беше добитник на џек-потот наречен АПОЕЛ, ако се знае дека кипарскиот првак беше убедливо најпосакуваниот ривал во четвртфиналето. На „кралевите“ во корист им оди и фактот дека во полуфиналето ќе се сретнат со подобриот од четвртфиналната двојка Олимпик Марсеј – Баерн Минхен, што значи дека „пулените“ на Мурињо би можеле да се сретнат со лутиот ривал Барселона дури во големото финале. Актуелниот европски првак немаше премногу среќа во ждрепката, бидејќи за место во полуфиналето ќе мора да се бори со италијанскиот шампион Милан. Златан Ибрахимовиќ ќе претставува главна пречка за својот поранешен ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал, Жозе Мурињо верува дека Баерн е способен да го победи било кој тим во ЛШ. Баерн во групната фаза ги совлада Сити, Наполи и Виљареал, а во осмина финалето го демолира Базел со 7-0. Во четврт финалето ќе се сретне со Марсеј, а во полуфиналето екипата на Баерн би можела да се сретне со победникот од дуелот Реал-Апоел. „Баерн може да го победи секој тим во ова натпреварување. Баерн е сериозен кандидат за титулата“ - изјави Мурињо.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола не е задоволен од ждрепката, бидејќи сакаше да го избегне Милан во оваа фаза од Лигата на шампиони. Барселона и Милан ќе се сретнат во "дуелот на смртта" во четвртфиналето од Лигата на шампиони, а самиот Гвардиола уште пред ждрепката истакна дека сака да ги одбегне "росонерите". "Против Милан ќе ни биде многу тешко. Ќе ни биде неопходна поддршка од трибините. Имаат искусни играчи, лесно создаваат шанси и имаат одлична одбрана", изјавил Гвардиола. "Меѓутоа, ако мислиме да ја освоиме Лигата на шампиони, мора да ги победиме најдобрите тимови. Милан е сигурно еден од најдобрите", заклучил каталонскиот стратег. Првиот натпревар помеѓу гигантите ќе се одигра на 28-ми март на "Сан Сиро", а реваншот е на 3-ти април на "Камп Ноу".
| | веќе видена | слични

Тренерот на Барселона Пеп Гвардиола изрази воодушевеност од однесувањето на првите луѓе на Каталонците, кои неодамна на 32-годишниот француски дефанзивец Ерик Абидал му понудија нов договор иако знаеја дека кариерата му е загрозена поради претстојната закажана трансплантација на црниот дроб. - Неодамна Ерик потпиша нов договор со клубот на 1+2 години, иако челните луѓе знаеја дека тој ќе мора да оди на трансплантација. Тоа ја докажува големината на Барселона – изјави Гвардиола.: Кормиларот на Каталонците се осврна и на жрепката за 1/4-финалето во Лигата на шампионите, каде повторно ќе се соочи со италијанскиот гигант Милан. - Не само што не сакам да зборувам за некакво финале, јас не сакам да мислам ниту за можно полуфинале со Челзи или Бенфика. Четвртфиналето е доста сериозно само по себе, како и противникот во него. Милан е незгоден противник кој во никој случај не смее да биде занемарен или потценет. Ќе ни биде потребна поддршката од нашите фанови. Росонерите имаат искусни фудбалери, лесно создаваат ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола е со став дека Милан, ривалот на Каталонците во борбата за полуфинале во Лигата на Шампионите, е тим со извонредни играчи и дека Барса ја очекува „моментот на вистината“. -Милан е еден од најголемите клубови во европската историја. Ќе биде исклучително тешко, меѓутоа истовремено и убаво. Имаат неверојатни поединци. Сепак, ги победувавме секогаш кога ја освојувавме оваа конкуренција. Така и сега, мора да ги совладаме најдобрите ако сакаме да бидеме прваци, вели Гвардиола. Барселона ја очекуваат клучни пресметки и во Примера, во Кралскиот куп (финале) и во завршницата на шампионската лига. Простор за грешки на ниеден фронт нема. -Ова е момент на вистината. Од сега немаме право да погрешиме, не смееме да се вртиме назад, мора да бидеме во најдобрата можна форма. За средбата со Милан ќе ни биде повеќе од потребна поддршката од публиката, па ги повикувам луѓето да се подготват да ни ја пружат, апелира Пеп. И директорот на Милан, Умберто Гандини, по извлекувањето оцени дека ...
| | веќе видена | слични

Функционерот на Реал Мадрид Емилио Бутрагењо изјави дека реваншот на домашен терен ќе биде голема предност во четвртфиналниот двомеч во Лигата на Шампионите против Апоел. -Првиот натпревар ќе биде исклучително тежок, затоа што Апоел има голема поддршка од публиката. Меѓутоа, возвратниот дуел се игра на „Сантијаго Бернабе“, а тие натпревари секогаш се многу тешки за нашите ривали на континенталната сцена, вели Бутрагењо. -Апоел го елиминираше Лион во извонредно возбудлив двобој, кипарските фудбалери успеаја да се изборат со притисокот и да минат во следната фаза. Ги краси натпреварувачки дух, така што нема да биде нималку лесно со нив, го фали Бутрагењо тимот за кој настапува нашиот напаѓач Иван Тричковски. Подобриот во оваа четвртфинална битка, за минхенското финале ќе треба да се бори против победникот од двомечот на Олимпик Марсеј и Баерн Минхен.
| | веќе видена | слични

Дерби на четвртфиналните дуели ќе биде пресметката меѓу Милан и Барселона, додека, пак, Тричковски и Кристијано Роналдо ќе се сретнат трипати во два месеци АПОЕЛ на македонскиот репрезентативец Иван Тричковски ќе се сретне со славниот Реал Мадрид во четврт-финалето на фудбалската Лига на шампиони (ЛШ), а најголемото дерби ќе биде Милан - Барселона. Најпријатното изненадување АПОЕЛ заедно со Челси се единствените два четвртфиналисти што се без трофеј во натпреварувањето, додека кралскиот клуб сезонава ја брка 10-та победа во ЛШ. Тричковски ќе има три среди со португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо во следните два месеца, два пати со АПОЕЛ и еднаш, на 26 мај, со репрезентацијата на Македонија во пријателски дуел против Португалија. Актуелниот европски шампион Барселона го има Милан за противник во дерби-дуелот од четврт-финалето, со кој веќе играше во групната фаза сезонава. Бенфика ќе му се спротивстави на Челси, а Марсеј ќе се бори за полуфинале против Баерн. Поуспешниот од дуелот АПОЕЛ - Реал М. ...
| | веќе видена | слични

Шанса да се надигрува со најскапиот фудбалер на денешницата Кристијано Роналдо, доби репрезентативецот на Македонија, Иван Тричковски Во 1/4-финалето на Лигата на шампиони најголемо внимание привлекува пресметката меѓу гигантите Милан и Барселона, но уште позначајна е што му е исполнета желбата на претседателот на УЕФА, Мишел Платини, кој пред неколку недели изјави дека сака во годинашното финале да се сретнат лутите ривали од Примера, Реал (М) и Барса. Внимание, но не толку големо, како што првиот дуел на "Сан Сиро", а потоа и на "Ноу Камп", предизвикуваат и останатите четвртфинални дуели: АПОЕЛ - Реал (М), Марсеј - Баерн (М) и Бенфика - Челзи. Прите натпревари се играат на 27/28 март, а реваншот е на 3/4 април. - Веќе игравме во групната фаза. Милан го има тоа што е потребно за да ни го загорчи животот. Сите ја знаеме нивната историја, какви фудбалери играат за Милан и колкав е притисокот кога се игра на "Сан Сиро". Двата тима негуваат офанзивен стил на игра. Очекувам вистински спектакл, изјави спортскиот ...
| | веќе видена | слични

Милан е еден од најдобрите на светот вели тренерот на Барселона Пеп Гвардиола, но потенцира дека за остварување на зацртаната цел нема бирање и сите што стојат на патот мора да се победат. Од спротивниот табор во кој денеска се занимаваа и со демант на веста дека Весли Снајдер од Интер преминува во Милан, тренерот Масимилијано Алегри изнесе став дека во сето лошо има и нешто добро во оваа жрепка, а тоа е, дека ако се победат Каталонците тогаш финалето е близу.
| | веќе видена | слични

Нион, 16 март - УЕФА ги извлече двојките за четврт-финалето во фудбалската Лига на шампиони, а дерби на оваа фаза ќе биде дуелот на великаните Милан и Барселона, кои по вторпат сезонава ќе излезат на мегдан, откако се сретнаа во групната фаза. Големото дерби на европскиот фудбал меѓу бранителот на трофејот и седумкратниот шампион прво ќе се игра во Милано, каде во групната фаза Барселона беше подобра со 3 - 2, а реваншот ќе биде на Камп Ноу. Не се исполни желбата на тренерот на Барса, Јосеп Гвардиола, кој пред ждрепката посакуваше единствено да го избегне Милан. Против подобриот од Барселона и Милан, во полуфиналето ќе игра победникот од дуелот Бенфика и Челзи, во кој во редовите на единствениот преостанат англиски претставник, на поранешниот клуб ќе му се спротивстават Рамирес и Давид Луиз. Реал Мадрид го доби на веројатно најлесниот противник, изненадувањето на сезоната Апоел на Иван Тричковски, а со победникот од овој дуел во полуфиналето ќе играат Баерн Минхен или Олимпик Марсеј. Многумина сметаат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 724 | | | веќе видена

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 277 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле ...
сите 202 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тричко против Реал Мадрид во четвртфиналето од Лигата на шампионите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: