Најдобрите одат заедно – РФМ потпиша договор со Телеком


„Најдобрите се денеска тука со нас“, порачаа од Македонски Телеком на денешната прес-конференција, обелоденувајќи го партнерството со Ракометната Федерација на Македонија. „Договорот за партнерство меѓу овие два успешни тима дојде многу природно – Македонски Телеком ја има најдобрата мрежа во земјава, додека ракометот е најуспешен спорт во Македонија, во континуитет со години наназад. Ќе бидам краток бидејќи овде се главните ѕвезди – ракометарите. Ракометот е спорт со кој нашиот бренд сака да биде поврзуван, бидејќи е динамичен спорт. Му донесовме среќа на Вардар, кој стана европски шампион, се надевам дека ќе му донесеме среќа и на македонскиот национален тим. Ви посакувам се најдобро на претстојното Европско Првенство“ – изјави генералниот директор на Македонски Телеком, Андреас Елснер. Задоволството од потпишаниот договор не го криеше и првиот човек на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов. „ Најдобрите доаѓаат заедно, ние денеска ја имаме честа спортот број 1 во Македонија, благодарение на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов, вчера во Загреб беше еден од учесниците на форумот „Спортот како економски стимуланс“. Првиот човек на македонскиот ракомет беше во друштво на претседателот на ЕХФ, Михаел Видерер, а дел од елитниот собир во Загреб беше и првиот човек на УЕФА, Словенецот Александар Чеферин. По првичниот настап и промоција на словенечките претставници, Мукаетов како претседател на РФМ и исклучително успешен бизнисмен, беше дел од дискусијата за поврзаноста на спортот и економијата и начините за уште поголемо врзување на овие два аспекта на модерното живеење.- Ние сме мала земја, од два милиони жители, и немаме многу спортски успеси. Би ги издвоил четвртото место на кошаркарите и петтото на ракометарите на европските првенства. Но лани станавме клупски европски прваци со Вардар и европски вицешампиони со женскиот клуб на Вардар. Така, сега овој наш бренд има свои приврзаници во Мексико, во Аргентина, насекаде низ светот. Наша цел е сите да играат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов денес во хотелот „Вестин“ во Загреб беше дел од спортскиот форум со високи гости од спортскиот живот насловен како „Спортот како економска стимулација“ во организација на словенечката ракометна федерација, но со поддршка и од ЕХФ и УЕФА. Покрај првиот човек на РФМ, Мукаетов, на форумот зборуваа првиот човек на европскиот фудбал, Александар Чеферин (почесен гостин), Џорџо Маркети – спортскиот директор на УЕФА, Емил Тедески, сопственикот на Атлантик груп и КК Цедевита, првиот човек на словенечкиот ракометен сојуз и гигантот Горење, Фрањо Бобинац, првиот човек на европскиот ракомет, Михаел Видерер и словенечкиот министер за спорт, образование и наука, Маја Маковец Бренчиќ. - Ние сме мала земја од два милиони жители и немаме многу спортски успеси. Би ги издвоил четвртото место на кошаркарите и петтото место на ракометарите на Европските првенства. Но, минатата сезона станавме клупски европски прваци преку РК Вардар и европски вицешампиони ...
| | веќе видена | слични

Покрај првиот човек на РФМ, Мукаетов, на форумот зборуваа првиот човек на европскиот фудбал, Александар Чеферин (почесен гостин), Џорџо Маркети – спортскиот директор на УЕФА, Емил Тедески, сопственикот на Атлантик груп и КК Цедевита, првиот човек на словенечкиот ракометен сојуз и гигантот Горење, Фрањо Бобинац, првиот човек на европскиот ракомет, Михаел Видерер и словенечкиот министер за спорт, образование и наука, Маја Маковец Бренчиќ. - Ние сме мала земја од два милиони жители и немаме многу спортски успеси. Би ги издвоил четвртото место на кошаркарите и петтото место на ракометарите на Европските првенства. Но, минатата сезона станавме клупски европски прваци преку РК Вардар и европски вицешампиони преку ЖРК Вардар. Така, сега овој наш бренд има свои приврзаници во Мексико, во Аргентина, насекаде низ светот. Наша цел е сите да играат ракомет, па младите категории во Македонија можат да се натпреваруваат бесплатно. Мислам дека преку ракометот може многу полесно да се афирмира нашата земја, а сега заедно со ...
| | веќе видена | слични

Во организација на словенечкиот ракометен сојуз денеска во Загреб пред натпреварите од второто коло на ЕП, се одржа дискусија на тема „Спортот како економски стимулатор“ во кој земаа учество видни спортски работници, вклучувајќи ги претседателот на ЕХФ, Михаел Видерер, и претседателот на УЕФА, Александар Чеферин. Првиот човек на словенечкиот ракомет, кој самиот е менаџер на фабриката „Горење“, го најави овој самит како континуитет на претходните што почнале да ги организраат за прв пат во 2015 година, а прва говореше министерката за образование, наука и спорт на Словенија, Маја Маковец Бренчич, која обелодени инвестиции во спортот што оваа земја ги прави кои се над европскиот просек, а изнесе бројка од 80.000 вработени кои се во различни спортски дејности. Освен Видерер и Чеферин, во дискусијата беа вклучени и Џорџо Маркети, заменик генерален секретар на УЕФА, Емил Тедески, сопственик на Атлантик групацијата и на кошаркарскиот клуб Цедевита, како и Живко Мукаетов, претседател на управниот одбор на АД ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, на денешниот самит во Загреб на кој учествуваа, меѓу другите, првиот човек на Ракометната федерација Словенија Фрањо Бобинац, претседателот на УЕФА Александер Чеферин и генералниот секретар на УЕФА Џорџо Маркети, повторно зборуваше за кандидатурата на Македонија за Европското првенство во 2022. година. Македонија, заедно со Словенија и Црна Гора, аплицира за организација на Европското првенство за жени во 2022. година, а претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, смета дека ракометот е идеална шанса за афирмација на Македонија. „Ние сме мала земја од два милиони жители и немаме многу спортски успеси. Би ги издвоил четвртото место на кошаркарите и петтото на ракометарите на Европските првенства. Но, минатата сезона станавме клупски европски прваци преку РК Вардар и европски вицешампиони преку ЖРК Вардар. Така, сега овој наш бренд има свои приврзаници во Мексико, во Аргентина, насекаде низ светот. Наша цел е сите да играат ракомет, па младите категории во Македонија можат да се ...
| | веќе видена | слични

Во Загреб во моментов се одржува форум „Спортот како економска стимулација“, гостин е претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, присутен е и првиот човек на РФМ, Живко Мукаетов.Во хотелот „Вестин“ во Загреб денеска се одржува спортско економски форум „Спортот како економски стимуланс“, највисок гостин е претседателот на УЕФА, Александар Чеферин.Еден од главните гости е претседателот на РФМ, Живко Мукаетов кој покрај функцијата во спортот важи и за еден од најуспешните бизнисмени во Македонија.„Преку ракометот може многу полесно да се афирмира нашата земја, а сега заедно со пријателите од Словенија и Црна Гора настапуваме заедно во обид да добиеме организација на големите спортски приредби. Ние сме мала земја од два милиони жители и немаме многу спортски успеси. Би ги издвоил четвртото место на кошаркарите и петтото на ракометарите на Европските првенства. Но, минатата сезона станавме клупски европски прваци преку РК Вардар и европски вицешампиони преку ЖРК Вардар. Така, сега овој наш бренд има свои ...
| | веќе видена | слични

Од Загреб, Марија Ковачева Во моментов во хотелот „Вестин" во Загреб се одржува дискусија за „Спортот како економски стимулант". Покрај нашиот претседател на ракометната федерација, Живко Мукаетов, гостин е првиот човек на УЕФА, Александар Чеферин. На прашање дали Чеферин ги следи и другите спортови тој даде доста интересен одговор. „Секако, фудбалот не е единствениот спорт што го следам. Во поранешна Југославија ги следевме сите спортови, дури и ракомет, не само фудбал. Кога го гледав последниот меч против Македонија, искрено се препотив и се „тресев“, се надевам дека денеска тоа нема да случи“, рече Чеферин.
| | веќе видена | слични
13 копии

Телеком носи засилување за утрешниот натпревар со Црна Гора. По синоќешната победа се` поголем е бројот на навивачи кои преку социјалните мрежи се организираат за во живо да ги проследат преостанатите два натпревари од првата групна фаза во Загреб. Телеком, партнерот на РФМ носи засилување од навивачи за да ги бодрат нашите најдобри ракометари на утрешниот натпревар против Црна Гора. Вечерва од Скопје тргнува магента автобусот со 50 најсреќни добитници од наградната игра на Телеком преку ФБ (Освој патување за ЕП). https://telekombus.com
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата за телекомуникации „Телеком“ која е партнерот на Ракометната федерација на Македонија, ќе испрати засилување со педесетина навивачи за „македонската фаланга“ за да ги бодрат нашите најдобри ракометари на утрешниот натпревар против Црна Гора.- Вечерва тргнува автобусот „Магента“ со навивачи за Загреб. „Телеком“ носи засилување за утрешниот натпревар со Црна Гора. Македонија е во транс по синоќешната еуфорија што ни ја приредија нашите ракометари. Се` поголем е бројот на навивачи кои преку социјалните мрежи се организираат за во живо да ги проследат преостанатите два натпревари од првата групна фаза во Загреб - стои во соопштението од „Телеком“.За Загреб со автобусот на Телеком ќе патуваат 50 најсреќни добитници од наградната игра на компанијата организирана преку Фејсбук, „Освој патување за ЕП“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

„Врвот на ВМРО-ДПМНЕ предводен од антизападниот Христијан Мицкоски продолжува да шири поделби, омраза и закани преку кои се обидува да го поткопа живеењето во ...
сите 166 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најдобрите одат заедно – РФМ потпиша договор со Телеком

Од:
До кого (е-маил):
Порака: