Мудис го намали кредитниот рејтинг на Грција

2 копии

Меѓународната рејтинг агенција „Мудис“ денеска ја намали оценката за долгорочниот долг на Грција и сега ја дели само еден степен од прогласување банкрот. „Мудис“ смета дека земјата нема да може целосно да ги исполни обврските кон приватните кредитори. „Веста дека еврозоната одобри втор спасувачки пакет за Атина и размената на стари грчки обврзници со нови, која ја спроведува, покажува дека приватните кредитори ќе се соочат со загуби“, објаснува агенцијата во денешното соопштение. Властите во Грција ги проверуваат банкарските сметки на Грците во странство. Министерството за финансии ја проучува можноста да воведе данок од 10 до 15 отсто на сите кои чуваат пари во странство, соопштува весникот „Та неа“.
| | веќе видена | слични
7 копии

Агенцијата за кредитни рејтинзи „Мудис“ ја намали оценката за кредитниот рејтинг на Кипар за две нивоа од А2 на Баа1. Во соопштението на „Мудис“ се наведува дека ваквата одлука се должи на стравувањата поврзани со буџетската состојба на Кипар, како и поради последиците по кипарската економија од оштетувањето на најголемата електроцентрала во земјата, предизвикани од експлозиите во магацин со оружје во блиската воена база. Перспективата на овој рејтинг е негативна, што значи дека тој би можел дополнително да биде намален доколку состојбата на Кипар не се подобри, се истакнува во соопштението на „Мудис“.
| | веќе видена | слични

Тешка есен за германската канцеларка Германската канцеларка Ангела Меркел е на удар на домашната политичка сцена, каде што врз неа се фрлија големи критики затоа што гласаше за вториот спасувачки заем и имаше лидерска позиција во преговорите за спас на Грција на последниот самит на министрите за финансии од еврозоната. Британски “Фајненшал тајмс“ пишува дека освен кај Германците сомнеж дека Грција повторно ќе ја прокоцка довербата на меѓународните кредитори и не ќе може да го исплати заемот постои и кај меѓународната агенција за кредитен рејтинг Мудис. Таа вчера го намали рејтингот на долгорочниот долг на Грција и ја приближи државата до прогласување банкрот. Поради комплексноста на заемот, Мудис смета дека државата не ќе може целосно да ги исполни обврските кон приватните кредитори. “Веста дека еврозоната одобри втор спасувачки пакет за Атина и размената на стари грчки обврзници со нови покажуваат дека приватните кредитори ќе се соочат со загуби“, објаснува агенцијата. Ова само дотури масло на огнот во ...
| | веќе видена | слични

Американската кредитна агенција Мудис го намали рејтингот на Грција за три нивоа на Ца, што е најниска оценка и упатува дека оваа држава веќе е во стечај. Вториот пакет-помош за презадолжената Грција ќе ги ослаби рејтинзите и на најсилните европски држави поради претпоставката за потреба од идни спасувања. Тоа се лоши вести за земји како Германија и Франција, за кои аналитичарите веќе стравуваат дека може да го изгубат врвниот трикратен А кредитен рејтинг. “За кредиторите на земјите како Грција, Португалија и Ирска негативните фактори ќе ги надминуваат поволните и ќе го притиснат нивниот рејтинг во иднина“, соопшти Мудис. Во Мудис се подготвени повторно да го разгледаат рејтингот на Грција ако повторно се замени грчкиот долг, но мали се надежите за негово брзо зголемување.
| | веќе видена | слични

Агенцијата за кредитен рејтинг оценува дека земјата речиси сигурно ќе банкротира како резултат на новиот финансиски пакет од ЕУ „Мудис“ предупредува Агенцијата за кредитен рејтинг „Мудис“ дополнително го намали рејтингот на Грција и соопшти дека речиси е сигурно дека земјата ќе банкротира како резултат на новата финансиска помош од Европската Унија. „Мудис“ е втората рејтинг-агенција што предупреди за банкрот откако лидерите од еврозоната и банките минатата недела се согласија приватниот сектор да учествува во спасувачкиот пакет. Новиот пакет на Грција и нуди уште пари и полесни услови за заем, што ќе и овозможат на земјата да функционира и да се избегне понатамошно ширење на кризата. - Најавената програма на ЕУ заедно со соопштението на Институтот за меѓународни финансии имплицира на тоа дека можноста за нужна замена, а со тоа и банкрот, на грчките владини обврзници е буквално 100 отсто - се наведува во соопштението на „Мудис“. Агенцијата го намали грчкиот рејтинг за три нивоа на „Ца“, само едно ниво ...
| | веќе видена | слични

Во категоријата junk status или ѓубре, на еден чекор од банкрот, се наоѓа Грција откако Moody’s го намали за 3 степени кредитниот рејтинг на земјата. Според меѓународната рејтинг агенција новиот пакет помош за Грција ќе резултира со загуба на приватните кредитори. “Објавениот договор од ЕУ заедно со соопштението од Институтот за меѓународни финансии укажуваат дека најверојатно ќе биде потребна замена на старите обврзници со нови а со тоа и веројатноста за банкрот на Грција стигнува речиси до 100 %“ – пишува во извештајот на Moody’s. И покрај тоа што на Грција и беше одобрен пакет под невидено поволни услови, и навидум земјата може да здивне, сепак владата работи со полна пареа. Потребно е да ги спроведе новите мерки, меѓу кои и зголемување на данокот за оние кои имаат големи приходи, данокот за скапите автомобили, бродови и јахти, покачување на ДДВ од 13 на 23% во кафулињата, рестораните и таверните, но и за безалкохолните пијалоци и минералните води. До крајот на август треба да заврши дел ...
| | веќе видена | слични

Сподели Агенцијата за кредитен рејтинг “Мудис” оценила дека прогласувањето на Грција за несолвентна земја е неизбежно и дополнително го намалила кредитниот рејтинг на Атина која минатата недела го доби вториот пакет финансиска помош. “Мудис” вели дека новиот пакет на ЕУ подразбира “значајна” загуба за приватните кредитори. Заради тоа агенцијата го намалила грчкиот кредитен рејтинг за три степени на непопуларните Га, што е еден степен над несолвентност. Агенцијата за кредите рејтинг сепак забележува дека новиот пакет мерки за спас на презадолжената Грција ќе ги зголеми изгледите за стабилизација и намалување на рекордниот долг. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 60 | | | веќе видена

Изјавите на претставниците на власта дека цензусот и не бил така битен за конечниот резултат на претстојниот референдум значат дека политичката борба ќе ...
сите 81 | | | веќе видена

Никој не се надеваше на ваков исход, но таков е фудбалот. Федерико Бернардески го игра најдобриот фудбал од кога е во Јувентус! Се се поклопи со ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мудис го намали кредитниот рејтинг на Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: