Тројца кандидати за полицајци се онесвестиле, подигнати примероци од храна за испитување


5 копии

Во Центарот за обука на Министерството за внатешни работи изутрината околу 08:20 часот, при спроведување утринска смотра со слушателите на основна обука за полицаец, генерација 2017/18 година, во присуство на дежурните на Центар за обука, командирот на класа, како и други дисциплински старешини, тројца слушатели од непознати причини паднале во бесознание, по што веднаш било интервенирано од страна на дисциплинските старешини. МВР соопшти дека тројцата слушатели се извлечени од строј и им е укажана прва помош по која изјавиле дека се чуствуваат подобро. Во меѓувреме, како што се посочува, на тегоби и вртоглавици се пожалиле уште неколку слушатели, за што од страна на дежурните на Центар и командирот на класа утринската смотра е прекината, а кандидатите упатени се во училници. Од МВР наведуваат дека за настанот веднаш е повикана Брза помош, која пристигнала околу 09:10 часот и од страна на медицинскиот персонал им биле извршени медицински прегледи на 38 слушатели. Три од лицата со амбулантното возило од Итна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бактерија стафилокока е најдена кај еден вработен, на рачката од чешмата во кујната, како и на работните површини во Центарот за обука на полицајци во Идризово, покажуваат резултатите од земените брисеви, откако минатата недела триесетина лица кои се дел од академијата се пожалиле на симптоми на труење, а тројца завршија на Инфективната клиника. Од Центарот за јавно здравје каде се вршени анализите велат дека храната која се служела на кадетите во полициската академија била безбедна. Во ред се и вонредните систематски прегледи на 10 лица вработени во Центарот. И денеска биле земени нови брисеви од работните површини и од вработените во Центарот за полициска обука. Кујната ќе остане затворена сè додека лабораториските анализи не потврдат дека во неа е безбедно да се служи храна. Според информациите на лекарите, затруените на полициската академија, појадувале салама, а симтомите ги добиле два часа потоа. Еден од нив, на инфективната клиника заврши со тешка дехидратација, а на симптоми на труење со храна ...
| | веќе видена | слични

На работните површини, опремата и на рацете, кај вработени во кујната, на полициска академија е пронајдено стафилокока. По ваквите наоди, инспекторите од центарот за јавно здравје, денеска зеле нови примероци за анализа, а резултатите ќе бидат готови по три дена. Донесено е и решение со кое кујната останува затворена, се до оној момент кога лабораториските анализи ќе потврдат дека во неа е безбедно да се служи храна. Според информациите на лекарите, затруените на полициската академија, појадувале салама, а симтомите ги добиле два часа потоа. Еден од нив, на инфективната клиника заврши со тешка дехидратација, а на симптоми на труење со храна дента се пожалиле уште 20-тина други кадети. Минатата недела, тројца кадети со симптоми на труење со храна, завршија на инфективна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Стафилокока е пронајдена на работните површини, опремата и на рацете, кај вработени во кујната, на полициска академија, каде минатата недела, тројца кадети со симптоми на труење со храна, завршија на Инфективна, јавува „Телма“ По ваквите наоди, инспекторите од Центарот за јавно здравје, денеска зеле нови примероци за анализа. Резултатите ќе бидат готови по три дена. Донесено е и решение со кое кујната останува затворена, се` до оној момент кога лабораториските анализи ќе потврдат дека во неа е безбедно да се служи храна. Според информациите на лекарите, затруените на полицикса академија, појадувале салама, а симтомите ги добиле два часа потоа. Еден оа нив, на инфективната клиника заврши со тешка дехидратација, а на симптоми на труење со храна дента се пожалиле уште 20-тина други кадети.
| | веќе видена | слични

Во рамките на проектот „Прва помош во педијатријата“, на американската невладина организација „Линк Акрос“ снимени се 12 видеа со др.Милена Спиркоска за обука на воспитувачите, родителите и негувателите во градинките за навремено постапување во итни ситуации, кога на некое дете му е потребна помош. Со овие 12 видеа се покриваат најважните теми од педијатриската прва помош и со нивна помош родителите можат да стекнат базично знаење за педијатриска прва помош.
| | веќе видена | слични

Тројца курсисти на основната обука за полицаец утринава паднале во бесознание во Центарот за обука на министерството за внатрешни работи во Идризово. ОД МВР го потврдија настанот, но не кажаа дали се работи за труење со храна, само изјавија дека земени се мостри од објектот за исхрана и се дадени на испитување. Во соопштението од МВР стои дека на тегоби и вртоглавици се пожалиле уште неколку курсисти. Со едно амбулантно возило од итната медицинска помош, им биле извршени прегледи на 38 слушатели. Тројца од нив биле пренесени во Клинички центар, двајца од кадетите биле пуштени , додека едно лице е задржано на лекување. Од Државниот санитарен и здравствен инспекторат изјавија дека се земени мостри од трпезаријата и од другите работни површини и дека кујната е затворена. “По пријава од Центарот за јавно здравје и од Клиниката за Инфективни болести дека во Центарот за обука на МВР Идризово има случаи на труење со храна, екипа на Државниот санитарен и здравствен инспекторат од подрачна служба Гази Баба, заедно ...
| | веќе видена | слични

Поради зачестената појава на фрлање отрови за труење на кучиња и други животни, кои се штетни и за луѓето, и во близина на училишта, градинки, игралишта, во паркови, каде се движат и деца, го објавуваме прирачникот – Прва помош при труење на миленик:
| | веќе видена | слични

Триесет и осум кадети од Центарот за полициска обука во Идризово, кои што вчера побараа медицинска помош, од кои тројца со потешки симптоми на труење со храна завршиле на Инфективната клиника на Универзитетската болница Мајка Тереза. Лекарката Сања Петрушевска рече дека поради труење со храна, ноќта, на клиниката ја поминало само едно лице, додека останатите двајца се пуштени на домашно лекување откако се направени потребните испитувања. Агенцијата за храна и ветеринарство, во соработка со Санитарната инспекција и Центарот за јавно здравје – Скопје, во текот на вчерашниот ден извршија контрола во мензата и кујната на Центарот каде се подготвува и служи храната. Од МВР велат дека санитарните инспектори преврземале мерки и ги очекуваат резултатите за разјаснување на причините кои довеле до труење со храна. Минатиот петок, 220 работници од тетовската фабрика Леар беа хоспитализирани откако добија труење со храна. За овој случај Агенцијата за храна и ветеринарство, по добивањето на лабораториските резултати ...
| | веќе видена | слични

Во Центарот за обука на Министерството за внатрешни работи вчераутро, при спроведување утринска смотра со слушателите на основна обука за полицаец, генерација 2017/2018 година, во присуство на дежурните на Центарот за обука, командирот на класата, како и други дисциплински старешини, тројца слушатели од непознати причини паднале во несвест, по што веднаш било интервенирано од страна на дисциплинските старешини.МВР соопшти дека тројцата слушатели се извлечени од стројот и им е укажана прва помош, по која изјавиле дека се чувствуваат подобро. Во меѓувреме, како што се посочува во соопштението, на тегоби и вртоглавици се пожалиле уште неколку слушатели, за што од страна на дежурните на Центарот и командирот на класата утринската смотра е прекината, а кандидатите се упатени во училници.Од МВР наведуваат дека за настанот веднаш е повикана брза помош, која пристигнала околу 9.10 часот и од страна на медицинскиот персонал им биле извршени медицински прегледи на 38 слушатели. Три од лицата со амбулантното возило од ...
| | веќе видена | слични

Четириесетина кадети од Центарот за обука на кадри при Министерството за внатрешни работи во Идризово, утрово се пожалиле на вртоглавица и повраќање, по што била повикана Итна помош. Тројца биле пренесени на скопските клиники, но во текот на денот, на двајца од нив им била подобрената здравствената состојба, па и тие биле пуштени дома. Од МВР го потврдуваат настанот, објаснувајќи дека се истражуваат причините, односно се проверува дали станува збор за труење од храна. Според информации од полицијата, инцидентот се случил во 8:20 часот при спроведување на утринска смотра со слушателите на основна обука за полицаец. Во еден момент, тројца кадети паднале во бесознание, по што веднаш интервенирале дисциплинските старешини и по укажаната помош, се вратиле при свест. „Во меѓувреме, на тегоби и вртоглавици се пожалиле уште неколку слушатели, па утринската смотра е прекината, а кандидатите се упатени во училници. Повикана е Брза помош, и од страна на медицинскиот персонал им се извршени прегледи на 38 слушателите. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 530 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишната гимназијалка Јована Лепосавиќ прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тројца кандидати за полицајци се онесвестиле, подигнати примероци од храна за испитување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: