Македонија три дена во портокалова фаза- Трудниците и хронично болните да не одат на работа


7 копии

Согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на следните три дена, почнувајќи од утре (четврток-29 јуни) до сабота (1 јули) територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Министерството за здравство, согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотни бранови врз населението во Република Македонија, а со цел заштита на здравјето на луѓето, препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години. На работодавците им се препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Министерството за здравство препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а особено се препорачува на установите за згрижување на децата (детски градинки) да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во истиот период. За граѓаните од ...
| | веќе видена | слични

Македонија во портокалова фаза, максималната температура достигна 43 степени. Висок е и УВ индексот од зрачењето, 9. Сончевото и многу топло време на дел од граѓаните им пречи, на други им годи. Хронично болните велат си ја земале терапијата, ама Македонија во портокалова фаза, максималната температура достигна 43 степени. Висок е и УВ индексот од зрачењето, 9. Сончевото и многу топло време на дел од граѓаните им пречи, на други им годи. Хронично болните велат си ја земале терапијата, ама во најголемата горештина излегле, оти имале неодложни активности. Најчесто се разладуваат со вода, дома седат во разладена просторија. Утрото имало 4 колапси, на кои интервенирале екипите на Брзата помош. Станува збор за повозрасни граѓани, хронично болни кои изгубиле свет. Поледиците се од полесни до потешки, во зависност од тоа каков е падот. Вчера пак, 100 граѓани побарале лекарска помош. Сепак лекарите велат дека граѓаните ги почитуваат нивните препораки. Апелираат до граѓаните, без поголема ...
| | веќе видена | слични

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) денеска ги повика работодавците да ги почитуваат и да се придржуваат до препораките за заштита на работниците во деновите со неповолни временски услови за работа, односно од топлотниот бран кој ја зафати земјава. На работодавците, како што стои во соопштението од МТСП, им се препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Од Министерството информираат дека Државниот инспекторат за труд, во текот на овој викенд ќе работи со дежурни екипи од 30 инспектори. Прекршувањата на препораките може да се пријават на телефонскиот број 075 402 856, додаваат од МТСП. „Потсетуваме дека согласно акцискиот план за превенирање на последиците од топлотни бранови врз населението во Република Македонија, а со цел заштита на здравјето на луѓето, се препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години“, стои во соопштението од Министерството ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Министерството за труд и социјална политика ги потсетува работодавачите на нивната обрска за почитување на препораките за заштита на работниците во деновите со неповолни временски услови за работа, односно топлотниот бран кој ја зафати земјата. На работодавачите им се препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Државниот инспекторат за труд, во текот на викендот работи со дежурни екипи од 30 инспектори. Во согласност со Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотни бранови врз населението , а со цел заштита на здравјето на луѓето, Министерството препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години. Исто така се препорачува откажување на спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а особено се препорачува на детските градинки да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во истиот период. извор:Кајгана
| | веќе видена | слични

Македонија во „портокалова“ фаза поради тропските температури. Но и покрај многуте препораки да се избегнува излегување меѓу 11 и 17 часот, а особено работниците да ги прекинат активностите во овој период, тоа на многу места не беше случај. Алсат во центарот на Скопје денеска забележа градежници кои работеа на над 40 степени. Во меѓувреме, Министерството за труд и социјална политика побара од работодавачите да ги почитуваат препораките и да го организираат работниот распоред, а возрасните и трудниците да бидат ослободени од обврските. Ова Министерство исто така соопшти дека инспекторите викендов се на терен за да видат дали се почитуваат препораките. Министерство за труд и социјална политика: „На работодавачите им се препорачува да го организираат работното време во насока на избегнување на активностите на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Државниот трудов инспекторат во текот на викендот работи со дежурни екипи од 30 инспектори.“ И Министерството за здравство побара од граѓаните да внимаваат, но да ...
| | веќе видена | слични

Министерството за труд и социјална политика информира дека Државниот инспекторат за труд викендов поради топлотниот бран ќе работи со дежурни екипи од 30 инспектори. Оттаму препорачуваат работодавачите да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Прекршувања на препораките може да се пријават на телефонски број 075 402 856, а контакт лице е Слаѓана Андоновска. Министерството потсетува дека согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотни бранови врз населението во Република Македонија се препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години. Истовремено останува и препораката да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а установите за згрижување на децата да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во најжешкото.
| | веќе видена | слични

Македонија е во портокалова фаза! Темепратурата денеска ќе достигне до 43от степен. Најизложени на опасност од топлотни удари се теренските работници, предупредуваат лекарите. Затоа препорачуваат работодавците да не ги изложуваат вработените на активости на отворено во перидот од 11 до 17 часот. 30 инспектори викендов ќе спречуваат неприфатливо работење на 40 степени. Сите оние работодавци кои нема да ја почитуваат препораката и ќе му дозволат на работникот да работи при тропски горештини ќе бидат казнети со 8.000 евра, а доколку повторно ја прекршат препораката ќе добијат забрана за работа од 30 дена. Не само државниот инспекторат и сите граѓани кои ќе забележат прекршувања на оваа препорака може да пријават на телефонскиот број 075/402-856. Поради горештините, министерството за здравство препорачува од работни обврски да се ослободат бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а во детските градинки да не ...
| | веќе видена | слични

Државниот инспекторат за труд во текот на викендот работи со дежурни екипи од 30 инспектори, заради контрола на обврската за почитување на препораките за заштита на работниците за време на топлотниот бран во земјава. Прекршувања на препораките може да се пријават на 075/402-856, кај Слаѓана Андоновска, соопшти Министерството за труд и социјална политика. На работодавачите им се препорачува да го реорганизираат работното време заради избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. „Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотни бранови врз населението во Република Македонија, а со цел заштита на здравјето на луѓето, се препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години. Министерството за здравство препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а особено се препорачува на установите за згрижување на децата (детски градинки) да не ги изнесуваат децата на отворено и ...
| | веќе видена | слични

На работодавачите им се препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. МТСП информираме дека Државниот инспекторат за труд, во текот на викендот работи со дежурни екипи од 30 инспектори. Прекршувања на препораките може да се пријават на телефонски број 075 402 856, а контакт лице е Слаѓана Андоновска. Министерството потсетува дека согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотни бранови врз населението во Република Македонија, а со цел заштита на здравјето на луѓето, препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години. Министерството за здравство препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а особено се препорачува на установите за згрижување на децата (детски градинки) да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во истиот период. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Управата за хидрометролошки работи најавува дека топлото време ќе се задржи до недела, кога се очекува во попладневните часови нестабилно време со поројни врнежи од дожд и грмежи. Македонија како под вршник, зафатена од високи летни теператури од над 42 целзиусови степени. Топлотниот бран предизвика голем број на медицински интервенции како последица на високите пемператури и високиот УВ индекс. Брзата помош е целосно мобилизирана да им излезе во пресрет на граѓаните особено на оние кои што се хронично болни. Токму од овие причини и Владата одржа седница на која донесе сет мерки. Една од нив е бремените жени и хронично болните на возраст над 60 години да бидат ослободени од работа, а градежните работници да не работат на отворено од 11 до 17 часот. Како што информираат од Министерството за здравство Владата ги усвои нивните препораки и превентивни мерки предизвикани заради топлотниот бран што ја зафати Македонија. Поради топлото време, Владата препорачува во детските градинки да не се изнесуваат децата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 263 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија три дена во портокалова фаза- Трудниците и хронично болните да не одат на работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: