ЌЕ СЕ ПРЕТВОРИ ЛИ ВО КАМП ЗА МИГРАНТИ: Организација за бегалци ќе го реконструира Специјалниот завод во Демир Капија (ФОТО)

2 копии

Улогата на Меѓународната организација за миграции е да спроведе реконструкција и реновирање на комплексот објекти во депандансот на Специјалниот завод „Демир Капија“ во селото Ергеле, велат оттаму Организација за миграции ќе го реконструира Специјалниот завод „Демир Капија “. Ваквата информација, која пред неколку дена се појави во јавноста, предизвика загрижениот кај граѓаните во јужниот дел на Македонија знаејќи што се случуваше пред две години и илјадниците бегалци кои поминаа. Тогаш регионите на Гевгелија и на Демир Капија беа преплавени со бегалци кои влегуваа од територијата на Грција. Поради сериозноста на состојбата, мораше да биде подигната ограда вдолж јужната граница и беа направени прифатни центри во Гевгелија и во Табановце. Интернационалната организација за миграции
| | веќе видена | слични

Оттаму посочуваат дека целосно ќе бидат исплатени и средствата наменети за корисниците на социјална парична помош, паричен надоместок за помош и нега од друго лице, како и субвенциите за електрична енергија за април годинава.
| | веќе видена | слични

- МТСП најодговорно потврдува дека се врши реконструкција на „Специјалниот Завод- Демир Капија” која се однесува на депандансот кој се наоѓа во атарот на село Ергеле, се вели во соопштението. За оваа активност, како што посочуват од Министерството, финансиер е Меѓународната организација за миграции која единствено треба за потребите на МТСП да изврши реконструкција на постојните објекти исто како што претходно за потребите на Министерството за здравство спроведе и реконструкција на болниците во Гевгелија и Куманово. - За да им ставиме крај на ваквите неодговорни шпекулации коишто најмногу кружат преку социјалните медиуми, сакаме да потврдиме дека „Специјалниот Завод-Демир Капија” е составен дел од мрежата на јавни установи чија што единствена намена е сместување и заштита на лица од ранливи категории. Ова значи дека истиот е невозможно да дава друг тип на услуги освен оние за кои согласно со Законот за социјална заштита е формиран и согласно тој Закон е прецизно наведено за кои лица е наменет, истакнуваат од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) во денешното пишано соопштение ги отфрла сите шпекулации кои внесоа одредена вознемиреност кај населението на територијата на општина Демир Капија како дезинформации бидејќи ниту се гради, ниту пак ќе се гради бегалски камп или нешто слично во овој регион.- МТСП најодговорно потврдува дека се врши реконструкција на „Специјалниот Завод- Демир Капија”, која се однесува на депандансот кој се наоѓа во атарот на село Ергеле - се вели во соопштението.За оваа активност, како што посочуват од Министерството, финансиер е Меѓународната организација за миграции која единствено треба за потребите на МТСП да изврши реконструкција на постојните објекти исто како што претходно за потребите на Министерството за здравство спроведе и реконструкција на болниците во Гевгелија и Куманово.- За да им ставиме крај на ваквите неодговорни шпекулации коишто најмногу кружат преку социјалните медиуми, сакаме да потврдиме дека „Специјалниот Завод-Демир Капија” е составен дел од мрежата ...
| | веќе видена | слични

На територијата на општина Демир Капија ниту се гради, ниту пак ќе се гради бегалски камп или нешто слично во овој регион, соопштија денеска од Министерството за труд и социјална политика кое како дезинформации ги отфрли шпекулациите за наводна изградба на бегалски камп. „Министерството за труд и социјална политика најодговорно потврдува дека се врши реконструкција на ‘Специјалниот Завод- Демир Капија’ која се однесува на депандансот кој се наоѓа во атарот на село Ергеле. За оваа активност финансиер е Меѓународната организација за миграции која единствено треба за потребите на Министерството за труд и социјална политика да изврши реконструкција на постојните објекти исто како што претходно за потребите на Министерството за здравство спроведе и реконструкција на болниците во Гевгелија и во Куманово, стои во соопштението на МТСП. Оттаму нагласуваат дека „Специјалниот Завод – Демир Капија” е составен дел од мрежата на јавни установи чија што единствена намена е сместување и заштита на лица од ранливи категории. ...
| | веќе видена | слични

Откако по социјалните мрежи се прошири информацијата дека Меѓународната организација за мигранти (ИОМ) ќе гради бегалски камп во Демир Капија, деманти стигнаа и од ИОМ и од Министерството за труд и социјала под чија надлежност е Центарот за згрижување лица со посебни потреби. Од ИОМ неофицијално велат дека се работи за реновирање на објектот за потребите на Министерството и воопшто не станува збор за бегалски камп. Објаснување стигна и од довчерашниот министер за труд и социјала, Ибраим Ибраими. „Тоа се чисти дезинформации. Нема да се градат нови објекти. Се работи само за реконструкција на постојните кои ќе бидат наменети за лица со посебни потреби. Инаку, во Македонија во моментов има два центри за бегалци, во Гевгелија и кај Табановце и во нив има по 20-тина лице. А за евентуална изградба на каков било камп одлучува владата, а не која било меѓународна организација. ИОМ на 25 април го објави јавниот повик за реконструкција на депандансот на специјалната установа во Демир Капија.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 235 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 238 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 295 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 61 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Намалувањето на загадувањето на воздухот од в година ќе биде стратешки приоритет на Владата. „На седницата што се одржа вчера беше разгледан и усвоен предлог ...
сите 229 | | | веќе видена

Колку лавината што ја предизвика случајот „Груевски“ може да влијае на кој било начин на стабилноста на обезбеденото мнозинство од 80 пратеници? Сериозни се ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЌЕ СЕ ПРЕТВОРИ ЛИ ВО КАМП ЗА МИГРАНТИ: Организација за бегалци ќе го реконструира Специјалниот завод во Демир Капија (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: