УЈП и дозволи на МРТ да плаќа на рати

Собраниската комисија за транспорт и врски ги разгледуваше и ги усвои извештаите за финансиското работење на јавниот сервис Македонска радио телевизија. Управата за јавни приходи и дозволи на Македонската радио телевизија долгот од околу еден милион евра, да го враќа на 120 рати со грејс период од 36 месеци. Од МРТ уверуваат дека ова ќе значи подобрување на програмата. За опозицијата пак, Македонската радио телевизија е само неквалитетен сервис под контрола на владејачката гарнитура. „Им требаат дополнителни средства затоа што програмата, според моето лично мислење е катастрофална и недостојна за еден јавен сервис, како што треба да биде Македонската радио телевизија. - Улогата на МРТВ е нешто сосема друго, од она што таа во моментот е, ако не сакаме да бидеме слепи при очи, ќе видиме дека Македонската радио телевизија во последниот период, поточно, исклучително во последните пет години, откако на власт е ВМРО-ДПМНЕ и нивните коалициони партнери, се претвори во класичен партиски сервис“, изјави Сафет ...
| | веќе видена | слични

МРТ се грижи за дијаспората Македонската радиотелевизија бара 2,2 милиони евра од Буџетот на државата за реализација и емитување на програмата на македонски и албански јазик наменета за иселениците и сума од 65 илјади евра за емитување на активностите на Собранието, која треба да се одвои од буџетот на законодавниот дом. Собраниската Комисија за транспорт и врски даде зелено светло за овие барања да се изјасни пленарниот пратенички состав. На седницата одржана вчера Комисијата го разгледа и извештајот за финансиското работење на МРТ за 2010 година, како и финансискиот план на јавниот радиодифузен сервис за 2011 година, но во отсуство на одговорните лица од МРТ, извршните директори Петар Каранаков и Ефтим Гаштов, на што реагираше опозицијата. “Каде се Каранаков и Гаштов, единствените кои можат да одговорат на важните прашања поврзани со оваа материја? Дури и Владата сфаќа како се води јавниот сервис, па од побараните 11 милиони евра за МРТ за 2011 година подготвена е да издвои само 2,35 милиони евра“, рече ...
| | веќе видена | слични

Управата за јавни приходи и дозволи на Македонската радио телевизија долгот од еден милион евра да го враќа на 120 рати. Денес извештаите со кои се утврдува финансиското работење на јавниот сервис, поминаа на Собраниската комисија за транспорт и врски. Грејс периодот за враќање е 36 месеци. Во исто време, УЈП не и дозволи на првата приватна телевизија А1 да го исплаќа наводниот долг од 9 милиони евра на рати. МС
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 158 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 174 | | | веќе видена

Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 90 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УЈП и дозволи на МРТ да плаќа на рати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: