Косовската комисија настојува да ги избегне грешките од изборите во 2010 година

Околу 21.000 комесари ќе бидат потребни за надгледување на изборите во Косово на 3-ти ноември. [AФП] Со приближувањето на клучните избори во Косово, членовите на Централната изборна комисија гарантираат дека комесарите што се испитуваа или беа осудени под обвинение за местење на изборниот процес во 2010 година, нема да смеат да работат на изборите на 3-ти ноември. Претседателот Валдете Дака рече дека веќе имаат список на имиња на оние што биле вклучени во изборни манипулации, што ќе им помогне да го спречат нивното повторно назначување. „Сите оние комесари чии имиња ги добивме од Судскиот совет, Државното обвинителство, но и сите оние кои биле вклучени [во истраги за манипулации] нема да бидат назначени за членови на општинските комисии и членови на избирачките совети“, рече Дака за SETimes . Повеќе од 200 комесари се осудени или сé уште се соочуваат со обвиненија, додека повеќе од 1.000 се испитуваат за наводна вмешаност во изборен фалсификат. Изборите во ноември ќе бидат особено внимателно следени, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Белград, 29 август - Српскиот министер за надворешни работи, Иван Мркиќ на седницата на Советот за безбедност на ОН оценил дека е од голема важност цивилната мисија УНМИК да остане во Косово. Тој изјавил дека Србија е подготвена да работи на зголемувањето на довербата меѓу етничките заедници, бидејќи тоа е единствениот начин за создавање подобри услови за живот за сите граѓани на Косово, а во однос на ОН, нивната улога е непристрасно да го надгледуваат процесот на историското помирување. „Би сакале со претставниците од Приштина да дојдеме до договор без помош од страна, што би било демонстрација на политичка зрелост", изјавил Мркиќ. Потпишувањето на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина не би бил можен без посредувањето на Европската унија (ЕУ), и затоа спроведувањето на овој договор, пак, нема да биде можно без активно учество на ОН во овој процес. Според него, исто така, потребно е да има актер кој ќе гарантира дека Приштина нема да го поткопа постигнатиот договор, а со оглед на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи дебата за ситуацијата на Косово, во чии рамки ќе биде разгледан најновиот извештај на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, кој оценил дека спроведувањето на Бриселскиот договор останува „најголем предизвик“. Бан Ки-мун потенцира дека Белград ги продолжува разговорите со косовските Срби, кои се против договорот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина, потпишан од премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи. Тој ги повика властите во Белград и Приштина да ги зголемат напорите за решавање на судбината на 1.726 лица, кои се водат како исчезнати за време на конфликтот на Косово, како и за казнување на извршителите на воените злосторства.
| | веќе видена | слични

Тој изјавил дека Србија е подготвена да работи на зголемувањето на довербата меѓу етничките заедници, бидејќи тоа е единствениот начин за создавање подобри услови за живот за сите граѓани на Косово, а во однос на ОН, нивната улога е непристрасно да го надгледуваат процесот на историското помирување. „Би сакале со претставниците од Приштина да дојдеме до договор без помош од страна, што би било демонстрација на политичка зрелост", изјавил Мркиќ. Потпишувањето на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина не би бил можен без посредувањето на Европската унија (ЕУ), и затоа спроведувањето на овој договор, пак, нема да биде можно без активно учество на ОН во овој процес. Според него, исто така, потребно е да има актер кој ќе гарантира дека Приштина нема да го поткопа постигнатиот договор, а со оглед на огромните напори коишто Србија ги вложува во пронаоѓањето на решенијата кои би биле прифатливи за сите, би сакала да види и реципрочен напор од другата страна. За Косово статус кво ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот за безбедност на ОН ќе расправа по најновиот извештај на генералниот секретар Бан Ки-Мун за Косово, во кој се оценува дека клучен предизвик останува примената на Бриселскиот договор на северот од Косово. На седницата која е предвидена да започне попладнето, Србија ќе ја претставува шефот на дипломатијата Иван Мркиќ, а од косовска страна тоа ќе биде министерот за надворешни работи Енвер Хоџај. Во тримесечниот извештај во периодот од 23-ти април до 15-ти јули, Бан Ки-Мун нагласува дека позитивните чекори на Белград и Приштина, со посредството на Европската унија резултирале со „историски договор и фундаментален напредок кон нормализација на односите". Тој укажува и дека „примената на договорот меѓу Белград и Приштина на северот од Косово останува клучен предизвик", и дека е важно во таа смисла Белград да соработува со косовските Срби, а Приштина на терен да ги поддржи тие напори и да пружи гаранции за локалното население.
| | веќе видена | слични

На седницата која е предвидена да започне попладнето, Србија ќе ја претставува шефот на дипломатијата Иван Мркиќ, а од косовска страна тоа ќе биде министерот за надворешни работи Енвер Хоџај. Во тримесечниот извештај во периодот од 23-ти април до 15-ти јули, Бан Ки-Мун нагласува дека позитивните чекори на Белград и Приштина, со посредството на Европската унија резултирале со „историски договор и фундаментален напредок кон нормализација на односите". Тој укажува и дека „примената на договорот меѓу Белград и Приштина на северот од Косово останува клучен предизвик", и дека е важно во таа смисла Белград да соработува со косовските Срби, а Приштина на терен да ги поддржи тие напори и да пружи гаранции за локалното население.
| | веќе видена | слични

Тачи и Дачиќ нема да учествуваат на седницата на Советот за безбедност на ОН за Косово Премиерите на Косово, Хашим Тачи и на Србија Ивица Дачиќ го откажаа учеството на утрешната седница на Советот за безбедност на ОН за Косово,пишуваат весниците во Приштина. Изворите на Радио-телевизија Косово изјавиле дека најпрво Дачиќ го откажал учеството, а потоа и Тачи. Приштина и Белград на седницата на Советот за безбедност ќе ги претставуваат министрите за надворешни работи Енвер Хоџај и Иван Мркиќ. Во пресрет на заминувањето во Њујорк, Хоџај изјави дека извештаојот на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово е пообјективен од претходните.
| | веќе видена | слични

Косовските институции задолжени за спроведување на локалните избори на 3-ти ноември наведоа дека нема основа за поместување на изборните рокови.Централната изборна комисија не сакаше да ги коментира изјавите на претседател на владата на Србија, Ивица Дачиќ за можното продолжување на рокот за пријави за учество на изборите, но потсетија дека законот прецизира тој рок да истече 60 дена пред одржување на изборите.Од Канцеларијата за регистрација на политички субјекти на Косово соопштија дека Законот за изборите е тој и дека со него се прецизира пријавите да се поднесат најдоцна 60 дена пред одржување на изборите, што во овој случај значи 3-ти септември.На вчерашниот состанок со премиерот на Косово, Хашим Тачи, српскиот премиер Дачиќ истакна дека мора да се продолжи рокот за регистрација на избирачите и изборните листа.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Дачиќ и Тачи по средбата само изјавија дека е направен напредок но на договор ќе треба да се почека уште неколку дена. Според Дачиќ најголем дел од разговорите бил посветен на организацијата на изборите кои се закажани за 3 ноември. Тој оцени дека има напредок во приближувањето на ставовите за телекомуникациите и енергетиката, иако разговорот не донел како што рече - епохални резултати. За косовскиот премиер состанокот бил конструктивен но има уште технички детали за кои треба да се постигне согласност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи вчера на повторната средба во Брисел не успеаја да постигнат договорат за енергијата и телекомуникациите. Дачиќ и Тачи сепак договориле да ги продолжат преговорите и се очекува тие повторно да се сретнат. На средбата закажана за 8 септември во Брисел треба да присуствува и високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон, која веќе две години е покровител на дијалогот Белград - Приштина. Дачиќ и Тачи повторија дека се решителни да го осигураат успехот на локалните избори распишани за 3-ти ноември на целата територија на Косово, со најголемо можно учество, се наведува во соопштението од кабинетот на Ештон. Инаку подготовките за локалните избори на Косово ги поремети одлуката на српските лидери во северно Косово, каде што Србите се доминантни, да ги бојкотираат изборите. Регуларното спроведување на локалните избори е дел од договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина што беше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косовската комисија настојува да ги избегне грешките од изборите во 2010 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: