Седница на Синодот на МПЦ-ОА


Синодот на Македонската православна црква - Охридска архипиекопија денеска ќе одржи седница, на која, според портпаролот на Синодот, господин Тимотеј, ќе стане збор за повеќе теми меѓу кои за просветните институции и за финансиските средства. Во врска со тоа дали на денешната седница на Синодот ќе стане збор за барањето до Бугарската православна црква да биде мајка - црква на Македонската православна црква, Тимотеј за МИА вели дека тоа е решено и оти разговорите се почнати. Седницата на Синодот следува по првата средба, што во Софија пред неколку дена ја имаа претставници на комисиите на двете цркви.
| | веќе видена | слични

Она што се очекува е да биде известена Цариградската патријаршија од страна на БПЦ , што како чин би требало да се случи на седми јануари кога кај вселенскиот патријарх ќе замине Бугарска црковна делегација, иако според сознанијата на македонските владици Цариградската патријаршија била запознаена и претходно. Со оглед на фактот што томосот за автокефален статус го дава Вселенската Патријаршија, од таму засега нема никаков коментар. Се огласија само Грчката и Српската православна црква со негодување за чинот на БПЦ да ја прифати подадената рака од МПЦ, дека тоа ќе значи поставување динамит во основите на православието ако сепак се отиде на варијанта одлуката за автокефален статус на некоја црква да не се донесе врз база на консензус помеѓу сите сестрински цркви, што и натаму официјално е правило во православната екумена. Оттаму аналитичарите не сметаат дека овие случувања меѓу МПЦ и БПЦ би вродиле веднаш со плод туку дека тоа ќе биде долготраен процес со неизвесен исход. Повеќето од аналитичарите во се уште ...
| | веќе видена | слични

Светиот синод на Бугарската православна црква на 27 ноември одлучи да се ангажира и застапува пред помесните православни цркви за востановување на канонскиот статус на Македонската православна црква. Овој исклучителен потег кој треба да доведе до признавање на нејзината автокефалност, предизвика позитивни реакции и во црковните и во световните кругови во двете земји. Тој следеше по писмото што на 9 ноември Македонската православна црква - Охридска архиепископија го испрати до БПЦ во кое се бара признавање на афтокефалноста на македонската црква и евхаристиско единство со бугарската црква. - Светиот Синод одлучи дека, со оглед на тоа што МПЦ ја признава БПЦ - Бугарска патријаршија за своја мајка-црква, БПЦ со чувство за својата света должност, ја прифаќа одговорноста да покаже целосно содејство, со тоа што ќе посредува и ќе се застапува пред помесните православни цркви, преземајќи се што е неопходно за востановување на канонскиот статус на МПЦ. БПЦ - Бугарска патријаршија, никогаш не била рамнодушна кон ...
| | веќе видена | слични

Овој исклучителен потег кој треба да доведе до признавање на нејзината автокефалност, предизвика позитивни реакции и во црковните и во световните кругови во двете земји. Тој следеше по писмото што на 9 ноември Македонската православна црква - Охридска архиепископија го испрати до БПЦ во кое се бара признавање на афтокефалноста на македонската црква и евхаристиско единство со бугарската црква. - Светиот Синод одлучи дека, со оглед на тоа што МПЦ ја признава БПЦ - Бугарска патријаршија за своја мајка-црква, БПЦ со чувство за својата света должност, ја прифаќа одговорноста да покаже целосно содејство, со тоа што ќе посредува и ќе се застапува пред помесните православни цркви, преземајќи се што е неопходно за востановување на канонскиот статус на МПЦ. БПЦ - Бугарска патријаршија, никогаш не била рамнодушна кон страдањата на МПЦ, пишуваше во одлуката од Светиот синод на БПЦ. Светиот синод на БПЦ одлучи да формира Синодска архиерејска комисија за преговори со МПЦ и останатите помесни православни цркви. По оваа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Да се слави Божиќ пред нова година, односно по стариот календар, на 25 декември. Ова е став на многумина, кој поради некое свое верско убедување, кој поради фактот дека така за Нова година нема да биде строг пост, па ќе може да се опушти со јадење, пиење и славење. Но, Македонската православна црква сѐ уште не размислува за менување на календарот. Велат календарот ќе остане ваков каков што е додека не се одлучи Соборно, односно сите православни цркви да го променат календарот. – Всушност празнувањето на Божиќ и кај нас е на 25 декември според стариот календар, а по новиот е на 7 јануари. Ако одземеме 13 дена, според стариот празнуваме на 25 декември. Оние коишто се по григоријанскиот календар, ако од 25 декември, се одземат 13 дена, треба да празнуваат на 12 декември – објаснува отец Бобан од скопската епархија. Отецот посочува дека МПЦ како Црква има став дека можеби најдоброто решение ќе биде да се направи уште попрецизен календар од овие што постојат, бидејќи денес имам технолошки средства за сето тоа да ...
| | веќе видена | слични

Извори за Алфа во МПЦ тврдат дека во ова фаза од средбите меѓу синодските претставници на двете страни, не се разговарало за тоа дали стратегијата која ја тера бугарската, како посредник меѓу останатите православни цркви. Автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија, е единственото нешто за што периодов се разговара меѓу македонската и бугарската црква - конкретно на последната средба во Софија. Извори за Алфа во МПЦ тврдат дека во ова фаза од средбите меѓу синодските претставници на двете страни, не се разговарало за тоа дали стратегијата која ја тера бугарската, како посредник меѓу останатите православни цркви за признавање на нашата, ќе резултира со условувања кон македонската. На пример дали МПЦ сама ќе може да назначува високи свештени лица, дали ќе треба да се споменува бугарскиот патријарх Неофит во молитвите, и слично. По пораката на владиката Петар од викендов дека Синодот треба правилно да ги постави нашите посебности за на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Светиот архиерејски синод на Македонската правосалвна црква-Охридска архиепископија го прифати извештајот за почнатите разговори на црковните комисии на МПЦ и на Бугарската православна црква и донесе став разговорите меѓу двете црковни комисии да продолжат, изјави портпаролот на Синодот, г.Тимотеј по синодската седница која се одржа денеска Тој е дециден дека главното барање до БПЦ останува Македонската православна црква да добие автокефален статус. Повеќемина владици на Синодот брифираат дека најважното прашање кое јасно ќе треба да им се стави дознаење на владиците во Бугарија е дека мора да се внимава на тоа дека ние сме пособен народ, посебна држава и посебна црква. Во писмото што неодамна го испрати бугарскиот патријарх Неофит до верниците во Македонија никаде не се споменува признавање на афтокефалноста на македонската православна црква што беше едно од главните барања на писмото што го упати Синодот на МПЦ до Бугарската црква во кое се бараше БПЦ да стане црква на МПЦ и со тоа да ја застапува пред ...
| | веќе видена | слични

Во синодот на Македонската Православна црква - Охридска Архипиекопија се одржа седница на која на маса беше и барањето до Бугарската Православна црква да биде мајка - црква на Македонската Православна црква. ОД МПЦпц велат дека разговорите меѓу двете комисии продолжуваат и дека цариградската патријаршија официјално ќе биде известена на 7 јануари.
| | веќе видена | слични

Синодот на МПЦ одлучи да ги продолжи разговорите со Бугарската црква откако Софија се согласи да и биде мајка црква на МПЦ. На денешната прва седница на Синодот по превирањата во МПЦ произлегол и заклучокот да се прифати извештајот од првиот состанок на комисиите на двете цркви реалзиран пред 4 дена во Софија. Владиката Тимотеј вели дека деталите од средбата не треба да ги знае јавноста, а оптимист е дека наредниот месец бугарскиот Синод ќе го извести Цариград со што неодамнешното барање и прифаќање за мајка црква од БПЦ ќе добие поголема важност. Синодот успеал да ги надмине и различните толкувања за инцијативата за барање мајка-црква од некои владици. Тимотеј уверува дека црковното доближување на двете цркви нема да го загрози македонскиот идентитет . Синдот од државниот врв, пак, побараа да не се менува името на државата, да ја одржи унитарноста, уставноста и македонскиот јазик. Работната комисија предводена од архиепископот на МПЦ Стефан кон средината на јануари повторно патува во Софија на уште една ...
| | веќе видена | слични

Светиот архиерејски синод на Македонска православна црква – Охридска архиепископија на својата денешна седница донесе одлука да ги продолжи разговорите со Бугарска православна црква, од која бара да ѝ биде црква-мајка. БПЦ, пак, за барањето на МПЦ-ОА ќе ја извести Вселенска патријаршија по Нова година, кога делегација ќе замине таму на реставрација на нивна црква. Истовремено, МПЦ-ОА ги реафирмира своите ставови во однос на атрибутите на Македонија, апелирајќи до власта да не се менуваат уставното име на државата, уставната позиција на македонскиот јазик и унитарниот карактер на земјата, како и да не се отстапува од македонскиот национален идентитет. Портпаролот на МПЦ-ОА, митрополитот деварско-кичевски и плаошки Тимотеј, нагласува дека ги почитуваат правата и на другите етнички заедници, во согласност со Уставот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Седница на Синодот на МПЦ-ОА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: