Mozilla избира ново лого за Firefox и поврзаните производи, а ја прашува заедницата за мислење

Mozilla, организацијата која стои зад развојот на еден од најпознатите интернет прелистувачи, Firefox, започна процес на промена на логото на прелистувачот, како и соодветните логоа на апликациите и поврзаните сервиси. Идејата зад овој процес е да се вклучи и заедницата која ќе може да го даде своето мислење, а со тоа да помогне во одлуката во кој правец да се отиде со промените. Како и да е, не се работи за гласање или било какво обврзувачко вклучување, ниту вклучување преку испраќање на сопствени дизајни. Новите дизајни се поделени во два правци, а и двата ја задржуваат познатата лисица во некаква форма. Едниот правец има повеќе геометриска форма, додека вториот може да се каже дека е нешто посличен со моменталниот бренд стил на Firefox. Двата правци се претставени на следната слика, а доколку сте заинтересирани и имате што да кажете да темата, можете да го оставиме вашиот коментар подолу на оваа статија или на блогот од Mozilla на следниот линк.
| | веќе видена | слични

Одамна немаме пишувано за одличниот Mozilla Thunderbird којшто долго време порано беше нашиот главен имејл десктоп клиент, пред да се префрлиме целосно на Microsoft Outlook. Причината за тоа е што развојот на Thunderbird не продолжи во темпото кое беше порано, а едно време се размислуваше дури и за неговото откажување. Сепак, одлично е што Mozilla не се реши за тој потег, а оваа недела ја пуштија и верзија 60 од Thunderbird која што го прави повеќе во линија со другиот и повеќе познат проект од организацијата, Firefox. Прво што може да се забележи во новата верзија од Thunderbird е имплементацијата на новиот Photon дизајн којшто е дел од Firefox почнувајќи од 57-та верзија , односно од ноември минатата година. Овој нов дизајн покрај генералното освежување на целиот кориснички интерфејс, најмногу очигледно донесува квадратни табови, односно тие веќе не се заоблени на краевите, а тука е и можноста да се исклучи делот со насловот на прозорот, со што се добива повеќе простор за апликацијата. Mozilla Thunderbird ...
| | веќе видена | слични

Италијанската прва лига, Серија А во обид да се „модернизира“ најави дека има ново лого и нови социјални мрежи, што не помина најдобро кај дел од фановите. Ребрендирањето оди под мотото „Appassionante, Avvincente, Adrenalinica“, што би се превело како „возбудливо, неодоливо, адреналинско“, во обид да се промовира буквата А од Серија А. „Свеж изглед кој веднаш го презема вниманието, со боите на италијанското знаме, со престижот на златото и авторитетот на А, а во исто време обновување на нашето партнерство со ТИМ“, се вели во соопштението на лигата. Серија А исто така промовираше нови канали на Фејсбук, Инстаграм и Твитер, сите со името „SerieA“, и покрај тоа што на Твитер направија 1.2 милиони следбеници на претходниот канал.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Петар е еден од најголемите гении на денешниот дизајн. Јас сум многу среќен што работевме заедно на новиот визуелен изглед на куќата” – напиша креативниот директор Рикардо Тиски на инстаграм-профилот на една од најстарите британски модни куќи. Од серијата постови кои неодамна се појавија на официјалниот профил на Барбери се дознава дека дизајнерор Питер Савил успеа да создаде ново лого во рок од четири недели, а за такви проекти обично се потребни околу четири месеци.The #ThomasBurberry Monogram August 2018A post shared by Burberry (@burberry) on Aug 2, 2018 at 4:57am PDTСо новото лого беше презентиран и новиот изглед на монограмот – буквите Т и Б, почетните букви од името и презимето на основачот на куќата Томас Барбери, во бела и портокалова боја.Тиски на позицијата креативен директор на Бaрбери е од мај годинава, а неговите први креации ќе ги видиме во септември на Лондонската модна недела.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Останато

Човекот здушно го брани криминалот на Зоран Заев, како да се работи за сопствен интерес. Очигледно е дека зад паниката на Костадинов се крие и личен интерес и ...
сите 409 | | | веќе видена

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 434 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Mozilla избира ново лого за Firefox и поврзаните производи, а ја прашува заедницата за мислење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: