Напад со хемиско оружје во Сирија: Сведоштва oд теренот

Жена плаче над децата убиени во нападот со хемиско оружје за коj сириските опозициски сили го обвинуваат сирискиот режим. [AФП] Сирискиот активист Мохамад ал Баик вели дека никогаш нема да ги заборави ужасните слики на децата повредени во нападот со хемиско оружје во Гута во околината на Дамаск, минатата недела. Веднаш по нападот на 21-ви август, Ал Баик, член на локалната координативна комисија во источна Гута, отиде во импровизираните болници во Ирбин, Јисраин, Хамуријех и Хараста да ги следи и документира жртвите. „Генерално немаше крв, освен во ретки случаи, но гласовите и врискањата на повредените беа застрашувачки“, рече тој. „Повеќето пациенти имаа грчеви, чувствуваа гадење, беа жедни и не можеа ниту да гледаат, ниту да дишат, имаа отоци на усните и околу очите.“ „Она што најмногу ме погоди беше глетката на повредените деца и вресокот на мајките кои изгубиле членови на семејството“, рече Ал Баик. Во вторникот (27-ми август) тимот на ОН во Сирија кој требаше да го испита нападот, го одложи своето второ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Белата куќа планира во текот на денот да објави проценка за податоците за нападите со хемиско оружје извршени минатата недела во Сирија, изјави неименуван американски официјален претставник. Белата куќа планира во текот на денот да објави проценка за податоците за нападите со хемиско оружје извршени минатата недела во Сирија, изјави неименуван американски официјален претставник. Засега не е познато кога точно ќе биде објавена анализата, јавуваат американски медиуми. Сириската опозиција тврди дека режимот во Дамаск на 21 август во предградија на Дамаск извршил напади со хемиско оружје. Сириските власти тврдат дека тоа оружје го употребила опозицијата. Во Сирија се инспектори на ОН кои се обидуваат да утврдат точност на тие тврдења, а нивниот извештај се очекува утре.
| | веќе видена | слични

Нападите со хемиско оружје, заради кои се обвинува сирискиот режим, отвораат многу прашања. Белата куќа планира воени опции како одговор на нападите со хемиско оружје, кои наводно ги извршил режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад во предградите на Дамаск, кое е под владение на бунтовници. Инспекторите на Обединетите Нации се во Сирија и собираат докази за нападот, кој се случил минатата недела и оставил стотици мртви, додека одделни разузнавачки извештаи во САД за случајот се очекуваат кон крајот на неделава. Претседателот Барак Обама минатата година рече дека употребата на хемиско оружје од режимот на Асад, ќе ја помине „црвената линија“ и тоа може да испровоцира американска воена интервенција. Но што ги прави нападите со хемиско оружје понеприфатливи отколку конвенционалните воени напади, кои дивеат во Сирија од почетокот на граѓанската војна таму пред повеќе од две и пол години? И зошто е толку тешко прецизното идентификување на нападите од минатата недела, меѓу кои и употребеното хемиско оружје? ...
| | веќе видена | слични

Конвој инспектори на ОН го напушта хотелот во Дамаск во средата (28-ми август), за да го испита местото на нападот со хемиско оружје. [AФП] Властите и граѓаните низ цела Европа и Турција изразија лутина и тага поради смртоносниот напад со хемиско оружје минатата недела во Дамаск и го споредуваат истиот со настаните на Балканот пред 20 години. „Има многу сличности во настаните во Сирија со оние од Босна и Херцеговина во текот на 1990-тите, кога на сцената беше чист етнички судир. ... Се разбира, граѓаните се тие што највеќе страдаат бидејќи веќе сега имате стотини илјади бегалци, убиени и ранети. Судирите добија огромни размери и треба итно да се прекинат“, рече за SETimes Асим Мујкиќ, професор на Факултетот за политички науки во Сараево. Турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, рече дека инцидентот претставува злосторство што не смее да помине неказнето. Тој го нарече нападот со хемиско оружје „злосторство против човештвото“. Турција дели со Сирија граница од 900 километри и се грижи за околу ...
| | веќе видена | слични

Турските војници патролираат во пограничниот град Чејланпинар на турско-сириската граница. [AФП] Шокираноста поради смртоносниот напад со хемиско оружје во Дамаск минатата недела, заедно со воинственото ветување на режимот на Асад дека ќе се брани себеси со користење на „сите расположливи средства“, им влеа страв на многу турски граѓани што живеат долж границата со Сирија. Многу луѓе во регионот со месеци се плашат од можна ескалација на непријателството меѓу соседните држави. По нападот на 21-ви август во Гута, во близина на Дамаск, при кој загинаа стотини луѓе, турските политичари им се приклучија на многумина во меѓународната заедница ветувајќи дека извршителите нема да поминат неказнето. Опозициските сили во Сирија го обвинија за нападот режимот на Асад, кој, од своја страна, ги обвини бунтовничките сили за поттикнување на нападот. Инспекторите на ОН требаше да дојдат на местото на нападот во средата (28-ми август), а членови на Советот за безбедност на ОН требаше во средата да се состанат и да ...
| | веќе видена | слични

„Повторуваме дека оружјето било употребено од страна на терористите (како што официјален Дамска ги нарекува бунтовниците со помош на САД, Велика Британија и Франција. Тоа значи дека хемиското оружје наскоро ќе биде употребено од страната на истите (терористички) групи против луѓето во Европа", рекол Микдад пред новинарите во Дамаск, пренесува Reuters. Изјавата е дадена кусо време откако сириската влада соопшти дека на експертите на мисијата на Обединетите нации, коишто во Дамакс пристигнаа на почетокот од минатата седмица за да истражат други наводи за употреба на хемиско оружје во Сирија, им доставила цврсти докази дека владините сили не користеле отровни гасови. Сириската државна телевизија во саботата објави снимки со тврдење дека припадници на армијата пронашле траги од бојни отрови во тунелите коишто бунтовниците ги користеле во Џобар, едно од предградијата на главниот град Дамаск кои беа под нивна контрола, а во прилогот на телевизијата беше наведено дека некои од војниците имале проблеми со дишењето и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 249 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Напад со хемиско оружје во Сирија: Сведоштва oд теренот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: