Можни излевања на водотеците поради најавените поројни дождови

4 копии

Можни се брзи зголемувања на водостојот на некои водотеци и локални излевања по прогнозите од синоптичарите дека во текот на попладневните часови и особено за време на ноќта се очекуваат врнежи од дожд со пороен карактер и пообилни во северните и централните делови од земјата каде локално се очекуваат и над 25 л/м 2 воден талог. Како што посочуваат од УХМР, водостоите на реките низ Македонија се над просекот, што е карактеристично за овој период од годината, и поради релативно големата влажност во земјата (како резултат на изминатите врнежи и растопениот снег), се очекува брзо да реагираат и на помали количини на дожд да го зголемат својот водостој. Според прогнозата, на некои места локално се очекува процесите да бидат поинтензивни и за кратко време да наврне поголема количина на дожд, а во такви услови најмногу на удар се изложени водотеците со мали сливни површини и суводолиците кои немаат толку голем капацитет за кратко време да примат поголеми количини на дожд. – Токму на ваквите мали водотеци и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Влажна и нестабилна воздушна маса моментално се наоѓа над сливното подрачје на реката Лепенец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Според информацијата во наредниот период се очекува брзо зголемување на водостојот на река Лепенец, како и на сите суводолици во границите на неговиот речен слив. Предупредуваме на внимателноост и претпазливо движење покрај суводолиците и помалите реки во сливот на реката Лепенец каде се можни и спорадични локални излевања во наредниот период, велат од УХМР.
| | веќе видена | слични
4 копии

Доста влажна и нестабилна воздушна маса моментално се наоѓа над сливното подрачје на реката Лепенец, посочуваат најновите синоптички прогнози и согледувањата од радарските слики, соопшти УХМР. Во наредниот период се очекува брзо зголемување на водостојот на р.Лепенец, како и на сите суводолици во границите на неговиот речен слив. Од УХМР предупредуваат на внимателноост и претпазливо движење покрај суводолиците и помалите реки во сливот на реката Лепенец каде се можни и спорадични локални излевања во наредниот период.
| | веќе видена | слични

Како што посочуваат од УХМР, водостоите на реките низ Македонија се над просекот, што е карактеристично за овој период од годината, и поради релативно големата влажност во земјата (како резултат на изминатите врнежи и растопениот снег), се очекува брзо да реагираат и на помали количини на дожд да го зголемат својот водостој. Според прогнозата, на некои места локално се очекува процесите да бидат поинтензивни и за кратко време да наврне поголема количина на дожд, а во такви услови најмногу на удар се изложени водотеците со мали сливни површини и суводолиците кои немаат толку голем капацитет за кратко време да примат поголеми количини на дожд. - Токму на ваквите мали водотеци и суводолици особено во северните и централните делови од земјата можни се брази зголемувања на водостојот и на некои места при појава на значително интензивни врнежи и локални излевања. Исто така, доколку, со ваквите поројни процеси бидат погодени и градските урбани средини, поради неможноста за впивање на водата можни се брзи формирања ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Можни излевања на водотеците поради најавените поројни дождови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: