Која е географската одредница за името на која Заев е подготвен?


Новото име на нашата земја нема да биде „Република Нова Македонија“. Ова е единствено јасно откако вчера премиерот Зоран Заев најави дека е подготвен за географска одредница. Со тоа се стеснува изборот на имиња кои се вртат во јавноста а кои се дел од сетот на идеи на посредникот Метју Нимиц од кои во најсериозен е предлогот „Република Горна Македонија“ И денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски не сакаше да открие која е географската одредница која Заев ја спомена за да не наштетел на преговарачкиот процес. Владиниот портпарол уште вели дека во моментот не се разговара за било какова промена на македонскиот устав и дека договореното меѓу премиерите Заев и Ципрас било транспарентно објавено како тоа за преименување на аеродромот и автопатот. Опозицката ВМРО-ДПМНЕ го повика премиерот Заев да излезе и јавно да каже дали освен неговата подготвеност за име со географска одредница, постои подготвеност и за отстапки кои се однесуваат на промена на уставот, јазикот, националноста. За разлика од владиниот ...
| | веќе видена | слични

Извесно е дека Македонија и Грција во спорот за името преговараат за седум точки. Според аналитичарите, можноста за доближување на позициите зависи од добрата волја на двете страни, а не од тежината на самите точки. Сите седум точки кои се разгледуваат во процесот за решавање на проблемот со името може да бидат и едноставни, но и премногу коплицирани, а приближувањето зависи од добрата волја на Скопје и Атина , сметаат аналитичарите. Водејќи се, како што вели, од изјавите и на македонската и на грчката страна, политичкиот аналитичар Алберт Муслиу вели дека не е песимист за можно решение. „Мислам дека темпото на средби и разговори е доста добро, па за неполн месец точки за кои се разговарало 25 години се надминати , има за тоа договор. Од енергијата на македонската влада може да заклучам дека работите одат релативно во ред, а не верувам и дека грчката влада ќе инсистира на парадоксални решенија“, вели Муслиу. Инаку дека постојат седум точки за кои се разговара спомена премиерот Зоран Заев . Тој рече дека ...
| | веќе видена | слични

Ќе ги помрднат ли од мртва точка ставовите од маратонските разговори за името во Софија, кои почнаа на почетокот на оваа недела меѓу шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров. Денеска и утре во бугарската престолнина на состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ и на земјите-кандидати се очекува да има уште една можност за средба меѓу македонската и грчката страна за евентуалното приближување на дијаметрално различните гледишта околу проблемот на Грција со нашето уставно име. Како што е веќе познато, од почетокот на оваа недела почна интензивна фаза на преговори за името, но без никаква официјална информација во поглед на разговорите, само штури соопштенија на МНР, од кои во последното се наведува дека насоката во преговорите останува иста и се работи на компромис. Слично на ставот на МНР, во јавноста завчера беше пуштено кратко соопштение по средбата во Виена меѓу Коѕијас, Димитров и Нимиц, во кое сите страни по седумчасовната средба за името изјавија дека ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, додека останатите медиуми со доза на резерва објавуваат дека е можно и веројатно двајцата министри за надворешни работи да се сретнат на маргините на неформалниот состанок Гимних во Софија, јавува дописникот на МИА од Атина. Весникот „Авги“, што важи за гласник на СИРИЗА, пишува дека сѐ повеќе се згуснуваат чекорите „за решавање на македонското прашање“, а по средбата во Виена веројатно е дека Димитров и Коѕијас одново ќе се сретнат во Софија. „Катимерини“ и „Авги“ откриваат дека нацрт-спогодбата што Атина треба да му ја предложи на Скопје, не била доставена во Виена. – Претпоставка, сепак, е дека разговорите веќе се навлезени во суштината и на маса биле сите прашања – лесните, разбирливите и трнливите. Ова се случи завчера на билатералната средба на двајцата ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев по подолг период на водење на процесот на преговори за разликите околу името кои со нашата земја ги има Грција, конечно спомена дека многу важни се идентитетските одредници. Тоа што на многумина граѓани како и на стручната аналитичка јавност им беше многу чудно и недоречено конечно сега Заев успеа да објасни дека воздражноста од повеќе детали зависела од начинот на кој се водат преговорите и исходот од нив. „Јас не ги коментирам деталите, заради тоа што ќе излезе дека преговараме преку медиумите. Но, реков: Достоинството е многу важно. Идентитетот е многу важен. Од тука отприлика и кажуваме сè. Да му дадеме шанса на преговарачкиот процес, а да не влегуваме во деталите во самите точки, од проста причина што вреди да му се даде шанса на овој процес да се дојде до решение. Ако ги коментираме сите детали внатре, навистина тоа е болно, невозможно да го донесе конечното решение. И од тој аспект, мислам дека знаат и граѓаните кои се нашите ставови и во поглед на ова и во поглед на другите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот премиер Зоран Заев вели дека е оптимист за решавање на спорот со Грција, но додава дека важни во преговорите се идентитетот и достоинството. Оптимизмот го темели на тоа што, како што посочува, од седумте појдовни точки за три веќе е постигната согласност. - Медијаторот Нимиц го води процесот, тој ги знае во суштина работите кои можат да поминат, кои не можат да поминат кај едната и кај другата страна. Важно е да се гради довербата помеѓу двете страни во функција на решавање на проблемот. Мене ми е драго што се разглобени во суштина сите отворени прашања. Ако тргнеме од некои седум позиции кои беа појдовните точки на разговорите, знам дека веќе е намалено на четири позиции, три се отстранети. Јас верувам дека со политиката на новата Влада многу брзо ќе можат да се отстранат и другите позиции, изјави вчера Заев. Потенцира дека, веројатно тие биле најлесните прашања, но како што рече, тоа треба да биде сигнал за нас и охрабрување за грчката страна дека е можно да се изнајде решение. - Секако, ...
| | веќе видена | слични

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска и утре ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржува во Софија во организација на бугарското претседателство со Европската унија.Домаќин на состанокот е бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, а на него ќе учествуваат и шефовите на дипломатиите на 28 земји-членки на ЕУ, како и министрите за надворешни работи на петте земји кандидатки од регионот Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција.На состанокот ќе присуствува и шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој заедно со Димитров учествува во преговарачкиот процес за решавање на спорот за името.Состојбата во Западен Балкан, со акцент на евроинтегративниот процес на регионот, како и ситуацијата во Сирија и Северна Кореја, ќе бидат темите на кои ќе се дискутира на сесиите на неформалниот состанок на Советот за надворешни работи на Европската унија (Гимних).Овие состаноци се неформални, а учесниците имаат можност да ...
| | веќе видена | слични

- Медијаторот Нимиц го води процесот, тој ги знае во суштина работите кои можат да поминат, кои не можат да поминат кај едната и кај другата страна. Важно е да се гради довербата помеѓу двете страни во функција на решавање на проблемот. Мене ми е драго што се разглобени во суштина сите отворени прашања. Ако тргнеме од некои седум позиции кои беа појдовните точки на разговорите, знам дека веќе е намалено на четири позиции, три се отстранети. Јас верувам дека со политиката на новата Влада многу брзо ќе можат да се отстранат и другите позиции, изјави вчера Заев. Потенцира дека, веројатно тие биле најлесните прашања, но како што рече, тоа треба да биде сигнал за нас и охрабрување за грчката страна дека е можно да се изнајде решение. - Секако, суштинските позиции се многу значајни, името, Уставот дали ќе се менува или не, јазикот и други работи кои таму се спомнуваа. Тоа е суштината на самиот преговарачки процес и можноста за изнаоѓање на решение, рече Заев. Потенцира дека Република Македонија сака решение, а ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека во преговорите околу спорот за името со Грција има позитивно придвижување за три од вкупно седум точки за кои се разговара. Тој при посета на Тиквешијата потврди дека име со географска одредница е прифатливо за македонската страна. „Од седум позиции кои беа појдовните точки на разговорите, знам дека веќе е намалено на четири позиции, три се отстранети. Јас верувам дека со политиката на новата Влада многу брзо ќе можат да се отстранат и другите позиции“, рече Заев во Неготино. Според него, остануваат разговори за суштинските прашања меѓу кои ги набројува „името, уставот и јазикот…“. Според Заев, веројатно тие беа најлесните точки, но дека тоа е сигнал и за двете страни дека може да се изнајде решение. „Секако, суштинските позиции се многу значајни, името, уставот дали ќе се менува или не, јазикот и други работи кои таму се спомнуваа. Тоа е суштината на самиот преговарачки процес и можноста за изнаоѓање решение“, рече премиерот. Тој вели дека на средбата во Виена ...
| | веќе видена | слични

Владата неоткрива детали од последната рунда на повеќечасовните преговори на министрите Димитров и Коѕијас, со посредство на медијаторот Нимиц, што вчера се одржа во Виена. Премиерот Заев сепак вели дека суштински се отворени сите прашања и дека е постигнат напредок во приближувањето во дел од позициите на двете земји ,,Ако тргнеме од некои 7 позиции кои што беа појдовните точки на разговорите знам дека тоа е веќе намалено на 4 позиции, 3 се отклонети. Веројатно тие беа најлесните. Но, добро е, сигнал е, охрабрување е за нас, охрабрување е за грчката страна дека е можно. Дека е можно да се изнајде решение. Секако суштинските позиции се многу значајни Името, уставот дали ќе се менува или не, јазикот и други работи кои што таму се спомнуваат‘‘. Заев е оптимист дека во следниот период е можно решение, и покрај пораките за грчките црвени линии, односно со секој следен чекор ќе се приближуваат во останатите отворени прашања. Премиерот потенцира дека достоинството и идентитетот се многу важни за македонската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Меѓу над 320 жртви кои загинаа при експлозиите во Шри Ланка се и Даниел и Амели Линзи, брат и сестра од Велика Британија.Тие успеале да побегнат кога се ...
сите 411 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 282 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 175 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена

Како што поминуваат деновите до Велигден така температурите ќе бидат во пораст. Синоптичарите најавуваат дека временската прогноза овие денови ќе достиген до ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Која е географската одредница за името на која Заев е подготвен?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: