НАПАД ВО ЛОНДОН: Комбе влета во пешаци, се слушнале рафални истрели, полицијата ги брка луѓето (ВИДЕО/ВО ЖИВО)


Британската „Скај телевизија“ емитуваше и изјава од сведок кој тврдеше дека видел двајца вооружени полицајци кои пукале со рафално оружје На Лондонскиот мост доцна вечерва се случил напад во кој, според првичните информации, повредени се дваесетина луѓе. Според сведоците, комбе влетало во пешаци, по што од возилото, како што се тврди, излегле тројца со ножеви кои почнале да ги напаѓаат минувачите . Британската „Скај телевизија“ емитуваше и изјава од сведок кој тврдеше дека видел двајца вооружени полицајци кои пукале со рафално оружје . Засега од полицијата нема детали за настанот. Видливо е големо полициско присуство, затворени се голем дел од сообраќајниците. UPDATE: All of the details we know on the incidents in London so far. #9News pic.twitter.com/TU63AszL1b — Australia/Oz/DownUn
| | веќе видена | слични

Тројцата напаѓачи, кои минатата недела се залетале со комбе со голема брзина во пешаците на Лондон Бриџ, планирале да изнајмат камион од 7.5 тони и со него да го извршат нападот, соопштила британската полиција. Меѓутоа, имало некакви проблеми со плаќањето и на крајот се одлучиле за помалото коме од Рено, објавил Скотланд Јард. Терористите се залетале со комбето во пешаците на Лондон Бриџ, а после тоа со ножеви ги напаѓале минувачите на улиците и посетителите во блиските барови. Полицијата наведува дека напаѓачите врзале 30 сантиметри долги ножеви за своите рачни зглобови и дека во комбето имале молотови коктели. Во овој терористички напад беа убиени осум луѓе и десетици беа повредени, а полицијата ги убила тројцата напаѓачи. Рано во саботата полицијата соопштила дека уапсила 27 – годишен маж осомничен за подготвување на терористичкиот чин во операцијата спроведена во Илфорд, во источен Лондон. Вечерта полицијата уапсила уште еден маж, 28 – годишен, исто така поради сомневање за тероризам .
| | веќе видена | слични

Тројцата напаѓачи коишто минатата седмица со голема брзина се залетаа со комбе врз пешаци на Лондонскиот мост, планирале да изнајмат камион од 7,5 тони и со него да го извршат нападот, соопшти британската полиција. Меѓутоа, имало некои проблеми со плаќањето и на крајот се решиле на помало комбе „рено“, објави Скотланд Јард. Со ова возило се залетаа во мноштвото пешаци на Лондон Бриџ, а потоа со ножеви ги нападнаа минувачите на улиците и посетителите на блиските барови во Боро Маркет. Полицијата прецизираше дека напаѓачите ги врзале 30 сантиметри долгите ножеви за своите рачни зглобови, како и дека во комбето имале молотови коктели. Според последните податоци, осум луѓе се убиени и речиси педесетина се повредени во нападот. Тројцата напаѓачи беа застрелани од полицијата. Рано утрото во саботата полицијата соопшти дека уапсила 27-годишен маж осомничен за подготовка на терористички напад во операцијата спроведена во квартот Илфорд, на истокот од Лондон. Ноќта кон саботата, пак, бил уапсен и 28-годишник, во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лондонската служба за Брза помош соопшти дека билансот на повредени од нападот во Лондон, што се случи во саботата, достигна 48 лица. Повредените лица биле хоспитализирани во пет лондонски болници. Претходно медиумите јавија дека во нападот се повредени 30 лица. Во терористичкиот напад беа убиени шест лица. Тројцата напаѓачи се убиени од страна на лондонската полиција. Властите овој последен напад во Лондон го оценија како терористички акт.
| | веќе видена | слични

Повредените лица биле хоспитализирани во пет лондонски болници. Претходно медиумите јавија дека во нападот се повредени 30 лица. Во терористичкиот напад беа убиени шест лица. Тројцата напаѓачи се убиени од страна на лондонската полиција. Властите овој последен напад во Лондон го оценија како терористички акт.
| | веќе видена | слични
2 копии

Благодарание на брзата акција на полицијата, нападот бил сопрен осум минути по повикот. Во светските медиуми вчера се појавила снимка на која се гледаат храбрите полицајци кои го сопираат дивеењето на терористите во Лондон. Благодарение на брзата акција на полицијата, нападот бил сопрен осум минути по повикот, пренесува Telegraf.rs . Терористите прво со своето комби газеле пешаци, за потоа да влегуваат во барови и ресторани и со нож да ги касапат присутните. На снимката се гледа човек како пука и терористи кои трчаат по него на улицата, пишува Mirror . Потоа изгледа дека успеваат да ја избодат жртвата, но таа за среќа успеала да стане по доаѓањето на полицијата. Припадниците на органите за ред успеваат да ги убијат терористите, притоа испукувајќи 50 куршуми. Еден терорист успеал да се сврти кон полицаецот, но тој пукал во него додека не го убил. Полицијата била пофалена поради брзата реакција во оваа ситуација, бидејќи успеале да спасат многу животи. Во овој терористички напад загинале 9 лица, а 48 ...
| | веќе видена | слични

Британската полиција рано утрово уапсила еден маж за нападот на Лондон Бриџ, во кој биле убиени 7 лица, а поголем број биле повредени. "Детективите кои го истражуваат терористичкиот напад на Лондон Бриџ извршија претрес на една адреса во источен Лондон во средата наутро", соопштила полицијата. "Уапсен бил 30-годишен маж под сомнение за наредување, подготвка или поттикнување на терористички напади", наведува полицијата. Најмалку седум лица биле убиени и десетици повредени во саботата кога тројца мажи се залетале со комби меѓу луѓето на Лондон Бриџ, а тогаш наизменично ги убивале своите жртви со нож на Бороу Маркет во центарот на Лондон. Полицијата ги убила тројцата напаѓачи. Како што јавува DPA , се поголем е притисокот над полицијата да објасни зошто еден од тројцата убиени напаѓачи не бил под надзор и покрај тоа што се знаело дека е поврзан со екстремистите. Медиумите откриле дека еден од напаѓачите на Лондон Бриџ бил 27-годишниот Курам Бат, британски државјанин роден во Пакистан, кој им бил добро ...
| | веќе видена | слични

Австралискиот министер за надворешни работи Џули Бишoп соопшти дека двајца државјани на земјата се меѓу убиените за време на терористичкиот напад, кој се случи во саботата навечер во Лондон, пренесува AFP. “Австралиската влада е длабоко ожалостена ида потврди дека двајца Австралијци беа убиени за време на терористичкиот напад во Лондон”, изјави Бишоп. Во терористичкиот напад во Лондон беа убиени седум лица, а се 48 повредени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Британската полиција го соопшти идентитетот на двајца од тројцата напаѓачи во Лондон, но ги ослободи сите 12 уапсени во врска со нападот. Еден од атентаторите во Лондон, како што соопшти истрагата, е 27-годишниот Хурам Шазад Бут, Британец со пакистански корени. Хурам им бил познат на полицијата и на тајната служба МИ5 од порано, но немало знаци дека планира напад. Според британските медиуми, Бут минатата година можел да се види во документарен филм на британската телевизија со наслов „Џихадистите од соседството“. Името на вториот напаѓач е Рашид Редуан. Полицијата вели дека 30-годишникот, според сопствени наводи, бил „Мароканец или Либиец“. Тој го користел и името Рашид Елкдар и друг датум на раѓање, според кој е на 25-годишна возраст. Редуан и Бут живееле во лондонската населба Баркинг, каде полицијата спроведе неколку рации. Нападот во Лондон во саботата вечерта го извршија тројца напаѓачи. Тие со транспортно возило прво влетаа во пешаци на Лондон Бриџ, а потоа кај Бороу Маркет излегоа од возилото и без ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Велика Британија идентификуваше двајца од напаѓачите од Лондон. Првиот е именуван како Хурам Бат, 27 годишен Пакистанец кој и бил познат на полицијата и разузнавачката агенција МИ5, но претходно немале доволно докази за да го обвинат за планирање на терористички напад. Британските медиуми известија и дека постојат сомнежи дека лицето учествувало документарен филм за радикален исламизам. Вториот напаѓач е идентификуван како Рашид Редуан, 30 годишен маж со мароканско и либиско потекло, кој работел како готвач. Претходно полицијата уапси 12 лица кои се сомничат за поврзаност со нападот. Терористичкиот чин се случи во саботата кога тројца напаѓачи убија седум лица, а најмалку 48 се здобија со повреди во Лондон. Напаѓачите прво со бело комбе удриле во пешаци на Лондонскиот мост, а потоа излегле тројца мажи и почнале со ножеви да бодат луѓе викајќи ова е за Алах. Полицијата соопшти дека трите лица носеле лажни самоубиствени елеци, а потоа биле убиени од страна на безбедносните сили. За нападот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 151 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 95 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Австралијанецот Ник Кирјос се огласи за првпат по Вимблдон и веднаш влезе во расправија со навивачите на Новак кои едвај дочекаа под фотографијата на Инстаграм ...
сите 317 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАПАД ВО ЛОНДОН: Комбе влета во пешаци, се слушнале рафални истрели, полицијата ги брка луѓето (ВИДЕО/ВО ЖИВО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: