Девојка прободеа десет пати, с` додека не престана да вика: „Помогнете ми!“


За само неколку минути во саботата вечерта во центарот на Лондон беа убиени седум, а ранети 50 лица. Сведоците вчера детаљно раскажуваа како се одвивале трагичните настани во британската престолнина. Тие велат дека тројца напаѓачи возеле по Лондонскиот мост во бело комбе со брзина од 50 милји на час, а потоа излегле и извршиле масакр пред очите на голем број сведоци. Сведоците фрлале столови и чаши кон напаѓачите, а еден таксист дури и се обидел да ги прегази со својот автомобил. - Мислевме дека е сообраќајна несреќа, но кога се приближивме, видовме многу крв и тела. Имаше бремена жена на десната страна, која беше тешко повредена, и на левата имаше маж, кој беше реанимиран. Не знаеме дали жената преживеала – вели еден сведок за „Гардијан“. Друг сведок, идентификуван како Ерик Сигуенца, за Би-би-си изјавил дека тројца мажи излегле од возилото и почнале да ги напаѓаат луѓето на патот. - Додека се симнуваа по скалите, додека трчаа кон луѓето, тие извикуваа: „Ова е за Алах“ – раскажува Ерик. Напаѓачите биле ...
| | веќе видена | слични

Тројцата напаѓачи, кои минатата недела се залетале со комбе со голема брзина во пешаците на Лондон Бриџ, планирале да изнајмат камион од 7.5 тони и со него да го извршат нападот, соопштила британската полиција. Меѓутоа, имало некакви проблеми со плаќањето и на крајот се одлучиле за помалото коме од Рено, објавил Скотланд Јард. Терористите се залетале со комбето во пешаците на Лондон Бриџ, а после тоа со ножеви ги напаѓале минувачите на улиците и посетителите во блиските барови. Полицијата наведува дека напаѓачите врзале 30 сантиметри долги ножеви за своите рачни зглобови и дека во комбето имале молотови коктели. Во овој терористички напад беа убиени осум луѓе и десетици беа повредени, а полицијата ги убила тројцата напаѓачи. Рано во саботата полицијата соопштила дека уапсила 27 – годишен маж осомничен за подготвување на терористичкиот чин во операцијата спроведена во Илфорд, во источен Лондон. Вечерта полицијата уапсила уште еден маж, 28 – годишен, исто така поради сомневање за тероризам .
| | веќе видена | слични

Тројцата напаѓачи коишто минатата седмица со голема брзина се залетаа со комбе врз пешаци на Лондонскиот мост, планирале да изнајмат камион од 7,5 тони и со него да го извршат нападот, соопшти британската полиција. Меѓутоа, имало некои проблеми со плаќањето и на крајот се решиле на помало комбе „рено“, објави Скотланд Јард. Со ова возило се залетаа во мноштвото пешаци на Лондон Бриџ, а потоа со ножеви ги нападнаа минувачите на улиците и посетителите на блиските барови во Боро Маркет. Полицијата прецизираше дека напаѓачите ги врзале 30 сантиметри долгите ножеви за своите рачни зглобови, како и дека во комбето имале молотови коктели. Според последните податоци, осум луѓе се убиени и речиси педесетина се повредени во нападот. Тројцата напаѓачи беа застрелани од полицијата. Рано утрото во саботата полицијата соопшти дека уапсила 27-годишен маж осомничен за подготовка на терористички напад во операцијата спроведена во квартот Илфорд, на истокот од Лондон. Ноќта кон саботата, пак, бил уапсен и 28-годишник, во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лондонската служба за Брза помош соопшти дека билансот на повредени од нападот во Лондон, што се случи во саботата, достигна 48 лица. Повредените лица биле хоспитализирани во пет лондонски болници. Претходно медиумите јавија дека во нападот се повредени 30 лица. Во терористичкиот напад беа убиени шест лица. Тројцата напаѓачи се убиени од страна на лондонската полиција. Властите овој последен напад во Лондон го оценија како терористички акт.
| | веќе видена | слични

Повредените лица биле хоспитализирани во пет лондонски болници. Претходно медиумите јавија дека во нападот се повредени 30 лица. Во терористичкиот напад беа убиени шест лица. Тројцата напаѓачи се убиени од страна на лондонската полиција. Властите овој последен напад во Лондон го оценија како терористички акт.
| | веќе видена | слични
2 копии

Благодарание на брзата акција на полицијата, нападот бил сопрен осум минути по повикот. Во светските медиуми вчера се појавила снимка на која се гледаат храбрите полицајци кои го сопираат дивеењето на терористите во Лондон. Благодарение на брзата акција на полицијата, нападот бил сопрен осум минути по повикот, пренесува Telegraf.rs . Терористите прво со своето комби газеле пешаци, за потоа да влегуваат во барови и ресторани и со нож да ги касапат присутните. На снимката се гледа човек како пука и терористи кои трчаат по него на улицата, пишува Mirror . Потоа изгледа дека успеваат да ја избодат жртвата, но таа за среќа успеала да стане по доаѓањето на полицијата. Припадниците на органите за ред успеваат да ги убијат терористите, притоа испукувајќи 50 куршуми. Еден терорист успеал да се сврти кон полицаецот, но тој пукал во него додека не го убил. Полицијата била пофалена поради брзата реакција во оваа ситуација, бидејќи успеале да спасат многу животи. Во овој терористички напад загинале 9 лица, а 48 ...
| | веќе видена | слични

Британската полиција рано утрово уапсила еден маж за нападот на Лондон Бриџ, во кој биле убиени 7 лица, а поголем број биле повредени. "Детективите кои го истражуваат терористичкиот напад на Лондон Бриџ извршија претрес на една адреса во источен Лондон во средата наутро", соопштила полицијата. "Уапсен бил 30-годишен маж под сомнение за наредување, подготвка или поттикнување на терористички напади", наведува полицијата. Најмалку седум лица биле убиени и десетици повредени во саботата кога тројца мажи се залетале со комби меѓу луѓето на Лондон Бриџ, а тогаш наизменично ги убивале своите жртви со нож на Бороу Маркет во центарот на Лондон. Полицијата ги убила тројцата напаѓачи. Како што јавува DPA , се поголем е притисокот над полицијата да објасни зошто еден од тројцата убиени напаѓачи не бил под надзор и покрај тоа што се знаело дека е поврзан со екстремистите. Медиумите откриле дека еден од напаѓачите на Лондон Бриџ бил 27-годишниот Курам Бат, британски државјанин роден во Пакистан, кој им бил добро ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Велика Британија идентификуваше двајца од напаѓачите од Лондон. Првиот е именуван како Хурам Бат, 27 годишен Пакистанец кој и бил познат на полицијата и разузнавачката агенција МИ5, но претходно немале доволно докази за да го обвинат за планирање на терористички напад. Британските медиуми известија и дека постојат сомнежи дека лицето учествувало документарен филм за радикален исламизам. Вториот напаѓач е идентификуван како Рашид Редуан, 30 годишен маж со мароканско и либиско потекло, кој работел како готвач. Претходно полицијата уапси 12 лица кои се сомничат за поврзаност со нападот. Терористичкиот чин се случи во саботата кога тројца напаѓачи убија седум лица, а најмалку 48 се здобија со повреди во Лондон. Напаѓачите прво со бело комбе удриле во пешаци на Лондонскиот мост, а потоа излегле тројца мажи и почнале со ножеви да бодат луѓе викајќи ова е за Алах. Полицијата соопшти дека трите лица носеле лажни самоубиствени елеци, а потоа биле убиени од страна на безбедносните сили. За нападот ...
| | веќе видена | слични

Нова снимка се појави од полициско менување на облека во услови на ужасни напади кои се случија во Лондон Бриџ во саботата вечер оставајќи седум лица загинати и 59 повредени. Полицијата вели дека треба да се менува во заштитна облека, но мислењата на социјалните медиумски канали укажуваат на тоа дека тоа е доказ за лажно знаме и борба на тероризам. Нивото на закана беше намалено после “тешките напади” во Манчестер на концертот на Ариана Гранде, но по новите напади во Лондон Бриџ, се очекува дека нивото на закана ќе се зголеми во “критично”. Многу корисници на Твитер укажуваат на тоа дека нападот бил под лажно знаме на тероризам, по повикот на премиерот Тереза ​​мај за меѓународната регулатива. Другите теории за лажна борба се како што следува: 1) Откажување на општите (генерални) избори 2) Прогласување на вонредна состојба во Велика Британија 3) Да се добие поддршка за војната / инвазија во муслиманските држави
| | веќе видена | слични
2 копии

Екстремистичката група Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот што се случи во саботата навечер, при што беа убиени седум и повредени речиси 50 лица Трет пат во само три месеци Британците се соочени со терористички напади, кои ја разбрануваа британската јавност, предизвикувајќи страв и вознемиреност, но покренувајќи и низа прашања за тоа кој стои зад овие напади и зошто се случувват токму сега. Во првиот напад, на лондонскиот мост Вестминстер, загинаа пет лица, меѓу кои и странци, кога терористот со своето возило се втурна во пешаци на тротоарот. На 22 мај вкупно 22 лица, меѓу кои и седум деца, беа убиени од бомбаш самоубиец, додека излегуваа од концерт на поп пејачката Аријана Гранде во Манчестер. Во саботата, малку по 22 часот по локално време (23 часот по средноевропско време), тројца мажи со бело комби прво намерно влетаа меѓу луѓе кои чекаа автобус на Лондонскиот мост, кој води кон финансискиот центар Сити, а потоа излегоа од возилото и со ножеви почнаа да ги бодат повредените. Продолжувајќи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Средбата со Гаши е закажана во 15 часот, а средбата со Тачи во 16 часот. Двете средби, како што најавија од СДСМ, ќе се одржат во Клубот на пратениците. Заев ...
сите 200 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 271 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 302 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девојка прободеа десет пати, с` додека не престана да вика: „Помогнете ми!“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: