ЗАГИНАТИ, МАЧЕТИ, БОРБА СО НАПАЃАЧИТЕ: Седуммина ги загубија животите во Лондон, полицијата апси (ВИДЕО/ВО ЖИВО)


Според очевидците, еден од напаѓачите и задал повеќе смртоносни удари со нож на жена, и го пресекол вратот и викал: „Ова е за Алах“. Терористите, според очевидците, ги напаѓале луѓето претежно во горните делови од нивните тела, сакајќи да им ги пресечат вратовите Во дел од Источен Лондон, населен претежно со имигранти од азиските земји и од Блискиот Исток, лондонската полиција утрово извршила рација при што имало и неколку апсења, јавуваат британските медиуми . Според извештаите, се работи за акција поврзана со синоќешниот напад во кој седуммина беа убиени, а речиси педесет луѓе повредени. Засега нема потврда колку лица се уапсени од населбата Баркинг во источните делови на Лондон, но според кажувања на тамошните жители, имало и истрели и зголемено полициско присуство . Дел од просторот, како што може да се види од снимките направени од воздух, бил ограден со полициска лента, додека локалните жители, претежно од исламска вероисповест, гледаат од своите станови. Низ Лондон се распоредени засилени полициски ...
| | веќе видена | слични

Тројцата напаѓачи, кои минатата недела се залетале со комбе со голема брзина во пешаците на Лондон Бриџ, планирале да изнајмат камион од 7.5 тони и со него да го извршат нападот, соопштила британската полиција. Меѓутоа, имало некакви проблеми со плаќањето и на крајот се одлучиле за помалото коме од Рено, објавил Скотланд Јард. Терористите се залетале со комбето во пешаците на Лондон Бриџ, а после тоа со ножеви ги напаѓале минувачите на улиците и посетителите во блиските барови. Полицијата наведува дека напаѓачите врзале 30 сантиметри долги ножеви за своите рачни зглобови и дека во комбето имале молотови коктели. Во овој терористички напад беа убиени осум луѓе и десетици беа повредени, а полицијата ги убила тројцата напаѓачи. Рано во саботата полицијата соопштила дека уапсила 27 – годишен маж осомничен за подготвување на терористичкиот чин во операцијата спроведена во Илфорд, во источен Лондон. Вечерта полицијата уапсила уште еден маж, 28 – годишен, исто така поради сомневање за тероризам .
| | веќе видена | слични

Тројцата напаѓачи коишто минатата седмица со голема брзина се залетаа со комбе врз пешаци на Лондонскиот мост, планирале да изнајмат камион од 7,5 тони и со него да го извршат нападот, соопшти британската полиција. Меѓутоа, имало некои проблеми со плаќањето и на крајот се решиле на помало комбе „рено“, објави Скотланд Јард. Со ова возило се залетаа во мноштвото пешаци на Лондон Бриџ, а потоа со ножеви ги нападнаа минувачите на улиците и посетителите на блиските барови во Боро Маркет. Полицијата прецизираше дека напаѓачите ги врзале 30 сантиметри долгите ножеви за своите рачни зглобови, како и дека во комбето имале молотови коктели. Според последните податоци, осум луѓе се убиени и речиси педесетина се повредени во нападот. Тројцата напаѓачи беа застрелани од полицијата. Рано утрото во саботата полицијата соопшти дека уапсила 27-годишен маж осомничен за подготовка на терористички напад во операцијата спроведена во квартот Илфорд, на истокот од Лондон. Ноќта кон саботата, пак, бил уапсен и 28-годишник, во ...
| | веќе видена | слични

Тренерот во овој гимнастичаркси клуб од источен Лондон вели дека Јоусеф бил популарен, опуштен и кул. Откако се случил терористичкиот напад во Лондон минатиот викенд, во медиумите константно се пишува за напаѓачите кои го извршиле овој крвав масакр. За еден од нив се појавила најнова информација дека во еден гимнастичарски клуб тренирал деца, пишува The Sun . Шефовите го вработиле Јоусеф без претходна проверка. Вчера раководителите на британската гимнастика истражувале како е можно еден екстремист да работи со деца. Тренерот во овој гимнастичарски клуб од источен Лондон вели дека Јоусеф бил популарен, опуштен и кул. Антитерористичките служби сега се во контакт со клубот и ги бараат сите потребни податоци кои тој клуб ги поседува. Еден извор од овој клуб рекол дека е навистина неверојатно дека планирал ваков терористички напад, додека минувал време со деца. "Сега сме загрижени за тоа што им го зборувал на нашите деца и дали се обидувал на нив да ги пренесе своите отровни ставови. Мислам дека можевме да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Благодарание на брзата акција на полицијата, нападот бил сопрен осум минути по повикот. Во светските медиуми вчера се појавила снимка на која се гледаат храбрите полицајци кои го сопираат дивеењето на терористите во Лондон. Благодарение на брзата акција на полицијата, нападот бил сопрен осум минути по повикот, пренесува Telegraf.rs . Терористите прво со своето комби газеле пешаци, за потоа да влегуваат во барови и ресторани и со нож да ги касапат присутните. На снимката се гледа човек како пука и терористи кои трчаат по него на улицата, пишува Mirror . Потоа изгледа дека успеваат да ја избодат жртвата, но таа за среќа успеала да стане по доаѓањето на полицијата. Припадниците на органите за ред успеваат да ги убијат терористите, притоа испукувајќи 50 куршуми. Еден терорист успеал да се сврти кон полицаецот, но тој пукал во него додека не го убил. Полицијата била пофалена поради брзата реакција во оваа ситуација, бидејќи успеале да спасат многу животи. Во овој терористички напад загинале 9 лица, а 48 ...
| | веќе видена | слични

Заканата од тероризам денес е многу поголема и поразлична и затоа е потребна радикална промена во стратегијата за запирање на џихадистичките напади, порача британската полиција по најновиот напад викендот во Лондон, во кој тројца терористи со комби и со ножеви убија седум лица и ранија речиси 50 други. Некои безбедносни експерти сметаат дека одговор на овој вид тероризам е можеби израелскиот модел. Исламистичките терористи честопати извршуваа напади со возила во Израел, но тие драстично се намалија откако на улиците е зголемено присуството на припадниците на безбедносните служби во цивилна облека, кои веднаш стрелаат во напаѓачите без намера да уапсат, пишува „Вечерњи лист“.- Со вакви напади се создава општа паника во општеството. Нападот може да почне каде и кога било. Нема предупредувања, зашто секој би можел да биде напаѓач само што ќе го сврти клучот, ќе притисне на педалата за гас и возилото ќе го насочи кон пешаци на улица. Тоа е целта на напаѓачите, да внесат психоза и чувство на страв во општеството ...
| | веќе видена | слични

Британската полиција рано утрово уапсила еден маж за нападот на Лондон Бриџ, во кој биле убиени 7 лица, а поголем број биле повредени. "Детективите кои го истражуваат терористичкиот напад на Лондон Бриџ извршија претрес на една адреса во источен Лондон во средата наутро", соопштила полицијата. "Уапсен бил 30-годишен маж под сомнение за наредување, подготвка или поттикнување на терористички напади", наведува полицијата. Најмалку седум лица биле убиени и десетици повредени во саботата кога тројца мажи се залетале со комби меѓу луѓето на Лондон Бриџ, а тогаш наизменично ги убивале своите жртви со нож на Бороу Маркет во центарот на Лондон. Полицијата ги убила тројцата напаѓачи. Како што јавува DPA , се поголем е притисокот над полицијата да објасни зошто еден од тројцата убиени напаѓачи не бил под надзор и покрај тоа што се знаело дека е поврзан со екстремистите. Медиумите откриле дека еден од напаѓачите на Лондон Бриџ бил 27-годишниот Курам Бат, британски државјанин роден во Пакистан, кој им бил добро ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Британската полиција го идентификуваше и третиот напаѓач од Лондон. Се работи за 22-годишниот Јусуф Загби, италијански државјанин со мароканско потекло, кој живеел во источниот дел на Лондон, пренесува Ројтерс. Во соопштението на полицијата се вели дека Загба до сега не бил предмет на интересирање на полицијата или на домашната шпионска агенција МИ5“ (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Третиот терорист кој што учествувал во саботниот терористички напад во британската престолнина е Јусеф Загба. Како што пренесува италијански "Corriere Della Sera", 22-годишниот Загба е роден во Мароко. Неговиот татко бил Мароканец, а неговата мајка била италијански државјанин. Според информациите на италијанските медиуми, Загба бил уапсен на аеродромот во Болоња во 2016-та година кога се обидел да замине за Сирија, а тогаш италијанските власти ги известиле и своите колеги од Велика Британија за неговото движење. Италијанците пренесуваат дека тогаш Загба бил ослободен од обвинувањата дека имал намера да замине во Сирија за да се приклучи во борбите на фронтот на страната на терористичките организации, но сепак неговото име останало на листата со „ризични личности“. Засега од британски „Скотланд Јард“ го немаат именувано третиот напаѓач: „Ја истражуваме ситуацијата и ќе го објавиме името кога ќе ја добиеме потврдата“, порача портпаролот на британската полиција. Британската полиција ги објави во понеделникот ...
| | веќе видена | слични

Третиот терорист од Лондон е Јусуф Загба, роден во 1995 година, пишува весникот „Кориере дела сера“. Тој пред нападот живеел во Лондон, каде сезонски работел во ресторан. Таткото му на Загба е Мароканец, а мајка му е Италијанка. Терористот е роден во Фес, во Мароко. Во март 2016 година е уапсен на аеродромот во Болоња, додека се обидувал да се качи на авион за Турција и оттаму да замине за Сирија. Италијанското разузнавање ги информирало мароканските разузнавачки служби дека Загба е сомнителен и често патувал. Слично предупредување имало и до британското разузнавање. Родителите на Загба одредено време живееле во Мароко, а потоа се разделиле и мајката се вратила во Италија. Сега живее во провинцијата Болоња. Синот неколку пати патувал од Мароко до Италија за да се види со неа. Во март 2016 година кога бил уапсен, тој бил обвинет за меѓународниот тероризам, но тоа обвинение не било докажано. И покрај тоа Италија го поместила на листата на лица, кои претставуваат ризик за безбедноста. Полицијата вчера ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 128 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 213 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 207 | | | веќе видена

Во скопското обвинителство кое ја води предистрагата за трагедијата кај Ласкарци не можат да ги потврдат првичните сознанија што ги објави Алсат – дека засега ...
сите 331 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗАГИНАТИ, МАЧЕТИ, БОРБА СО НАПАЃАЧИТЕ: Седуммина ги загубија животите во Лондон, полицијата апси (ВИДЕО/ВО ЖИВО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: