Не може срцето против паметот…

Незнам дали толку многу и тежеше паметот, или пак едноставно уживаше во тоа да биде повредена. Но, секогаш му се враќаше нему. Оној кој што не заслужуваше ниеден нејзин поглед, ниту пак нејзината воздишка. Но ете го сакаше, “Не може срцето против паметот“ што би рекле старите. Не можеше ниту пак самата против себе, знаеше каков идиот е тој, знаеше дека не ја сака, знаеше дека нејзините зборови не вредеа ништо, знаеше и самата дека се околу неа е само една обична престава но имаше нешто што ја привлекуваше кај него, можеби тоа беше начинот на кој што тој ја лажеше, а таа сепак се правеше дека му верува… Не, не дека тој не знаеше да лаже, всушност тој беше најдобриот глумец, таа од малечка беше навикната на вакви престави, на лаги и предаства… Се сеќавам многу пати сакаше да се откаже од него, но секогаш кога ќе го видеше едноставно не можеше да му оддолее и повторно му се предаваше, целата беше негова. Како со сета сила сакаше да верува во нешто кое што не постои, како со сила се ослепуваше самата себе си, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 305 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 309 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 86 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 253 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани за неговиот живот и ...
сите 469 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не може срцето против паметот…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: